Bu da yaklaşık 6 bin 100 futbol sahasına denk geliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ülke genelindeki 478 maden sahasını ihale ediyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre maden sahaları kapalı teklif ve açık artırma usulüyle şirketlere devredilecek. İlk defa ihalesi yapılan sahalara başvuru yapılmaması halinde sahalar yeniden ihale edilecek.

İzmir sınırlarındaki 3 bölge daha Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kararı ile maden sahası ilan edildi. 1’i Bergama’da 2’si Ödemiş’te olan 3 bölge için Bakanlık maden arama ihalesi gerçekleştirdi. Her iki ilçede yer alan 3 maden sahası 4 bin 366 hektar büyüklüğünde. Bu da yaklaşık 6 bin 100 futbol sahasına denk geliyor.

BERGAMA’DA KOZAK YAYLASI

Bergama’da Hacıhamzalar ve Terzihaliler köylerini de içine alan bin 784 hektar büyüklüğündeki bölgede maden araması yapılacak. UNESCO Dünya Mirası alanı olan ve ‘ekolojik hassas bölge’ olarak tanımlanan Kozak Yaylası’nda kalan maden sahası sınırları içerisinde hem fıstık çamları ile kaplı ormanlık alan hem de tarım arazileri yer alıyor. Bölgede çok sayıda granit ocağı yer alıyor. Yeni maden ocaklarının hayata geçmesi bölgedeki köylülerin geçim kaynakları arasında çam fıstıklarının geleceğini olumsuz etkileyecek. Bu alana dahil yapılan ihaleyi Meds Mine Madencilik Anonim Şirketi kazandı. Şirket maden sahası için bakanlığa 3 milyon TL ödeme yapacak.

ÖDEMİŞTE ORMANLIK ALAN VE MEYVE BAHÇELERİ

Ödemiş’te maden aramasına açılacak bölgelerin biri Horzum köyünü içine alıyor. Bir kısmı Manisa sınırlarında kalan ocağın toplam boyutları ise bin 785 hektar büyüklüğünde. Maden sahası içerisinde tarım arazileri ve ormanlık alanlar yer alıyor. Ödemiş sınırlarında açılmak istenen ikinci maden sahası da Çobanlar köyü içine alıyor. 833 hektar büyüklüğündeki bu bölge ise hem ormanlık alanlar hem de meyve bahçeleri yer alıyor. Yine bu bölgenin yakınlarında açılmak istenen bir mermer ocağı bölge halkının tepkilerinden dolayı hayata geçirilememişti.

Bu bölgedeki iki maden sahasını Denizli merkezi Caymaz Madencilik isimli şirket aldı. Şirket bu maden sahaları için bakanlığa 3 milyon 850 bin TL ödeme yapacak.

Editör: Gülçin Kargaoğlu