18’inci Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi, Ödemiş Belediyesi Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı.

Yayalar için kaldırımlarda düzenleme: Ödemiş'te sarı çizgi uygulaması Yayalar için kaldırımlarda düzenleme: Ödemiş'te sarı çizgi uygulaması


Ödemiş Belediyesi ev sahipliğinde 2-5 Kasım arasında düzenlenen serginin açılış törenine Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Demokrat Parti İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Bülent Eken, İYİ Parti Ödemiş İlçe Başkanı Salih Üzülmez, Demokrat Parti İl Başkanı Ozan Demirbaş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Yenipazar Rüstem Erdem ve KÖYKOOP İzmir Başkanı Neptün Soyer katıldı.
Serginin onur konuğu ise Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı oldu.
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, törende yaptığı açıklamada farklı partilerin bir arada açılışa katılmasındaki memnuniyetini anlattı. 
Başkan Eriş açıklamasında “bu bir aile ve bu açılış bizim düğünümüz… Dünyaya en güzel çiçekleri, yaprakları ile selamlar gönderen Ödemiş süs bitkisinin bayramı. Bu bayramı asıl kutlaması gereken 100’ncü kez gurur duyduğumuz cumhuriyetimizdir.  Ödemiş, Allah’ın bahşettiği doğanın her rengi, havası suyu ile bereketlendirdiği bir toprak yaşıyoruz. Bunun hakkını vermek için üreten çiftçilerimiz var. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerimiz oldukça yoğun… Sütümüz var ama bir de süsümüz var diyoruz. Biz yalnız Türkiye’ye değil dünyaya da görüntü vererek seslenmek istiyoruz. KDV oranı oldukça fazla… Özel destekler de verilmeli. Ham madde anlamında da özel destekler verilerek süs bitki üreticileri her anlamında desteklenmesi gerekiyor. Özellikle ihracatta saksı malzemeleri dahil olmak üzere diğer kalemlerde de destek gerekiyor. Bu sektör Avrupa’da yarışacak hale getirilmeli ve fazlasıyla hak ediyor. Çok geniş floryaya sahibiz. 2 bini aşkın üreticimiz var, 20 bin ailemiz de bu iş kolunda ekmek yiyor. Her gün üreticimiz hem dünyaya açılıyorlar ihracatımız da artıyor. Biz yerinde güçlü olmamız için devletin desteği şart. Yalnızca İzmir’in dağlarında çiçekler açsın istemiyoruz. Aydın’da açsın, Bilecik’te de açsın, tüm Türkiye’nin dağlarında çiçek açsın, süslensin. Gençlerimize mutlu, umutlu bir ülke bırakma hedefiyle yürüyelim” dedi. 


40 VERİYORUZ 1 ALIYORUZ
İzmir’in merkezi hükümetten istenen desteği alamadığın söyleyen Başkan Eriş, “Tunç başkanımız adeta benim akıl hocam, bilgi hocam: İzmir ailesinin genel başkanı 40 veriyor vergi anlamında 1 alıyor. Ülkemizin her yanı önemli… Eksikleri gidermek adına bereketi olan yerlere aktarılması olabilir. Ama biz hakkımız olanı istiyoruz. Hangi yoldan geldiğimizi biliyoruz. İzmir’den gelirsiniz yolun durumunu görürsünüz. Vergi veriyoruz, yollar yapılsın, can kayıpları olmasın istiyoruz. Haksızlık olarak gördüğümüz Bursa’ya, Sakarya’ya, Trabzon’a, Konya’ya haklarının 5 kat üstü verilirken bizim hakkımızı vermiyorsunuz” şeklinde konuştu.


HAVZA PLANLAMASI YAPILMALI
Küçük Menderes için havza planlaması yapılması konusunda çağrı yapan Eriş, “Başka bir tarım mümkün… Başka bir tarım mümkünse başta süs bitkileri ve tarım-hayvancılık ve diğer alanlarla birbirini tamamlayan bir çalışma içerisinde havza planlama yapılmalı. Süsü, bitkisi, tohumu ne varsa birbirini tamamlayacak bir tarza planlama yapılmalı” dedi.


