Bademli'de yaşayan dar gelirli aileler, Ödemiş merkezde eğitim gören çocuklarının taşıma sorunuyla başa çıkamadıklarını söyledi. 

Öğrencilerin her gün en az 150 TL masrafı olduğunu belirten aileler öğrenciler için yetkililerden yardım talep etti.

Artan maliyetler ve gelen zamlardan bilet fiyatları da nasibini aldı. Öğrenciler ve veliler, artan bilet fiyatlarından dert yakınırken, otobüs firmaları ise mazotun litre fiyatının her geçen gün yükselmesinden dolayı mağduriyet yaşıyor.

Ödemiş’in Bademli Mahallesi’nde onlarca çocuk her gün eğitim aşkıyla yollara düşüyor. Kırsal mahallelerden Ödemiş Merkez’e eğitim için gelen öğrenciler ciddi sorunlar yaşıyor. Özellikle dar gelirli ailelerin çocukları ulaşım sorununun yanı sıra yeterli beslenemiyor. 

Otobüslerin kalkış saatleri ise çocukların okul giriş-çıkış saatlerine uymuyor.

AİLELER ÇÖZÜM BEKLİYOR

Bademli Mahallesi’nde yaşayan aileler bir araya gelerek seslerini duyurmak istedi. Parkta bir araya gelen aileler, artan yol ücretleri ve yemek maliyetlerinin acil çözüm beklediğini belirterek yetkililere seslendiler.

YEVMİYE 400 LİRA, İKİ ÇOCUĞA HARÇLIK 300 LİRA

Bazı veliler, çocuklarını okutabilmek adına tarlada günlük 400 TL yevmiyeye çalıştıklarını, yol ücreti ve yemek masraflarıyla birlikte en az 150 TL'yi çocuklarına vermek zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Özellikle iki çocuk okutan aileler için bu rakamın günlük 300 TL'ye ulaştığını dile getirdiler.
Aileler, taşıma konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesinden öğrencilere araç desteği talep ederken, hükümet yetkililerinden de taşıma ve yemek konularında destek istediler. 
Öğrencilerin dönüş saatlerinde yaşadıkları zorlukları vurgulayan aileler, otobüs şoförlerinin boş araç taşımadığından dolayı beklemek zorunda kaldıklarını bu sebeple okul çıkış saatleri uyuşmayan öğrencilerin saatlerce beklediğini geri dönüş saatinin akşam 21:00’i bulduğunu dile getirdiler. 
Aileler, yetkililerden bu sorunlara çözüm bulmalarını ve çocuklarının eğitimine destek olmalarını talep ediyor.

Editör: Tutku İç