Demokrat Parti Ödemiş Belediye Başkan Adayı Dilek Acar Güleç, Yerelgüç’te yayınlanan Burcu Tunç’un sunduğu Yerelin Nabzı programına konuk oldu.


BENİ DEĞİL, 20 YILDIR ÖDEMİŞ’İ YÖNETENLERİ ELEŞTİRİN

“Ödemiş’i 20 yıldır ben yönetmiyorum. Ödemiş’i ben de dahil olmak üzere sizlerin de seçtiği, Ödemiş’e güzel bir şeyler kazandırır diye güvendiğimiz, inandığımız yöneticiler yönetti. Bu anlamda eleştirilerinizi bana değil onlara yapmalısınız” diyen Başkan Adayı Dilek Acar Güleç şöyle konuştu, “Günlerim güzel geçiyor. Hiçbir endişem de yok. Sessiz ziyaretlerim de oluyor, arka planda görüşmelerimiz de oluyor. Çünkü insanlar maalesef taraf ilan edildikleri için ya tehdit altında bırakılıyor ya da “Neden böyle bir görüşme yaptın? Niye fotoğraf karesi verdiniz?” diye eleştirilerde bulunuluyor. “Neden Dilek Hanım’a destek veriliyor?” diye söylemlerde bulunuluyor. “O görüntüde neden varsın, o beğeniyi neden attın? O yorumu niye yaptın?” gibi eleştiriler yapıyorlar. Bu yola çıkarken de biz kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan artık insanları siyaseten birbirine düşman etmemek adına çıktığımızı açıklamıştım. Bize olan destekten dolayı tepki gösteren birileri de var. Ben onlara seslenmek istiyorum; Bu Ödemiş’i 20 yıldır ben yönetmiyorum. Bu Ödemiş’i 20 yıldır ben de dahil olmak üzere sizlerin de seçtiği Ödemiş’e güzel bir şeyler kazandırır diye güvendiğimiz, inandığımız yöneticiler yönetti. Bu anlamda eleştirilerinizi bana değil onlara yapmalısınız. Onlar Ödemiş’i değil, kendi menfaatlerini düşünüyorlar. Ödemiş’i sevselerdi beni değil sizleri değil 20 yıl boyunca Ödemiş’i bu hale getirenlere laf söylerlerdi. Söylemedikleri için onlar da benim nezdimde suçlulardır ve onlar kadar Ödemiş’e ihanet etmişlerdir. 


CHP DE AK PARTİ DE BELEDİYEYE İŞE ALDIĞI HERKESİ KÖLELEŞTİRDİ ÖDEMİŞ’TE
Belediyede çalışan partiler aracılığıyla girmiş işçi kadrosu var. Aynı şekilde devlet kurumlarında çalışan bir kitle var. Burada çalışanlara rapor veriyorlar, kendilerini sahalarda ve mitinglerde görüyoruz. Gönüllü olan vardır ama bunun dışında zorunlu olarak kendilerine “Biz size iş verdik, bizimle olmak zorundasınız” diye bir yaptırım var. Bu insanları kendilerine köle etmişler. Bunu hem Cumhuriyet Halk Partililer hem de AK Partili yöneticiler yapmıştır. Bugün baktığımızda Cumhuriyet Halk Partisi AK Parti’ye, AK Parti Cumhuriyet Halk Partisi’ne suç atıyor. Benim gözümde hepsi suçludur. Çünkü hepsi aynı şekilde işe aldığı herkesi köleleştirmiştir Ödemiş’te. İnsanları zora sokuyorlar. Bugün benim selam verdiğim, Gazeteci Dilek Acar Güleç’ken selam verdiğim, 28 yıl boyunca “Abla benim şöyle bir sorunum var halleder misin? Abla şu sıkıntı var, şunu yapar mısın?” diyenler bugün sırf o partilerden dolayı selam vermeye korkuyor. 


