Yenigün Gazetesi'nden Nurcan Etik'in haberine göre, Ödemiş'te 2019 seçimleri CHP ve AK Parti arasında kıran kırana bir yarışa sahne olmuştu. Yüzde 52,93 oy alan CHP'nin adayı Mehmet Eriş, yüzde 44,59 oy alan AK Parti adayı Münir Bezmez'in önünde ipi göğüslemişti. 1999 seçimlerine de Mehmet Eriş ile girip kazanan CHP o dönem yüzde 28,92 oy ile başkan koltuğuna oturmuştu.


İzmir'deki seçim nabzı: Ödemiş'te üçlü yarış
Ödemiş'in siyasi yapısına baktığımız zaman Adalet Partisi (AP), Doğru Yol Partisi (DYP) ve Anavatan Partisi (ANAP) geleneğinden gelen sağ ağırlıklı bir tablo ile karşılaşıyoruz. 1973'ten 1999'a kadar AP, DYP ve ANAP arasında el değiştiren ilçede bir kez de (1973'te) CHP seçimi önde tamamlamıştı. 2004'ten bu yana ise AK Parti ve CHP arasında sürekli el değiştiriyor ilçe. Bu da yine birçok ilçede olduğu gibi partiden çok adayın ön plana çıktığını gösteriyor. 2024 yerel seçimleri ise Ödemiş için çok daha kıran kırana geçecek ve belki de sürprizlerle dolu bir seçim olacak gibi duruyor. 31 Mart'ta seçim yarışına CHP Mustafa Turan, AK Parti Ali Hadim ile girerken Demokrat Parti'nin adayı Dilek Acar Güleç de sürpriz bir isim olarak ön plana çıkıyor. Ödemiş'te yıllardır gazetecilik yapan, Ödemiş yerel basını Yerel Güç'ün sahibi Dilek Acar Güleç'in "Bu yarışta ben de varım" diyerek Demokrat Parti'den aday olması ilçenin belki de tüm kaderini değiştirecek en önemli hamle oldu.


İzmir'deki seçim nabzı: Ödemiş'te üçlü yarış
Ödemiş, Cumhur İttifakı'ndaki çatlamaların görünür olduğu, AK Parti ve MHP arasında anlaşmazlıkların yaşandığı ilçelerden biri. Öyle ki ilçede yaptığım görüşmeler sonucunda AK Parti lehine blok oyu olan isimlerin veya ailelerin bu seçimde adaydan memnun olmadıkları için taraf değiştireceği, CHP'ye de oy vermek istemedikleri için Dilek Acar Güleç'i destekleyecekleri bilgilerini edindim. Öte yandan Ödemiş'in çoğu köyünde AK Parti'nin güçlü olduğu bilinen bir durumken, gazeteci Dilek Acar Güleç'in bu kez dengeleri değiştireceği açık.

CHP'lilerde, seçimin kazanıldığı havası hakim. Çünkü Güleç'in AK Parti oylarını böleceği öngörülüyor. Ancak öngöremedikleri bir şey var: Güleç'in CHP'nin oylarını da bölecek potansiyelde olduğu. Ödemiş'in hemen hemen her kesiminden seçmenle yaptığım görüşmeler sonucunda AK Parti'ye silme oy çıkardığı bazı köylerin Güleç'i destekleyeceğini öğrendim. CHP'li seçmenlerde ise "hizmet gelmiyor" öfkesi var. Ayrıca ilçe merkezindeki seçmenler meclis adaylarının güçlü olduğunu ancak başkan adayı Mustafa Turan'ı tanımadıklarından şikayetçi. Her iki partinin de seçmenleri "Neden karşımıza üniversite mezunu birini getirmediler" diye soruyor.


İzmir'deki seçim nabzı: Ödemiş'te üçlü yarış
Ödemiş'in sağ eğilimli CHP'li seçmenleri Dilek Acar Güleç'i desteklemekte kararlı görünüyor. Sol eğilimli seçmenleri ise Güleç'in oyları CHP lehine böleceğinden ve Mustafa Turan'ın kazanacağından pek şüphe duymuyor. Dahası Güleç'in ikinci sırada bile seçimi tamamlayamayacağından eminler. Ancak büyük bir kesim, AK Parti'nin seçimi kazanmak adına hiç şansı olmadığını, yarışın Dilek Acar Güleç ve Mustafa Turan arasında geçeceğini söylüyor. İlçede hayvancılıkla uğraşan, AK Parti'nin ilçe teşkilatının kuruluşunda yer alan ve bir dönem ilçe başkanlığını da yürüten Ali Hadim ile sağlık sorunları nedeniyle görüşme sağlayamadık.