ÖZUSLU’DAN MERKEZİ İKTİDARA ÇAĞRI: BİZİM ÇİFTÇİMİZ HOLLANDA’NIN ÇİFTİSİ KADAR DEĞERLİDİR 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu törende yaptığı konuşmada “18 yıldır süren bir fuar… 18 yıldır üretici ile alıcıyı buluşturup Ödemiş’te bir ticari değer yaratılıyorsa bu büyük başarıdır. Bu başarıda imzası olan ilk baştan bugüne tüm katkı koyanlara teşekkür edilmelidir. Başka bir tarım mümkün mottosu ile Türkiye’ye başka bir tarımın mümkün olabildiği gösteren sayın Soyer’in üreticinin desteklenmesinin ne kadar önemli ve sonuç getiren ve o bölgedeki insanları nasıl etkilediğini yaşayarak görüyoruz. Bayındır’da geçen hafta açtığımız süt fabrikamızda hem o bölgenin insanlarına istihdam yaratıyoruz hem de bölgenin günlük 100 ton sütünü fabrikamızda işletme kapasitesi ile kazanca çeviriyoruz. O bölgede üreticinin kendini daha iyi hissettiği, daha çok kazandığı bir atmosfer yaratıyoruz. 80 milyon dolarlık bir gelir kazandırdı bu sektör. Bu sektörün en önemli bileşenlerinden biri Ödemiş’se diğeri Bayındır’dır. Destek çok önemli, mış gibi değil gerçekten destek önemli. Bu destek üreticinin yüzünü güldürür ve daha fazla üretmesini teşvik edecektir. Türkiye üretmek mecburiyetindedir. 100’üncü yılda ülkemizdeki her vatandaşımızın birinci sınıf vatandaş olarak yaşamasını sağlamak için üretmek zorundayız. Merkezi iktidara da bir çağrı yapıyorum: “Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1’ini çiftçiye ver diyor. Veriyor muyuz? Vermiyoruz. Bunu versek daha iyi şartlarda üretim olur. Bizim çiftçimiz Hollanda’nın, İsrail’in, Danimarka’nın çiftçisi kadar değerlidir” açıklamasını yaptı.


SUBAŞI: ÖDEMİŞ İLE KARDEŞ ŞEHİR OLACAĞIZ
Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı ise “Ödemiş’in tarımsal potansiyelini sergileyen önemli bir platform bu fuar… Gelecekte Ödemişin tarımsal zenginliklerini büyütmek için birlikte çalışacağımıza inanıyorum. Çok yakın zamanda kardeş belediye protokolünü imzalayacağımızı da duyurmak isterim. Hep birlikte güzel şehrin değerlerini koruyup gelecek nesillere aktaracağız” ifadelerini kullandı.


ARDIÇ: AĞAÇLANDIRMA ŞART
Ödemiş SÜSBİR Başkanı Muammer Ardıç ise yaptığı konuşmada “Ödemiş tarım ve hayvancılığın merkezlerinden birisi… Süs bitkisi ve ürünleri de üretiliyor. Bitkilerimiz yurt içinde ihtiyaçları karşılarken bir kısım da ihraç edilmektedir. Ekonomimiz için önemli bir katma değerdir. İklim krizi hayatımızı olumsuz etkiliyor. Yangınlar, hava kirliliği, susuzluk kapımızda. Çözüm ağaçlandırmadır. Ağaçlar fotosentez ile kirli havayı emer ve temiz hava salgılar. Bizden sonraki nesiller için bu çok önemlidir. El birliği ülkemizi yeşillendirmek için çaba sarf edelim. Belediyelerimizi bize daha çok destek olmalılar. Siyasi partilerimizde elini daha fazla taşın altına koyarsa ülkemiz daha da yeşillenecek” dedi.

Editör: Tutku İç