YERELGÜÇ/ BUSE BAĞCI

Cumhuriyetin 100. Yılı anısına koşan sporcular Türk Bayrağı açarak parkuru sonlandırdılar.
Koşu etkinliği öncesi konuşan proje sahibi Nurettin Zafer, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına gelecek nesiller bir hatıra bırakmak için sporcu arkadaşlarıma bir öneride bulundum. 1923 yılı anısına Kuvayı Milliye ruhunu yaşatmak için 29.23 kilometrelik bir parkuru birlikte koşmayı önerdim. Arkadaşlarımda kabul etti. Parkuru beraberce koşup İlkkurşun Anıtı’nda noktalayacağız” dedi.


29 kilometre 23 metrelik koşuyu 2 saat 27 dakikalık sürede tamamladıklarını söyleyen İhsan Gündüz, “Koşumuza Ödemiş Cezaevi’nden başladık. Zeytinlik Mahallesi, Mursallı Mahallesi daha sonra Kayaköy Mahallesi tarafından İlkkurşun Anıtına geldik. Bu anlamda kurtuluş savaşında mücadele veren tüm şehitlerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını da minnetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı tekrardan kutlu olsun” dedi.

İlkkurşun Anıtı önünde açıklama yapan Gökhan Iskar, “Cumhuriyet’in 100. Yılını kutluyoruz. Milli Mücadelenin başlangıç noktalarından biri olan Ödemiş’te ilk örgütlü Kuvayı Milliye kuruldu ve Yunan ordusuna karşı ilk kurşun örgütlü olarak ilk kez burada atıldı. Ödemişliler Kuvayı Milliye ruhunu canlandırarak Yunan ordusuna ve İtilaf devletlerine karşı ilk büyük direnişi burada gerçekleştirdi. Şehitlerimizin huzurunda burada tamamlamak istedik. Ruhları şad olsun. Umarım bizlerde 29 km koşarak bu anlamlı günü taçlandırmış olduk” dedi.

Editör: Tutku İç