YEREL GÜÇ / SILA AVŞAROĞLU

Törene Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Birgi Mahallesi Muhtarı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreninde konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, "Birgi gibi bir değer için ne yapsak, ne söylesek çok az kalır biliyoruz. Sevgili Emin Başaranbilek'in bizlere taşa, toprağa, insana dokunmayı öğrettiği bu tarihi topraklarda bugün de tamamen belediye ekiplerimizle ve imkanlarımızla imza attığımız yeni bir başarı öyküsü için buluştuk. 2024 yılının ilk günlerinde Birgi turizmine kazandırdığımız Otamış Pansiyonu'nda olduğu gibi Birgi Belediyemizin bizlere miras bıraktığı Birgi'yi adeta şahin tepesi gibi kucaklayan bu yapıyı efelere yakışır şekilde "Efe Konağı" olarak belediyemizin misafirhanesine dönüştürerek yeni bir işlev kazandırdık. Birgimize hayırlı ve uğurlu olsun. Bugün burada açılışını yaptığımız "Efe Konağı" aslında 5 yıl boyunca Ödemişimize hizmet etme kültürümüzün, devraldığımız bayrağı daha ileriye taşımanın, var olan tüm kaynaklarımızı sonuna kadar halkımız için değerlendirmenin bir yansımasıdır. 

“BAHANE DEĞİL HİZMET ÜRETTİK, MÜTEAHHİT İHALEYE GİRMİYORSA BİZ YAPARIZ DEDİK”
Bunu neden söylüyorum? Mehmet Eriş'in ve çalışma arkadaşlarının attığı adımlara şöyle bir bakın. Atılan her adımda, üst üste konulan her tuğlada, yola döşenen her bir kilit taşında Ödemiş'in kaynaklarının sadece Ödemişliler için değerlendirildiğini görürsünüz. Evet, tarihte görülmedik büyüklükte bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Müteahhitler ihalelere girmiyor, mazotun fiyatına yetişemez olduk. Evet, bir pandemiyi yaşadık. Hem canlarımızı bizden kopardı, hem bizi yavaşlattı, hem de gelir kayıplarına yol açtı. Evet, hepimizi yıkan üzen deprem felaketlerini yaşadık. Evet, Ödemiş'te tarihte görülmedik büyüklükte altyapı kazıları oldu. Tüm bu zorluklara rağmen pes etmedik, sahadan çekilmedik, Ödemiş'e hizmet aşkımızdan ödün vermedik. Bahane değil hizmet ürettik, müteahhit ihaleye girmiyorsa biz yaparız dedik. 

“KAYNAK ÜRETEN EKONOMİ BELEDİYECİLİĞİ”
Pandemide evlere bir kap sıcak yemeği de ulaştırdık, her gün İzmir'deki hastanelere hastalarımızı da ücretsiz taşıdık. Tüm bu hizmetlerimizde "önce insan" dedik, "önce Ödemiş" ailesi dedik. Birileri anlamak istemese de her yaptığımıza bir kulp takmaya çalışsa da bizi Ödemişliler anladı. Bu bize yeter! Bu görülmedik kriz ortamında akaryakıt, personel, enerji giderleri görevi devraldığımız günlere göre kat be kat artmışken bizler oturup kara kara düşünmek yerine Ödemiş Belediyesi'ne yeni ekonomik kaynaklar sunmak için çalıştık. Bugün Ödemiş'in belki de en değerli arsalarımdan birisi akaryakıt istasyonu alanı olarak Güney Çevre Yolu kıyısında Ödemiş Belediyesi'ne aitse, bugün Ödemiş Belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretmeye hazırlanıyorsa, bugün Otamış Fidanlığıyla, Otamış markasıyla, Ödemiş Belediyesi'nin mali yapısı destekleniyorsa hem Belediyemiz hem de Ödemişimiz geleceğe kendisinden emin şekilde bakıyor demektir. Bunun adı kaynak üreten ekonomi belediyeciliğidir. 

“EMEKÇİMİZİN ALIN TERİNİN KARŞILIĞINI BİR GÜN BİLE AKSATMADAN VERDİK”
Tüm bunlara rağmen ülkemizin karşı karşıya olduğu, sonu gözükmeyen bu ekonomik kriz ortamında çözüm, Hükümet tarafından yerel yönetimlere verilen payların artırılmasıdır. A belediyesi, B belediyesi için demiyorum. Tüm Belediyeler için merkezi idareden alınanı payın artırılması, hava gibi, su gibi olmazsa olmaz bir ihtiyaç halindedir. Vergide "40 verip 1 alan" İzmir'in, Ödemiş'in hükümet tarafından ne kadar desteklendiğini, Ödemiş'in, İzmir'in projelerine ne kadar bütçe ayrıldığını hepimiz görüyoruz. Takdir Ödemiş halkının. Geçmiş dönemde Ödemiş Belediyesi'ne İŞKUR başta olmak üzere verilen destekler ortadayken biz bu desteklerden yoksun şekilde ilerledik. Ne olursa olsun, emekçimizin alın terinin karşılığını bir gün bile aksatmadan verdik. Bunun gönül huzuru içerisinde buradayım. Birileri, belediye emekçilerimizin üzerinden siyaset yapmaya kalksa da biz "emeğin siyaseti olmaz, ekmeğin siyaseti olmaz" dedik. Bu bakışımız hiç değişmedi, hiç değişmeyecek. 

"HALKÇI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI BAHARDA DA DEVAM EDECEKTİR”
Ödemiş'i gelecek yüzyıla hazırladığımız, Ödemiş Belediyesi'nin geleceği için yeni kaynaklar hazırladığımız bu dönemin ardından inanıyorum ki, şehrimizde insan odaklı "halkçı belediyecilik anlayışı" baharda da devam edecektir. Bugün burada heyecanımızı paylaşan Mustafa Turan Başkanımızın, Başkan Adaylarının, Belediye Meclis Üyeleri birbirinden değerli yol arkadaşlarımızla birlikte bayrağı daha ileriye taşıyacağına yürekten inanıyorum. Kara beton iken bugün Birgi'ye gelen konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayacağımız yüz akı Efe Konağı'na dönüşen Belediye Misafirhanemizin hazırlanmasında emeği olan Belediye Başkan Yardımcısı arkadaşlarıma, Müdür arkadaşlarıma, her bir taşta, tuğlada, mermerde, bahçedeki bitkide emeği olan çalışma arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. “Efe Konağımız" Birgimiz için, Ödemişimiz için, belediyemiz için hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.

Törende yapılan konuşmanın ardından Efe Konağı misafirleri, misafirhaneyi gezerek tarihi dokuyu ve konforlu konaklama imkanlarını inceledi.
 

Editör: Tutku İç