YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Ödemişli vatandaşlar, kentin meşhur gevrek fırını Kumman sayesinde hem gündüz hem de akşam saatlerinde gevrek bulabiliyorlar.

Kumman gevrek fırını işletmecisi Mehmet Kumman, Yerelgüç’e yaptığı açıklamada, “Ailem İstanbul Üsküdar’dan gelmiş. 1966 yılından beri Ōdemiş’te gevrekçilik yapıyoruz. Dededen oğula ondan toruna şeklinde dört kuşaktır gevrekçiyiz. 1981 yılından beri Ödemiş‘te Hastane Caddesinde bulunan fırınımızda gevrek çıkarıyoruz” dedi.

FİKİR BABAMA AİT

Akşam gevreği çıkarma fikrinin babasına ait olduğunu kaydeden Mehmet Kumman, “abamın fikriydi. Babam Mustafa Kumman bana, ben de oğlum Mustafa Kumman’a devrediyorum. İlk gevrek fırınına ait olan 1966 yılından bir fotoğraf fırınımızda bulunuyor. Dedem İstanbul’dan Ödemiş’e ilk geldiğinde kurabiye imalatı yapıyor. Sonra gevreği imal etmeye başlıyor. Babam ve kardeşleri bir araya gelerek fırın açıyorlar. Sinemalarda, yazlık parklarda akşam gevreği satışı başlıyor. Böylece de akşam gevreği kavramı ortaya çıkmış oluyor. 10 sene birlikte çalıştıktan sonra babam ayrılıp tek başına Kumman gevrek fırınını açıyor. 2010 yılına kadar sokak aralarında el arabalarıyla satışlar yapılıyordu. Artık zaman değişti el arabasıyla sokak aralarında gezme işlemi sona erdi. Şimdilerde elektrikli bisikletler ile satış yapılıyor ya da insanlar fırına gelip bizzat alıyorlar. Tūm Ödemiş halkına bizi tercih ettikleri için teşekkür ediyorum“ dedi.

ZAMAN DEĞİŞTİ ARTIK GEVREK EL ARABASIYLA SATILMIYOR

Kumman Gevrek fırını çalışanlarından Şerif Döner ise, “1981 yılından beri fırınlarda çalışıyorum. İlk olarak çıraklıkla başladım. Sonra bu işi meslek haline getirdim. Yıllardır geçimimi bu meslekten sağlıyorum. El arabasında gevrek sattım. Şu an Ödemiş büyüdüğü için insanlar daha pratik yollara başvuruyor. Elektrikli bisikletle satılıyor. Zaman değişti ve zamana ayak uydurmak lazım“ dedi.

Kumman gevrek fırınının 78 yaşındaki çalışanı  Necmi Civil ise “2001 yılından beri gevrek işi yapıyorum .İşimi çok seviyorum gevreği de severek tüketiyorum“ dedi.