BEN KİMSENİN YANLIŞLARINA ORTAK OLMAM 
28 yıldır gazeteci olarak nerdeyse Küçük Menderes Havzası’nın tüm sorunlarına hakimim. Belediye Başkanlığı için yola çıkmamda bunun büyük bir etken olduğu doğru. Ben 30’lu yaşlarımda yöneticilik anlamında teklifler aldım. Belediyede aynı şekilde görev vermek istediler. Ben o zaman şu cümleyi kullanmıştım, “Ben kimsenin yanlışlarına ve yalanlarına ortak olmam. O sebeple Gazeteci Dilek olarak ben mücadeleme devam edeceğim. Bu belediyeye gelirsem bu kapıdan girdiğimde belediye başkanı olarak girerim” diye bir cümle kullanmıştım. Ödemiş’in çok büyük sorunları var biz o sorunları çözmek için geliyoruz. Büyük bir sorumluluk altına giriyoruz. 


MAZLUMUN HAKKINI KORUYACAĞIZ
Mazlumun hakkını koruyacağız. 130 bin kişinin hakkının olduğu belediyede çalışmalarımızı ve harcamalarımızı ona göre yapacağız. Köklü değişimler yapacağız. Öncelikle belediyemizde bir liyakat sistemi oluşturacağız. Ödemiş Belediyesi bir kurumdur benim şahsi iş yerim değildir. 130 bin kişinin hakkının olduğu bir yerde liyakat sistemi yoksa aynı şu anki hale geliriz. Hiçbir iş yapılmaz, hiçbir takip yok zaten, kimin ne yaptığı belli değil. Belediyede kaç personel var? Kim nerede çalışıyor, ne yapıyor belli değil. 


100 GÜNLÜK PROGRAMIMIZ HAZIR
Liyakat sisteminin ardından 100 günlük programımız hazır. Bugün belediye bütçesi ile ilgili sorun olduğunu biliyoruz. Bu konuda şeffaf davranan bir belediye başkanımız yok. Başkan adaylarına bilgi verilecekti verilmedi. Göreve geldiğimizde hemen bütçeyi dengeleyeceğiz. Fazla harcamaları, israfı ve kim ne yapmış ne kadar fatura kesilmiş, nereye ne verilmiş bunları bir inceleyeceğiz. Belediyeyi teslim aldığımızda biz Ödemiş halkıyla her şeyi tek tek ekran karşısında paylaşacağız. Belediyede ne olmuş ne kalmış hepsini 6 ayda bir halkla paylaşacağız. 


BELEDİYEMİZ AÇTIĞI FABRİKALAR VE İŞTİRAKLERLE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK
Bugün iş istihdamı olmadığı için işsizlik sorunumuz var. 5 aydır ben fabrika kuracağımızı söyledim. Benim söylemlerimin ardından hepsi fabrika kuracağını söylemeye başladı. İşi sulandırmaya başladılar. Biz onlar gibi sözde fabrika kuracağız diye değil, biz gerçekten fabrikaları nereye kuracağız nasıl bir sistemle kuracağız hangilerini kuracağız ve içeriğini nasıl yapacağız ile ilgili ekibimiz bunların hepsini hazırladı. Biz dört mevsim üreten bir toplumuz. Sebzesinden meyvesine her şeyi yetiştiriyoruz. Bunları işleyebileceğimiz bir fabrikamız yok. Tüccar geliyor buradan üreticimizden ürünü 10 liraysa soğuk hava deposu olmadığı için bekletilemediği için 6-7 liraya alıyor. Gidiyor İstanbul’da Bursa’da Türkiye’nin herhangi bir yerine fabrikaya götürüyor. Oradaki fabrikaya gidene kadar buradaki fabrikada işlensinler, konservelenmiş, paketlenmiş şekilde gönderilsinler. Sürekli yalanlarla yıllarımızı yediler. Mevcut fabrikalarımızın altyapılarını yapıp destek olmadığı için belediye başkanları ve yöneticileri, üreticiler burayı terk etti. Ödemiş’ten Torbalı’ya, Kemalpaşa’ya, Tire’ye, İzmir’e, Turgutlu’ya iş için gidenlerimiz var. Bu insanlarımızın 4 saati yolda geçiyor. 