İzmir'deki seçim nabzı: Ödemiş'te üçlü yarış
'ADAY DEĞİL, FAVORİ ADAYIM'

Ödemiş'te görüştüğümüz CHP adayı Mustafa Turan, "Aday değil, favori adayım" diyerek seçimi kazanacağından şüphe duymadığını belirtiyor. Halihazırda CHP'li olan bir belediyede "değişim" vurgusuyla aday çıkarılan Turan'a, "CHP 5 yıldır neyi eksik ya da yanlış yaptı, siz neyi değiştireceksiniz?" diye soruyorum. Turan ilk yapacakları işin yüksek bir bütçeye sahip olmayan Ödemiş Belediyesi'nin gelir gider dengesini gözetmek adına, belediyenin kendi imkanlarını kullanmaya ağırlık vermek olduğunu belirtiyor. Belediye personelini daha aktif kullanarak, dışarıdan işgücü alımını azaltma hedefi olduğunu ifade eden Turan, "Belediye başkanları, belediyeye kendi işletmeleri gibi duyarlı yaklaşmalı. Reklam yapmak adına büyük büyük projeler yapıp da giderken borçlu bir belediye bırakmak doğru değil. Ayakları yere basan ve afaki olmayan projelerimiz var ancak yapıldığında halka değecek olan projeler. İlk olarak belediyede kendi imkanlarımızı kullanarak giderleri küçültmeyi amaçlıyoruz" diyor. Ödemiş'in gelişmesi için daha çok turizme önem vereceklerini belirten Turan, Gölcük'e özel ilgi gösteriyor. Turan'a Koza Altın Madeni'nin Gölcük'te açmak istediği açık ocak maden ocağını hatırlattığımda çok sert bir tavırla bu ve benzeri madenlerin karşısında olacaklarını ifade ediyor. Turan, "Gölcük'te madenimiz toprağın altı değil üstü. Altındakini aramaya gerek yok. STK'larla işbirliği içinde canhıraş mücadele edeceğiz. Bahsedilen maden orada olmayacak" diye konuşuyor.


İzmir'deki seçim nabzı: Ödemiş'te üçlü yarış
'BİZ SEÇİMİ KAZANDIK'

Adaylığı açıklandıktan sonra çalışmalarına başlayan Demokrat Parti adayı Dilek Acar Güleç, "28 yıllık gazeteci olarak, ben dolaştığım bu yerleri haber için defalarca dolaşmıştım. Gazeteci Dilek olarak beni herkes biliyordu zaten" diyerek, ilçede tanınan bir isim olduğunu tekrar vurguluyor. Bugüne kadar Ödemişlilerin CHP ve AK Parti dışında bir alternatifleri olmadığına değinen Güleç, yaptığı haberlerle sorunlarını gündeme taşıdığı ilçenin ve sakinlerinin sorunlarını çözmek için 3 yıl öncesinden seçim çalışmasına başladığını belirtiyor. "Bir anda hadi başkan olayım diye çıkmadım yani, güçlü bir ekibim ve tüm projelerim hazır" diyen Güleç, "Şu an biz kazandık, seçim gününü bekliyoruz" açıklamasında bulunuyor. Kendisine "Başka partiyle birleşecek" söylemlerini soruyorum. Güleç de net bir tavırla "Amacım sadece koltuk kazanmak olsaydı, burada güçlü ve arkası olan iki partiden birinden aday olurdum, kazanırdım, zoru seçmezdim. Ödemiş'i ötekileştirmeden ve ayrıştırmadan tüm Ödemişlilerle yönetmek için ve bu siyaset dünyasında en temiz kalan parti olarak gördüğüm için Demokrat Parti'den aday oldum" diyor.

Sonuç olarak bu seçim, Ödemiş'te sürprizlerle dolu bir seçim olacak. Güleç, Turan ve Hadim arasında partinin gücüne karşın ismin gücü mü kazanacak göreceğiz.

2024 Ödemiş Belediye Başkan Adayları
CHP – Mustafa Turan
AK Parti – Ali Hadim
DEM - Mehmet Nezir Kabak / Semra Yaşa Gül
İYİ Parti – Güven Kılıç
Saadet Partisi – Mustafa Yorucu
Vatan Partisi – Hasan Atilla Türköz
DP – Dilek Acar Güleç
HÜDAPAR – Nedim Döner
DSP – Sevda İnanlı
BTP – Kazım Çetin
TKP – Simge Dönmez
Memleket – Erdal Gümüştekin
DEVA – Cansu Ağartan Yıldırım
Zafer Partisi – Mehmet Dağlı
TİP – Firdes Mursallı
YRP – Orhan Halıcı
Millet – Kamil Pınar
Bağımsız – Mehmet Bayındır
 

Editör: Gülçin Kargaoğlu