Mayıs ayı meclis toplantısının birinci birleşimi dün gerçekleştirildi. Meclis toplantısında gündem maddelerinin oylanmasının ardından gündem dışı konuşma yapan Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, Cumhur İttifakı grubunun talebiyle belediyenin mali durumu, personel sayısı, işletmelerin kar ve zarar durumu, kasadaki para ve toplam borcu açıkladı. 
Okuroğlu, “Bizim geçmişle çok fazla uğraşmak gibi bir niyetimiz yok. Fark ediyorsanız bu dönem gayet ılımlı bir politikayla herhangi bir meclis üyesi ya da başkanla uğraşma gibi bir niyetimiz yok. Ancak belirli noktalarda belediyemizin ileriye dönük sıkıntı yaşaması mümkün.” dedi. 

Tire’de kaza 1 ölü Tire’de kaza 1 ölü

“HALK EKMEK DEVAM EDECEK”
Tire Belediyesi tarafından, ihtiyaç sahibi vatandaşların ucuz ekmeğe ulaşabilmesi için sürdürülen Halk Ekmek uygulamasıyla ilgili de konuşan Başkan Okuroğlu, “Bugün meslek gereği mali müşavir olarak hesaplama yaptığımızda şu an bir ekmeğin maliyeti yaklaşık 8,50 TL’yi buluyor. Biz bugün ekmeği 5 TL’den satıyoruz. Hafta sonu kapansa, bu maliyet 7,60 TL’ye iniyor. Günlük 16 bin ekmeğin üretildiği Halk Ekmek’te ciddi bir zarar söz konusu. Tabi ki her kamu kurumu yaptığı hizmetlerden kar elde edecek diye bir şey yok. Ama makul boyutta tutmamız gerekiyor. Kabataslak, Halk Ekmek’in aylık 1 milyon 600 bin lira gibi zararı söz konusu. Tespitlerimiz doğrultusunda bir takım düzenlemeler yaptık. Kaldırma noktasında değiliz. ‘Halk Ekmek büfelerini kaldıracak mısınız başkan?’ diye soruyorlar. Hayır. Mevcut büfelerin satış saatlerinde değişiklik yaparak, personel sayısını azaltıp bu oluşan zararı biraz daha aşağıya çekmek istiyoruz.”
    
66 MİLYON LİRA BORÇ VAR
Toptepe ve Gölet Restoran gibi belediye işletmelerinin de zararlarını açıklayan Başkan Okuroğlu, “66 milyon 971 bin lira cari borcumuz var. Un fabrikasına 4 buçuk milyon gibi bir borç var. Bunun yanında iştirakler konusunda da problemlerimiz var. Özellikle son 4 aylık süreçte baktığımızda İşletme ve İştirakler Müdürlüğümüzden aldığımız veriler doğrultusunda 1 milyon 430 bin lira gibi Toptepe Restoran’ın zararı söz konusu. Gölet Restoran’ın 1 milyon 956 bin lira gibi zararı söz konusu. Kabataslak, Halk Ekmek’in aylık 1 milyon 600 bin lira gibi zararı söz konusu.” Dedi.

SEÇİMDEN 2 GÜN ÖNCE 15 MİLYON LİRALIK İHALE
Tire Belediyesi’nin önümüzdeki dönemde harcamalarda ve yatırımlarda kısıtlamaya gitmesinin bir nevi kemer sıkma politikasının hayata geçirilmesinin arkasındaki sebepleri detaylarıyla anlatan Başkan Okuroğlu, “Üzülerek söylüyorum ki; seçimden 2 gün önce, 29 Mart tarihinde sonuçlanmış bir ihale var. 35 bin metrekarelik taş ihalesi. Bu da 14 milyon 817 bin liralık bir ihale. Seçimden sadece 2 gün önce tamamlanıyor. Antrenman sahasıyla ilgili 7 milyon 584 bin liralık bir ihale var yapılan.”

“BORÇ EDEBİYATI YAPMAYACAĞIZ”
Başkan Okuroğlu, “Tabi bunları biz borç edebiyatı yapmak için söylemiyoruz. Biz bir yola çıktıysak bunların finansını ve kaynağını yaratacağız. Belediyemizin genel durumuna baktığımızda evet bunlar üstesinden gelebileceğimiz şeyler ama önümüzdeki süreç, özellikle iştirakler ve yapılacak yatırımlar konusunda biraz daha dikkat edeceğimiz bir dönem olacak.” dedi.

ÖNCEKİ DÖNEM 27 TAŞINMAZ SATILDI
Tire Belediyesi’nin taşınmazlarıyla ilgili de konuşan Başkan Okuroğlu, “2 bin 76 tane tapumuz var. Toplam memur sayımız 124. Sözleşmeli personel sayımız 2. Kadrolu işçi sayımız 19. Personel A.Ş. üzerinde çalışan arkadaşlarımız ise 472 kişi. Toplam 617 personelimiz bulunmakta. Belediyemizin 2019-2024 yılları arasında 27 adet tapunun satıldığı görülüyor.” dedi.
 

Editör: Tutku İç