HABER/BURCU TUNÇ
KAMERA/BUSE BAĞCI 

Dernek binası önünde gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Programa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Demokrat Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Dilek Acar Güleç, Demokrat Parti Ödemiş İlçe Başkanı Kahraman Murat Ateş, Demokrat Parti Kiraz İlçe Başkanı Soner Almaz, Demokrat Parti İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Gamze Özdemir, AK Parti Ödemiş belediye başkan aday adayı Murat Öncel, AK Parti Ödemiş Kadın kolları başkanı Asuman Karakayaoğlu, İYİ Parti Ödemiş İlçe Başkanı Salih Üzdürmez katıldı.

Burada bir konuşma yapan dernek başkanı Serpil Aksoy Baştürk, “Bugün burada 3 Aralık tarihine dikkat çekmek ve 10. kuruluş yıldönümümüzü kutlamak için toplandık. 3 Aralık, Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası Uluslararası Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Tüm dünyada engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, kutlanılacak ya da bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılacakların ele alınacağı bir tarihtir. Günümüzde engellilik; görmemek, duymamak, yürümemek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğunuz gibi asıl engel, yüreklerde de değildir. Hem ülkemizde hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı sorunlar olduğu kabul görmüştür. Peki nedir bu çevresel faktörler? Erişilebilirlik, kaldırım işgali ve rampa önlerine gelişi güzel park edilen araçlar, engelli otopark işgalleri, asansörsüz binalar ve yine asansörü olmayan toplu taşıma araçları ve tabi ki İstihdam. Çevresel faktörleri en aza indirmek ise tüm toplumun görevi olduğu gerçeğidir. Bu duygu ve düşüncelerle Ödemiş Engelsiz Yarınlar Derneği olarak 10 yıldır ilçemizde mülki ve idari amirlerimizle olası tüm engelleri kaldırabilmek adına çalışıyoruz ve yılmadan faaliyetlerimizi sürdürmeye hepinizin huzurunda söz veriyoruz. Ayrıca  2 Aralık 2013 yılında tamda bugünde kuruluşunu ilan ettiğimiz derneğimizin 10.yaş günü kutlu olsun. Bu on yıllık süre zarfında öncelikle beni her zaman destekleyen başta aileme ve yönetim kurulu üyelerime, mülki ve idari amirlerimize ve en önemlisi bizlerden desteklerini hiç esirgemeyen ilçe halkımıza gönülden teşekkür eder, engelsiz yarınlar dileriz. İyi ki varız, iyi ki varsınız. Ayrıca; bugünkü etkinliğimizde keşkek hayrımıza  ve diğer ikramlıklarımıza destek veren gönül dostlarımıza ve  sosyal medya üzerinden duyurusunu yaptığımız akülü araç kampanyamıza az çok demeden destek olan herkese yürekten teşekkür ederiz“ dedi. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü için bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş “Hepimiz birer engelli adayıyız. Bu nedenle aldığımız her nefesin değerini bilmeliyiz. Biliyoruz ki bu özel insanların aileleri onlara kol kanat geriyor. Allah onlara güç versin. Bizler de her bir birey olarak engel yaratmak değil tam tersi hayatlarını kolaylaştırmak zorundayız. Değerli başkanımıza, yönetim kurulu üyelerine ve engelli bireylerin ailelerine çok teşekkür ediyorum. Engel yürekte olmasın gerisi kolay olacaktır” dedi.

“ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ HESAPLAŞMALARIN HEDEFİ OLDU” “KENT KONSEYİ BUNDAN SONRA KİME HİZMET EDECEK?” “ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ HESAPLAŞMALARIN HEDEFİ OLDU” “KENT KONSEYİ BUNDAN SONRA KİME HİZMET EDECEK?”

Program sonunda engelli bir vatandaşa akülü araç hediye edildi. Daha sonra pasta kesildi.

Program boyunca vatandaşlara keşkek ikramında bulunuldu ve pamuk şeker dağıtıldı.

Editör: Tutku İç