Bu anlamlı etkinlik, Muzaffer Şerif Başoğlu'nu anmak ve gelecek nesillere onun izlerini aktarmak için düzenlendi. Sunumda Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi 9/A sınıfı öğrencileri Öykü Muyanlı, Nazlı Aydın, Ayşe Atan, Tuğçe Ergül ve Şakir Güngör görev aldı.

ÖDEMİŞ’TE YANGIN ÖDEMİŞ’TE YANGIN

Muzaffer Şerif Başoğlu Kimdir?

Muzaffer Şerif Başoğlu, 29 Temmuz 1906 tarihinde İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğdu. 1924 yılında İzmir Amerikan Koleji, 1928 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu. 1929 yılında da psikoloji öğrenimi için ABD'ye gitti. Bir dönem Almanya ve Fransa'da dersler verdikten sonra 1937'de Gazi Eğitim Enstitüsü'ne geri döndü. Ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Psikoloji Doçenti olarak görev almaya başladı. Muzaffer Şeref Amerika Birleşik Devletleri'nden (Harvard ve Columbia Üniversiteleri) uzmanlık ve doktora derecelerini alan ilk Türk akademisyendir.

Sunumda Muzaffer Şerif Başoğlu'nun yaşamı, eğitimi, çalışmaları ve eserleri hakkında bilgiler verildi. Ayrıca, Başoğlu'nun Türk psikolojisine ve eğitimine yaptığı katkılar da ele alındı. Sunumun ardından öğrenciler, Başoğlu'nun eserleri hakkında sorular sordular ve müzedeki eserleri incelediler.

Ödemiş Ticaret Odası Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Sadiye Dizakar, "Emek veren 9/A sınıfına ve katılım sağlayan öğrencilere aynı şekilde Yıldız Kent Arşivi Müzesi Müdürü ve çalışanlarına da teşekkür ederiz." dedi.
 

Editör: Tutku İç