Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.
Açıklamada en çok dikkat çeken ise üniversite öğrencilerine vaat edilen vergisiz cep telefonu ve bilgisayar satışı oldu.
Erdoğan, 9 bin 500 lirayı geçmeyen telefon ve bilgisayar için 5 bin 500 liraya kadar teknoloji desteği verileceğini söyledi.
Erdoğan açıklamasında "Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4'üne, bilgisayarlar için yüzde 16.7'si kadar tutarda destek sağlayacağız. Örgün eğitimdeki üniversiteli gençlerimize bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz" açıklamasında bulundu.
VERGİSİZ TELEFONDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?
Erdoğan'ın açıklamasına göre örgün eğitimde yer alan öğrenciler bu imkandan yararlanabilecek. Açıköğretimde okuyanlar yararlanamayacak.
HANGİ MODELLERİ KAPSAYACAK?
9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonları bu kapsamda yer alacak. Vergisiz modeller Türkiye'de üretilen telefonları kapsayacak ve bir üst sınırı olacak. Türkiye'de üretilen modeller içinde Samsung ve General Mobile bulunuyor. Huawei ve Apple ise bu listede yer almıyor.
SATIŞ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Öğrencilere bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlanmasına ilişkin ayrıntılar, ilgili bakanlık tarafından ilan edilecek.
 

Editör: Tutku İç