ÇETELER, ÖDEMİŞ GELİŞSİN İSTEMEDİ
Fabrikalarımızı bir yıl içinde faaliyete geçiriyoruz. Bunu Ödemiş Belediyesinin kendisine ait orta ölçekli sanayi alanında yapacağız. Bugüne kadar Ödemiş gelişsin istenmediği için yapılmadı? Ödemiş'te sadece 5-6 zengin kendini zenginleştirecek bir kitle ve yandaşları var. Ödemiş sadece onların olsun, Ödemiş Belediyesi sadece onlara çalışsın hesabında oldular ve bu kitlelere Ödemiş belediye başkanları ortak oldu. Ödemiş belediyesinin içinde yerleşmiş bir çete var. Bu çete rant çetesi, bu çete rüşvet çetesi, bu çete Ödemiş'te hizmet etmek isteyen, Ödemiş'e yatırım getirmek isteyenlerin önünü kesen sadece yandaşlarına ve kendine hizmet edecek olanların Ödemiş’e, Ödemiş toprağını, beni, sizleri, seni hepimizi peşkeş çeken bir çete ve bunlara AK Parti, CHP yönetimleri ve belediye başkanları ortak olmuştur. Bugün ise çıkmışlar utanmadan diyorlar ki belediyeye talibiz. 


ÖDEMİŞ’İ SON 10 YILDA GERİYE GÖTÜRDÜNÜZ
Ödemiş’e hainlik yaptılar. Şimdi çıkmışlar utanmadan fabrika yapacağız, AVM yapacağız, soğuk hava deposu yapacağız diyorlar. Ben 28 yıllık gazeteciyim. 20 yıldır sizin bu masallarınızı haber yapan, sonra da yapmadınız diye eleştiren bir gazeteciyim. İnsanları artık kandırmayın. Ödemiş belediyesini Ödemiş halkına geri iade etmeye geliyoruz. Kişisel çıkar ve menfaatleriniz için Ödemiş’i özellikle bu 10 yılda geriye götürdünüz. Yıllarımızı heba ettiniz. Size nasıl inanalım? Ben bilmiyor muydum gazeteciliğe devam etmeyi? Düzgün olsaydınız, adam olsaydınız Ödemiş'i Ödemiş yapsaydınız da Dilek Acar Güleç de yanınızda dursaydı. Ama yeter! 


ÖDEMİŞ'TE İSTİSMARA UĞRAMIŞ ÇOCUKLARIN YANINDA DURMADINIZ
Ödemiş halkı benim canım. Benim derdim, sorguladıklarım yöneticilerdir. Bizim diğer partilere gönül vermiş olan kimseyle herhangi bir derdimiz yok. Ama ben onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. CHP’lilere sesleniyorum. Atatürk sadece size özel değil! Atatürk benim de Atatürk’üm! Ben Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda doğru olan neyse onun yanında oldum. CHP halkın yanındayım dedi hangi halkın yanında oldunuz? AK Parti hakkın yanındayım diyor. Ödemiş'te istismara uğramış çocukların yanında durmadınız? Hırsızların karşısında ne zaman durdunuz? Yanlış yönetimlere siz yanlışsınız ne zaman dediniz?  Bu nasıl halkın yanında, bu nasıl hakkın yanında olmak? Hepsi cebinin yanında oldu. Kendilerine cevap hakkı doğuyor. Bu nedenle ben hepinizle yan yana olalım hatta Hükümet Meydanında gelin yayın yapalım diyorum. ‘Sen yanlışsın biz bu bunlardan değiliz, biz bunları yapmadık2 desinler ben bugün bırakırım. ‘Biz çok iyi insanlarız, Ödemiş'i çok iyi yönetiyoruz’ desinler bırakırım. 


