YERELGÜÇ/SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Salı Pazarından yapılan etkinlik öncesi farklı ülkelerden katılan misafirler, belediye başkanı Mehmet Eriş ve beraberindekiler Atatürk anıtı önünden başlayarak, Salı Pazarına kadar kortej eşliğinde yürüdü ve etkinliğinin yapılacağı alana geldiler.

Ödemiş Salı Pazarında yapılan etkinliğe Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Eşi Selma Eriş, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Feridun Azeroğlu, CHP Ödemiş ilçe Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ve çok sayıda davetli katıldılar.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,“Uluslararası Balkanlar ve halk dansları festivali için Atamızın mirası sözü öylesine güzel söylenmiş ki bu festival büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balkan ülkeleri ile kurduğu Barış köprüsü vizyonun bir parçasıdır. Avrupa ülkeleri savaşa hazırlanırken, Atatürk çağlara aşan vizyonuyla bölge ülkelerini büyük bir cinayetten korumak için uğraş vermiştir. İşte böyle bir ortamda 1935 yılı Ağustos’ta Atatürk’ün huzurunda İstanbul beylerbeyi sarayında Balkanlılar festivali yapılmıştır.

MEHMET ERİŞ, “GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ZEYBEK OYNADIĞI ANLAR BALKANLAR FESTİVALİNİN İÇİNDE TARİHE NOT DÜŞMÜŞTÜR”

Bu festival Türkiye’de düzenlenen ilk milletler arası halk oyunları festivalidir. Festivalimize yurdumuzun dört bir yanından gelen halkoyunları ekipleri ile birlikte  balkan ülkelerinden gelen ekiplerle birlikte beraber olarak yarışmışlar şenlik havasına bürünmüştür.  Baş Efemiz Sarı Zeybeğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zeybek oynadığı anları gösteren o efsane fotoğraf yine de bu güzel Balkanlar festivalinin içinde tarihe not düşmüştür. İkinci Dünya savaşından itibaren düzenlenemeyen bu festivalin mirasına onlarca yıl sonra Atasının sevgisini, Barışı ve hoşgörünün şehri İzmir sahip çıkmıştır. Ve sürdürülmektedir. Hem Atatürk’ün bu büyük mirasına hem de Barışın ve kardeşliğin buluşmasına sahip çıkan İzmir Büyükşehir Belediyemize ve büyük Başkanımız Tunç Soyer’e yürekten teşekkürlerimizi iletiyorum.

İzmir’in ve Ödemiş’in kurtuluşunun 100. Yılı anısına yakışır görkemli etkinliklerimizden biri olarak gördüğümüz bu Uluslararası Balkanlılar halk dansları ve Kültür festivalinin son yıllarda ateş çemberine dönen bölgemizde ekmek su gibi ihtiyaç duyduğumuz Barış iklimine de katkı sunmasını yürekten diliyorum” dedi.

Konuşma sonrası farklı ülkelerden gelen halk oyunları ekipleri kendi ülkelerine ait halk oyunlarını davetlilerin beğenisini sundular.

Editör: Haber Merkezi