YEREL GÜÇ/ BURCU TUNÇ

Üreticiye destek, ürüne bereket anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Ödemiş Belediyesi havzada barbunya ve fasulyenin en önemli üretim merkezlerinden biri olan Çamyayla Mahallesi'nde 2. kez barbunya ve fasulye festivali düzenledi. 

Festivale Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Çamyayla Mahallesi Muhtarı Ali Uysal, Ödemiş Belediye başkan yardımcıları CHP Ödemiş ilçe başkanı Bülent Eker ve yönetimi, İYİ Parti Ödemiş ilçe başkanı Güven Kılıç, muhtarlar ve Başovadan Çamyayla'ya Kurtuluş yürüyüşü ile katılan Efe Dağcılık ve kent konseyi üyeleri ile Çamyayla Mahallesi sakinleri katıldı. 

Belediye bandosunun birbirinden güzel marşlarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile program başladı. Ekin Kültür Sanat halk oyunları ekibinin zeybek gösterisi sonrası sahneye çıkan Çamyayla Mahallesi Muhtarı Ali Uysal Belediye Başkanı Mehmet Eriş'e ve tüm katılımcılara teşekkür etti. 

Festivalde  bir konuşma yapan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Tam kışa hazırlık döneminde tüm köylümüze bereketler diliyoruz. Bereketli yağışlar esnasında zarar gören mahallelerimizi gezerek geldik. Çok şükür ürünlerimizde ve mahallelerimizde çok zararımız yok. Bu topraklar bize Allah'ın verdiği birer nimet. Ancak İzmirimiz'in kurtuluşuna denk gelen bu güzel günlerde bize bu toprakları vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Özellikle üretici kadınlarımızı yürekten kutluyor, bol bereketli bir sezon diliyoruz. Çok güzel zenginlikler içinde yaşıyoruz. Biz bu zenginlikleri dün atalarımızdan devir aldık ,ancak çocuklarımıza miras bırakacağız. Önceki aylarda Horzum Mahallesi'ne altın madeni diye geldiler. Ama biz buna hep birlikte karşı geldik ve dur dedik. Şimdi ise Gölcük'te altın madeni diyorlar. Birilerinin parmaklarına para aşkı geldi. bu dağlarımızda 38 adet altın arama ruhsatı var. Ama bizim toprağımız altından daha değerlidir ve  bunu da herkes bilmelidir.Tarımın ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Her mahallemiz ve üreticimiz bizim için değerlidir. Köylü milletin efendisidir. Ürünlerimiz bol ve bereketli olsun” dedi. 

Sahneye çıkan solist Öznur Korkmaz'ın söylediği türkülerle festivale katılanlar coştu. Daha sonra dereceye giren barbunya ve fasulye üreticilerine teşekkür belgeleri verildi. Festival Funda Bulut ve ekibinin sergilediği dans gösterisi ve birbirinden güzel şarkılarla son buldu.

Editör: Tutku İç