YENİ SENDİKA TEMSİLCİLERİ KAHVALTIDA SAĞLIKÇILARLA BİR ARAYA GELDİ YENİ SENDİKA TEMSİLCİLERİ KAHVALTIDA SAĞLIKÇILARLA BİR ARAYA GELDİ

Mahalle sakinleri parkta yaşanan alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, kavga ve gürültüden şikayetçi. Polis ekiplerinin yetersiz kaldığını savunan mahalleli, yetkililerden köklü çözüm talep ediyor.

Parkta hemen hemen her gece gençlerin toplandığı, yüksek sesle müzik dinlediği, alkol ve yasaklı madde kullandığı iddia ediliyor. Mahalle sakinleri, parkta kavgaların ve gürültünün de sık sık yaşandığını, genç kızların ve erkeklerin birbirleriyle uygunsuz şekilde görüldüğünü de belirtiyor.

Zafer Mahallesi'nde yaşayan halk Yerelgüç ekibine konuştu.

Bu konunun sosyal bir sorun olduğunu dile getiren mahalle sakini şunları söyledi, "Bu park yapılırken de buradaydık. Parkımız görüntü olarak imrenilecek durumda ama evlerimizde yatamaz hale geldik saat gece 01.00’de 02.00’de naralar, müzik dinlemeler, alkol kullanmalar bunları görüyoruz. Bunun dışında bir takım sıradışı olaylar var. Söylemeye dilimin varmadığı bir takım olaylar oluyor. Bu konuda biz her zaman kolluk kuvvetlerinden yardım istiyoruz şu zamana kadar bir çözüm üretilmedi. Sadece arandığın gelen bir ekip oluyor o an ufak bir sakinleşme oluyor veya yanında uyuşturucu madde olanlar kaçıyorlar. Diğerlerinden kolluk kuvvetleri dağılmalarını istiyor. Hatta son zamanlarda artık polisleri de umursamaz hale geldiler ‘Siz kimsiniz, buna ne hakkınız var? Burası bizim evimiz.’ gibi onlara da kafa tutuyorlar. Hemen hemen her gece saat 01.30, 02.00’ye kadar sürüyor. Gündüzde çok rahat değiliz ama biz bunu anlayışla karşılıyoruz. Gençliktir diyoruz tabi ki bir takım şeyler yaşayacaklar diyoruz hoşgörüyle karşılıyoruz. Ama gece yaşananların artık hoş görülecek hiçbir tarafı yok. Maalesef olay büyük bir olay aslında şu küçücük parka sığdırılmayacak ülke geneline yayılacak bir olay. Eğitim öğretim sisteminden tutunda toplumun ahlaki şekillendirilmesine kadar, maddiyatın her zaman ön plana çıkarılmasına kadar sosyal bir sorun aslında bu. Biz bu gençleri buradan tasfiye etsek başka bir yerde problem olacak. Ödemiş’in bir başka yerinde problem çıkacak. Onun için köklü bir çözüm üretilmesi lazım. Bu çocukların özellikle kimliklerinin tespit edilip aileleriyle görüşülüp gerekirse aileleriyle bu sorunların çözümüne başlanması lazım. Sadece polis ile yapılan tedbirlerle bu sorunun önüne geçemeyiz. Ben gençlere de üzülüyorum. Hayatının en güzel dönemlerini yaşıyorlar ve bu ülke için çok şey ifade ediyorlar ama nedense hedefleri yok. Amacı olan hedefi olan çocuk buraya gelmez zaten, bunları yapmaz. Daha kötüye doğru ilerliyoruz. Suçun olduğu cezanın olmadığı bir anlayışla bu çocuklar bu tür problemler yaşatacak" dedi.

Mahallede mağduriyet yaşadıklarını söyleyen mahalle sakini şunları ifade etti, "Gençlerimiz tabi ki akşam gelecekler banklarda oturacaklar, gerekirse telefondan müzik açıp dinleyecekler, basketbol oynayacaklar, şakalaşacaklar yani bunların hepsi olacak. Ama biz burada akşamları evin önüne çöp atmaya bile çıkamıyoruz çünkü drift atarak, frene basmadan dört kapı açık bir şekilde müzik açarak geçiyorlar. Ses bombası getiriyorlar biz evimizde camlar açık televizyon izleyemez duruma geldik. Bu yüzden tedirginiz. Yanyana arabaları park edip son ses müzik açıp arabaların üstüne oturup bağırıp gürültü yapıyorlar. Ayrıca kavga, silah sıkma, bıçaklı kavga ve taşla birbirlerine saldırdıklarına şahit oluyoruz. Bu şartlar altında ben çocuğumu dışarı gönderdiğimde 21.00’den önce evde olmasını sağlamaya çalışıyorum. Bu sorunlar yüzünden biz mağduruz. Polisi arıyoruz, polis geldiği zaman kaçıyorlar. Neden kaçıyorlar? Daha sonra tekrar geri geliyorlar. Bu duruma ben polislere bildirdim. Polisler sivil ekip göndermeye başladı. Sivil polis geldikten sonra bir hafta bu parka hiç uygunsuz gelen olmadı. Demek ki tedirgin olacak birşeyleri var ki gelmiyorlar. Bu yolda bisikletle çocuklarımızı gönderemiyoruz. Arabayla grup halinde hızlı geçiyorlar. Ben üzülüyorum açıkçası kendi çocuklarımın yerine koyduğum için. Burada gözümün önünde bir çocuğu sürükleyerek dövdüler. Üstü başı yırtıldı dayak yemekten. Korkudan aşağı inemedim çığlık çığlığa kurtarmaya çalıştım ama bizi dinleyen yok" dedi.

Tedirginlik yaşadığını belirten mahalle sakini şunları söyledi, "Annesinin babasının avutamadığını biz avutuyoruz burada. Gece 01.00, 02.00 altlarına motor almışlar, araba almışlar sürekli turluyorlar. Motorun önünü kaldırıp geçiyorlar. Komşumuz var hasta yatalak, cenazemiz oldu, bebeklerimiz var. Saygı yok yazık günah gençlerimize. Genelde ailelerinde suç buluyorum. Saat 01.00, 02.00 nerdesiniz diyen yok. Alkol içiyorlar. Biz rahat balkona çıkamıyoruz. Bayram yaklaşıyor benim dışardan çocuklarım gelecek ben tedirginim" dedi.
 

Editör: Tutku İç