HABER/ BURCU TUNÇ

“FARK EDİLMEYEN TARİH BİRGİ KALESİ” VE “AHŞAP DAĞLAMA” SERGİLERİ AÇILDI “FARK EDİLMEYEN TARİH BİRGİ KALESİ” VE “AHŞAP DAĞLAMA” SERGİLERİ AÇILDI

Danışman öğretmenler Mehmet Keskin ve Mehmet Appak rehberliğinde lise öğrencileri, dünya mutfakları arasından "Fransa, İspanya, Meksika ve İtalya" mutfaklarını örneklem alarak yapay zekâ araçlarını kullanıyor. Bu mutfaklar hakkında bilgi toplayıp derledikten sonra yapay zekâ ile görseller oluşturuyor ve ülkelere özgü yemek reçeteleri geliştiriyor. Oluşturulan reçetelerin yapılışı da yine yapay zekâ araçları ile tarif videolarına dönüştürülüyor.

Lise düzeyinde yapay zekanın gastronomi alanında kullanıldığı ilk proje olma özelliği taşıyan "Yapay Zekâ ile Gastronomi Kültürünü Keşfetmek" projesi, öğrencilerin araştırma ve sorgulama becerilerini, yaratıcı düşünme ve problem çözme yeteneklerini, teknolojiyi kullanma becerilerini, gastronomi kültürüne dair bilgi ve birikimlerini, farklı kültürlere karşı saygı ve hoşgörülerin geliştirmesine katkıda bulunurken ayrıca, yapay zekanın Gastronomi alanındaki potansiyelini ,farklı disiplinler arasında köprü kurma gücünü, eğitimde yenilikçi ve yaratıcı kullanım alanlarını ortaya koyuyor.

Ödemiş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu proje ile Gastronomi ve yapay zekâ meraklılarının ilgisini çekmeyi ve gelecekteki gastronomi trendlerine ışık tutmayı hedefliyor.

Tamamı yapay zekâ ile üretilen bu özgün içerikler ise https://yapayzekailegastronomi.blogspot.com adresinde yayınlanıyor.
 

Editör: Tutku İç