HABER/ BURCU TUNÇ
KAMERA/ BUSE BAĞCIŞehir merkezinde yaşadıklarını ve evlerinin çevre yolu üzerinde bulunduğunu ifade eden sokak sakinleri, “Defalarca ilgili kurumlara başvurduk. Hatta CİMER üzerinden şikayetimizi bildirdik. Yeterli abone sayısı olmadığı iddia edilerek başvurularımız cevapsız kaldı. Ancak sokağımızda bulunan apartman sakinlerinin çoğu doğal gazın gelmesini istiyor” diyerek “Çevre sokaklarda doğal gaz varken niye bizim sokağımızda yok” diyerek isyan ettiler.

Sokak sakinlerinden Ayşe Çekimli, “Soğuk olduğundan gündüzleri çocuklarımın evinde gidiyorum. Gece evime dönüyorum. Sabaha kadar üşüyorum. Yaşlı olduğumdan soba da yakamıyorum. Elektrikli sobayla oturuyorum o da kalbime dokunuyor. Bu kışı nasıl çıkaracağız bilmiyorum” dedi. 

Fadime Gönen, “1.5 ay önce bu sokağa taşındım. Taşınmadan önce doğal gaz için başvuru yapmıştım ama yakın zamanda kazı çalışmaları başlanacak denilmişti. Başlayan bir şey olmadı. Abone az olduğu için yapılmıyormuş ama bildiğim kadarıyla bütün mahalle sakinleri başvuru yapmış. Gene olumsuz cevap gelmiş. Mağduruz. Caddede olup bizim evlerimize niye gelmiyor. 2-3 apartman ileride varken burada niye olmasın. Hepimizin küçük çocuğu var. Engelliler var. Yaşlılar var. Hasta çocuklar var. En kısa zamanda yapılmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ödemiş Belediyesi’nde Bayramlaşma Ödemiş Belediyesi’nde Bayramlaşma

Sokak sakinlerinden Nuriye Kaçan ise, “Yaşlıyım, namaz kılmaya, abdest almaya kalkıyorum üşüyorum. Tüplü sobam var oturuyorum başına ısınmak için o da zehirliyor. Kusmaya başlıyorum. Ne yapılması gerekiyorsa yapsınlar. Parası neyse alsınlar. Bir an önce doğal gazın gelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dört çocuk annesi Nadire Sezgen, “Biz 6 kişilik bir aileyiz. 4 tane çocuğum var. Zorlanıyoruz. Sadece bir odada bir tane elektrikli soba ile ısınıyoruz. Diğer odalarımız buz gibi. Çocukları banyo ettirirken üşüyorlar. Sık sık hastalanıyorlar. Zaten iki sokak ileride doğal gaz var. Bir an önce bizim sokağımıza da gelmesini istiyoruz” dedi.

Her kuruma başvurduk diyen Ali Ocak, “Muhtarlığa, belediye başkanlığına, gaz idaresine gittik. Hiçbirinden geri dönüş alamadık. Tek söyledikleri abonenin az olması. Yolun karşısında var yan sokakta var ama burada yok. Karayolunu bahane ediyorlar ama aşağı sokaktan da getirebilirler. Binalarımızda baca delikleri var. Ama göstermelik o yüzden soba da kuramıyoruz. Şu an ısınmak için klima kullanıyoruz” dedi.

Engelli çocuk annesi Hava Korkut, “Engelli çocuğum var. Her odayı ısıtamıyorum. Klima ile ısınmak zorunda kalıyoruz. CİMER’e başvuru yaptık ama bir geri dönüş alamadık” dedi.

Editör: Tutku İç