YERELGÜÇ / BUSE BAĞCI

ÖDEMİŞ BELEDİYESİ KURBAN DERİLERİNİ TOPLAYACAK ÖDEMİŞ BELEDİYESİ KURBAN DERİLERİNİ TOPLAYACAK

Ödemiş Kaymakamlığı ‘Yarınlara İz Bırak’ Projesi Koordinatörlüğünde Ödemiş Halk Eğitim Merkezi yıl sonu etkinlikleri kapsamında Proje Danışmanlığını ve Kreatif Direktörlüğünü Gökçe Kömürcü Satı’nın yaptığı İlkbahar - Yaz 2024/2025 ‘Yadigar’ defilesi Saray Event House ev sahipliğinde gerçekleşti.

Ödemiş HEM Moda Tasarımı Topluluğu ve usta öğreticiler tarafından hazırlanan Yadigar Defilesi, Ödemişli profesyonel baş manken Birtan Gizem Dadal önderliğinde, Evin Kocabıyık, Tuana Bahadır, Zeynep Çoban, Hatice Cura, Özge Yılmaz ve Beren Bacak’ın sahnelediği birbirinden güzel geleneksel el işçiliğiyle hazırlanan ve dokunan tasarımlar moda severlerle buluştu. 

Defileye, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Beydağ Kaymakamı İrem Baha Yağan, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş İlçe Milli eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, Ödemiş Halk eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bakırlı, Ödemişli Türk Halk Müziği Sanatçısı Bedia Akartürk, usta öğreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik öncesi konuşma yapan Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Bakırlı, “Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi olarak yıl sonu etkinliklerimizin sayısını ve niteliğini her geçen yıl arttırma yolunda gayret sarf ediyoruz. Defilemizin adını’’ Yadigar’’ olarak belirledik. Yadigar kelimesi “hatıra” anlamına gelse de tam karşılığı sayılmaz. Özellikle unutulması istenmeyen hatıra demek daha yerinde olur. İnşallah sizlere unutulmayacak bir hatıra yaşatırız. Yarınlara iz bırak projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz defilemizle amacımız yarınlara kalıcı izler bırakabilmektir. Birkaç yıldır defile yapma fikri aklımızda vardı. Çok kapsamlı ve uzun bir hazırlık süresi gerektiren bir etkinlik olduğu için hep ertelemek zorunda kalıyorduk. Bu eğitim öğretim yılı başında bize moda tasarım alanında eğitici olarak başvuran Gökçe Kömürcü Satı hocamızla defile konusunu konuştuk. El sanatları hocalarımızla mini toplantılar yaparak süreci başlattık. Gökçe Hanım modelleri tasarlayıp süreci yönetti. Dokuma atölyelerimizde, hazırlanacak kıyafetlerin kumaşlarının çoğunu (%90’ını) dokuduk. Giyim hocalarımız kesim ve dikim işlerini gerçekleştirdi. Nakış hocalarımız da nakışlarını işledi. Takı hocalarımız takılarını hazırladı. Diğer el sanatları hocalarımız da şapka, çanta, kemer gibi aksesuarları hazırladılar. Ve usta öğreticilerimizden oluşan 17 kişilik bir ekip gece gündüz çalışarak defile kıyafetlerini ve aksesuarları hazır hale getirdiler. Gerçekten çok koşturuldu. Çok çaba sarf edildi. Ama değdi. Başta Gökçe Hanım olmak üzere bütün ekibi ve sunumu gerçekleştirecek mankenlerimizi kutlarım. Defilemizin hazırlanmasında bizlere katkı sunan değerli hayırsever iş insanlarımıza, esnaflarımıza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz” dedi.

Defile sonunda bir konuşma yapan Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “4 yıldır Ödemiş’te görev yapıyorum. 3 buçuk yıldır Halk Eğitim Merkezi’mizin daha iyi yerlere gelmesi için kursiyerlerimiz, usta öğreticimiz ve idareci personelimizle mücadele ediyoruz. Tezgahlar aldık, kurslar açtık, ustalar yetiştirdik. Bizler kursları açıyoruz. Kursiyerlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra gidiyorlar biz bunun olması istemiyoruz Ödemiş’te hem kültürümüzü hem el sanatlarını hem de tarihimizi yaşatmak için yapılan ürünlerin katma değer ve kursiyerlerimize kazanç oluşturması açısından önem gösteriyoruz. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

“Zeytin ağacının ölümsüzlüğünden aldığımız ilhamla benzersiz bir defileye imzamızı attık”

Proje Danışmanı ve Kreatif Direktörü Gökçe Kömürcü Satı, “Bugün tarihi benim için çok manidar Ödemiş’e taşınalı tam 1 yıl oldu. Ödemiş’teki dokuma kumaş kültürü tek kırma, tel sarma, iğne oyası, el nakışı gibi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının inceliği beni çok etkiledi. Defileyi planlarken de bütün alt yapının burada hazır olduğunu fark ettim. Tek eksik bunları bir araya toplayacak bir organizasyonu yürütmekti. Ödemiş’in giyim kültüründe önemli yeri olan ipek göyneklerimizin sandıktan gün yüzüne çıkarılmasından başlayan serüvenimize Anadolu bize mirası olan dokuma kumaş kültürü ve el sanatlarımızı modernize ederek zeytin ağacının ölümsüzlüğünden aldığımız ilhamla benzersiz bir defileye imzamızı attığımız kanısındayım. Ödemiş Kaymakamımız Fatih Aksoy’a, Ödemiş Belediye Başkanımız Mustafa Turan’a, Ödemiş Halk Eğitimi Müdürümüz Mehmet Bakırlı’ya, Müdür Yardımcımız Abdullah Gürsoy’a, bütün sponsorlarımıza, Baş mankenimiz Gizem Dadal’a, bütün mankenlerimize, aileme, ustama, usta öğreticilerimize ve aylardır maddi manevi destek sunan eşim Aydın Satı’ya verdikleri destek ve inanç için herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Etkinlik sonunda protokol üyeleri, defilenin sponsorlarına plaket takdim etti.
 

Editör: Tutku İç