AK PARTİ VE CHP’Lİ YÖNETCİLER 
2014 – 2024 YILININ HESABINI VERSİNLER
SONRA ÇIKIP OY İSTESİNLER

CHP’li Mustafa Turan Mehmet Eriş'in meclis üyesiydi. Sonra ilçe başkanlığı yaptı. Kimsenin kişisel durumu ile ilgili yorum yapmam. Sayın Mustafa Turan içerdeki bilgilere en kolay ulaşacak olan sizsiniz. Sizden beş yıllık süreçte belediyeye ait kaç arazi, dükkân satış yapıldı? Kimlere kaça satıldı? Bu kazançla Ödemiş’e ne yaptınız? Bu süreçte çekilen kredi ile Ödemiş’e ne hizmet verdiniz? Ben bunların cevabını Ödemiş adına sizden bekliyorum. Bunun yanında Sayın Ali Hadim'e soruyorum. 2014- 2019 yılları arasında aynı şekilde Büyükşehir Yasası ile belediye arazilerini ilk satmaya başlayan Mahmut Badem'dir. Şimdi aynı soruları ona soruyorum. 2014- 2019 yılları arası kaç arsa, dükkân sattınız? Bunları kimlere ve ne kadara sattınız? Ne kadar kredi çektiniz ve bu süreçte Ödemiş için ne yaptınız? Onları da sizin açıklamanızı istiyorum. Buna cesaretiniz yoksa sağınızda AK Parti İlçe Başkanı Muhammet Şen, solunuza MHP ilçe başkanı Ceyhun Kınlıyı alın. AK Partili Mahmut Badem bu arsaları satarken Sayın Ceyhun Kınlı MHP meclis üyesiydi. On yıl neler yapmışsınız hesabını verin! Ödemiş halkı bunun hesabını soruyor!


2 BİN’DEN FAZLA KİŞİYİ İŞE ALACAĞIZ
Ödemiş Belediyesinin kadroları tam olarak nedir bilmiyoruz. Daha yeni 14 kişinin alındığı söyleniyor. Belediye iş kapısı, rant kapısı gibi görünüyor. Evet biz de alacağız ama gelir gelmez ticari şirketlerimizi kurup 2 bin kişinin üzerinde kişiyi işe alacağız. Önce Ödemiş’in evlatları orada çalışacak. Ödemiş Belediyesinde para yok siz bir enkaz devralacaksınız diyenlere soruyorum? Belediyede para yoksa bugün kim batmış ve enkaz olmuş bir yere talip olur. Mustafa Turan CHP'den Başkan adayı oldu. Ali Hadim AK Parti'den çıktı aday oldu. O zaman sormak lazım siz neden batmış bir yere talip oldunuz? Ayın birinden itibaren Ödemiş belediyesini teslim alacak ve hepsinin hesabını tek tek soracağım. Bugüne kadar rahat ettiler. Artık biraz da rahatsız olsunlar.


KIRSALI CANLANDIRMAYA ÜRETİM YOLLARINDAN BAŞLAYACAĞIZ
Kırsal bizim için çok değerli. Bizim için üretici çok önemli. Üretim yollarından özellikle çok şikâyet geliyor. Kırsalı canlandırmamız gerekiyor. Kırsaldan kente göçü önleyip tersini sağlamalıyız. Kırsalı canlandırıp önce üretim yollarından başlayacağız. Ödemiş Belediyesi olarak kırsalda ev yapmak isteyenler için projemizi hayata geçireceğiz. Ekibimiz konuyla ilgili tüm projeleri hazırlayıp ücretsiz olarak verecek. 


