HABER/ BURCU TUNÇ

Devlet hazinesine ait araziyi cennete çeviren öğrenciler daha öncede burada fidan dikmişlerdi. Ödemiş mesleki ve teknik Anadolu lisesi tarım alanı uygulama arazisinde Aralık ayının ilk haftası ekimi yapılan Ziyabey Ekmeklik Buğday çeşidinin ilk hasadı Ödemiş Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Tarım Teknolojileri Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri tarafından yapıldı. Hasat şenliğine Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Şeflerinden Ahmet Turan Yüzük, Okul Müdürü Mehmet Sıddık Kaya, İlçe Tarım Müdürlüğü Personeli, Tarım Teknolojisi Alan Şefi Gülay Çalıkkasap, Tarım Teknolojisi Alan Öğretmeni Melike Turan ve bölüm öğrencileri katıldı. 

Toplamda 14 dekar alana ekilen Buğdayın hasadı 8 tonu geçerken samanın hasatı ise yaklaşık 8 ton oldu. Hasat sonunda elde edilen buğday depolanırken, saman Ödemiş’ten yerli bir üreticiye satıldı. Bu çalışmalardan elde edilecek gelirler okulun döner sermayesine girecek. Aynı zamanda emek sarf eden 11 öğrenci de bu gelirden pay alacak. Öte yandan bu bölümde eğitim alan öğrenciler tarım teknisyeni olarak iş yeri açma belgesi de alabiliyorlar.

TARIM TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜMÜZE DAHA FAZLA ÖĞRENCİ GELMESİNİ BEKLİYORUZ

“Bu çalışmaları teoriden ziyade uygulayarak öğrenmek daha kaliteli işler çıkarmamızı sağlıyor” diyen Tarım Teknolojisi Alan Şefi Gülay Çalıkkasap şöyle konuştu, “Burada amacımız bölgemizdeki en büyük geçim kaynağı olan tarım için kalifiye, yeni teknolojilere hakim bilinçli kişiler yetiştirmek, öğrencilerimizin cep harçlığını çıkarmasını sağlamak ve okulumuza katkı sağlamak.”

Editör: Tutku İç