YERELGÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

Kutlamalar, Hükümet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreniyle başladı. Törenin açılışında bando takımı eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Coşkun, Ödemiş Adalet Komisyonu Başkanı Ali Sami Çetin, Ödemiş Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Destecioğlu, Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Muammet Şen, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eker, Demokrat Parti Ödemiş İlçe Başkanı K. Murat Ateş, MHP Ödemiş İlçe Başkanı Ceyhun Kınlı, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, kurum amirleri, STK temsilcileri, gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hükümet Konağı'ndaki çelenk töreninin ardından Atatürk İlkokulu'nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel bir tören düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören Atatürk İlkokulu Orhan Sarıkaya ve Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmaları, mizansenler, öğrenci gösterileri ve şiir dinletileri ile devam etti. Tören, ödül töreni ile sona erdi.

Atatürk İlkokulu Müdürü Orhan Sarıkaya, “Bugün 104. yılını sevinçle, coşkuyla ve bir o kadar da gururla kutladığımız 23 NisanUlusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı kutlamalarına hepiniz hoş geldiniz. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 23 Nisan 1920’de ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek ilan ettiği bu yüce bayram Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturma hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. Cumhuriyet’in geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugün de bizlere düşen görev hem atamızın emanetlerine sahip olduğumuzu göstermek hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır. Değerli misafirler ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe adını altın harflerle yazdıran gerçek de budur. Atatürk'ü büyük kılan sadece bıraktığı eserler değildir aynı zamanda yıllar öncesinden bugünü okuyabilmesi ve bugün önümüze de ışık tutan adımları atarak ülkemizde çağdaş medeniyetin yolunu açması Atatürk'ü büyük ve diğer liderlerden farklı kılan bir başka özelliğidir. Mevcutiyetimizin teminatı kıldığımız Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran baştan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını canları ve kanları pahasına vatan topraklarını koruyan şehitlerimizi şükranla ve saygıyla anıyorum. Sözlerime son verirken programın hazırlanmasında emeği geçen öğrencilerime, öğretmen ve usta öğreticilerimize, okul aile birliğimize, çocuklarımıza her daim destek olan velilerimize katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu duygularla bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutluyor iyi eğlenceler diliyorum” dedi


Ödemiş Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin en anlamlı günlerinden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yıldönümünü kutluyoruz. Türk halkının egemenliğinin ilan edildiği bugünü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk çocuklara armağan etmişti. Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. 23 Nisan günü demokrasinin, milli iradenin, milli egemenliğin en önemli sembolü olmasının yanı sıra milletimizin evlatlarına verdiği değerin çocuklarına duyduğu güvenin bir işaretidir. Millet olarak tıpkı bağımsızlığımız gibi çocuklarımızı da dünyadaki en kıymetli varlıklarımız olarak görüyor onları el üstünde tutuyoruz. Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın her geçen yıl daha coşkulu heyecanlı ve sevinçli kutlarken geleceğimize güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için daha fazla çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Değerli öğretmenlerimiz biliyoruz ki bugün milletlerarası ilişkilerde egemenlik ve güç kavramı bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından etkili ve güçlü bir şekilde kullanılmaktadır. Bu itibarla geleceğimizin en büyük teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi bilgili toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek, girişken, küresel düşünüp milli hareket edebilen vizyonda yetiştirebilmek zorunluluğu üzerindedir. Sizin bunu gerçekleştirebileceğinizden eminiz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görev her türlü takdirin üzerindedir. Sevgili çocuklarımız, yarınlarımızın güvencesi olarak gördüğümüz sizlerin geleceğini en iyi biçimde hazırlamayı, çağdaş bir eğitim almanızı ve bilgi çağının gerektirdiği birikim ve donanımla yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Aydınlık geleceğimizin, aydınlık, güçlü sizin şahsınızda dünya çocuklarımızın bayramını kutluyor gözlerinizden öpüyorum. Bütün çocuklara barış, sevgi ve mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı şükran ve minnetle anıyor. Başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, milletimizin, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

ÖDEMİŞ’TE TARIM ARAZİSİNDE YANGIN ÖDEMİŞ’TE TARIM ARAZİSİNDE YANGIN


 

Editör: Tutku İç