PARKE TAŞLARIMIZI KENDİMİZ YAPACAĞIZ
Kırsaldaki kadınlarımız için geziler, eğlence programlarımız olacak ve kadınlar için bir kooperatif kuracağız. Biz yarım kalan projeleri devam ettirip hatta eklemeler yapacağız. Her biri ile ilgili profesyonel ekibimiz hazır. Parke taşlarımızı kendimiz yapacağız. Gerekirse üç vardiya çalışacağız. İlk hedefimiz 100 günlük, sonrası bir yıllık hedefimiz hazır. 


ÖZEL YATIRIMCILARIMIZ HAZIR
Hem belediyenin öz kaynakları hem de devletimizin hibe programları ile çalışacağız. Devlet sadece iktidar sahiplerinin değil hepimizin devleti. Avrupa birliği fonları ve teşvik projeleri ile özel yatırımcılarımız hazır. Ben bu yola koltuk sahip olmak için çıkmadım. Benim bu koltuğa ihtiyacım yok. Ödemiş'in değişikliğe ihtiyacı var. Ramazan ayındayız. Yardımlaşma ve paylaşmayı da siyasi döneme geldiği için siyasiler her ramazan bunu sömürüyorlar. Ödemiş’te gerçekten ihtiyaç sahibi olan bir kitle var. Bu insanlar neden köleleştiriyor? Şimdi çıkmışsınız bugün bir marketin kartlarını dağıtıyorsunuz. Sanki lütuf etmiş gibi,  kendi paralarınızı harcıyor gibi. Evet ihtiyaç sahipleri var ama onları bu hale getiren yine sizlersiniz. Biz gelince onlara balık tutmayı öğreteceğiz. Böyle birilerinin yılda bir defa gıda paketi getirmesine yılda bir kere kart dağıtmasına ihtiyaç duymayacaklar. Ödemiş Belediyesi olarak yanlarında olacağız ve herkese sahip çıkacağız.


ORTAK AKILLA YÖNETMEYE GELİYORUZ
Yaşlı bakım evi, engelli bakım evi yapacağız. Belediyede kuracak olduğumuz kadın ve sosyal destekleme birimimizde psikologlarımız olacak. Bunun yanında hem hayvan severlerimiz hem de sokak hayvanlarımızdan rahatsız olan bir kitle var. Bir tarafın gönlünü yaparken bir tarafın gönlünü de küstürmemek gerekiyor. Ödemiş Belediyesi’nin çok güzel büyük alanları var. Rehabilitasyon merkezi kuracağız. Kafesler içine kapatılmış, terkedilmiş değil de daha çok serbest dolaşacakları bir park olacak. Bunun yanında bizlerin ziyaret edip besleyecekleri bunun yanında oturup çay kahve içeceği alanlar oluşturacağız. Lokantalarda kalan yemekleri mamaya dönüştüreceğiz. Belediye meclis üyeleri dışında bir danışma meclisi kuracağız. Bu mecliste STK’larımız, oda temsilcilerimiz yine aynı şekilde diğer siyasi partilerimizin temsilcileri olacak. Ödemiş’in geleceğini etkileyecek kararları tek başımıza değil komisyonlar kurup ortak akılla alacağız. 


GENÇLER İÇİN MOTODRAG PİSTİ YAPACAĞIZ
Benim sayemde gençleri de hatırladılar. Gençler için öncelikle iş istihdamı yaratıp refah seviyemizi yükselteceğiz. Bunun yanında gençlere ne istiyorsunuz diye sorduğumda motodrag pisti istediklerini söylediler. Projesi de hazır. Gençlerimiz bizden eğlence merkezi istiyorlar. Gokart, bowling, bilardo salonları yapacağız. Yüzme havuzlarımızı yapacağız. 


BEN BU ÇARKA ÇOMAĞI SOKTUM, ÇARKI KIRMAYA GELİYORUM
Ben Ödemiş’teki bütün çocuklarıma, gençlerime sahip çıkamaya geliyorum. Özellikle okumak isteyenlerle iş sahibi olmak isteyenlere destek birimi oluşturacağız. Doğru noktayı bulabilmeleri adına onları yönlendirecek bir ekip kurduk. Uyuşturucu bataklığına düşmüş gençlerimiz var. Bu zamana kadar aileleri dışında hiç kimsenin umurunda da olmadılar. İnsanla cinsel istismara, taciz, tecavüze uğrayınca, uyuşturucu bataklığına evladı ya da kendileri düşünce akıllarına geliyor. Siyaset uğruna, koltukları uğruna cinsel istismara uğramış, uyuşturucu bataklığına düşmüş çocuklarımızın yanında olmadılar. Gazeteci olarak haber yaptık. Bir gün sonra unutuluyor herkes kendi hayatını yaşamaya devam ediyor. Yöneticilerin umurunda değil, siyasetçilerin hiç umurunda değil. Nerden ne ihale kaparım, hangi düğün salonunu bana verir belediyeye kaç tane adam sokarız onun peşindeler. Ama ben bu çarka çomağı soktum. O çarkı kırmaya geliyorum. Kucağımda çocuklarımızı kaybettim ben. Anneler bir defa ben defalarca yaşadım. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Bu çocuklarımızın hayatlarını devam ettirebilmesi için psikolojik desteğe ve paraya ihtiyacı var. Önce onlara istihdam ortamı sağlayacağız.


HAFTANIN BİR GÜNÜ HALK GÜNÜ OLACAK
Biz göreve geldiğimizde haftanın bir günü halk günü yapacağız. Bunun dışında ziyaretlerime devam edeceğim. Kapanmış olan beldelerimize koordinatörler atayacağız. Yerinde hizmet vereceğiz. Kadın elini harbiden değdireceğiz bu Ödemiş’e. Belediyedeki işçi arkadaşlarımıza bir baskılama varmış. Dilek gelince işten çıkartacak diye manipüle ediyorlarmış. Ödemiş Belediyesi’nde benimle birlikte çalışacak olan hiç kimseyle bir problemimiz yok. O partide olmuş bu partide olmuş onlarla ilgilenmiyorum. Benimle birlikte Ödemiş’e hizmet edecek mi etmeyecek mi onunla ilgileneceğim. Sokakta çalışan park bahçe işçileri, temizlik işçileri hepsine sahip çıkacağım. Dilek kazanırsa belediye maaşlarını ödeyemeyecek diyorlarmış. Ali Hadim kazanırsa nasıl ödeyecek. Mustafa Turan kazanırsa nasıl ödeyecek. 1 Nisan itibariyle Ödemiş’i hep birlikte çok güzel hale getireceğiz. 


ÖDEMİŞ BELEDİYESİ ÖDEMİŞLİ’NİNDİR
Kasım ayından beri anket yapılıyor. CHP yaptırdı. AK Parti yaptırdı. Diğer partiler yaptırdı. Bizim genel merkezimiz de yaptırdı. Genel merkezimizin yaptığı anketi il başkanımız sayın Ozan Demirbaş yüzde 55 oranında olduğumuzu açıkladı. Sonraki anket İntegral Araştırma şirketinin CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ın yaptırdığı anketi Ege’de Sonsöz ekranlarında Ümit Yaldız açıkladı. Ödemiş’te Dilek Acar Güleç potadadır dedi. Yani topun potaya girmesi kaldı sadece. O da 31 Mart gecesi sandıklardan çıkacak oyla topu potaya sokacağız. Bu bir Ödemiş halk hareketidir. Bu Ödemişli’nin artık yeter dediği seçimdir. Ödemiş Belediyesi Ödemişli’nindir. Ödemişli’ye teslim etmeye geliyoruz 1 Nisan itibariyle.
 

Editör: Tutku İç