YERELGÜÇ/YASEMİN BARUT

Ziraat Mühendisi Ferhat Güler, “Süt Hanı Tarım olarak yaklaşık 5 yıldır süt üretimi yapıyoruz, onun yanı sıra süt tedarikine de başladık. Sıcak sütü soğuk süte çevirdik. Düşük fiyatta süt alınan bölgelerde kaliteyi arttırarak daha iyi fiyatlarda üreticinin süt satmasını sağladık ve çeşitli bölgelerde aynı sistemi oluşturduk” dedi.

Süt Hanı Tarım’ın üretici menfaatine, üretici odaklı bir firma politikası güderek yaptığı çalışmalar noktasında farkını ortaya koyduğunu kaydeden Ferhat Güler, “Üreticinin olabildiğince iyi fiyatla satabilmesi, olabildiğince maliyet unsurlarını aşağıya çekerek maliyet unsurlarını bizden tedarik edebilmeleri amacıyla faaliyet gösterdik, başarılı da olduk. Bizim firma politikamızdan etkilenen diğer firmalarda biraz daha üreticinin kazancını arttıracağı kararlar almaya başladılar, bu olay tabi bölgede fayda unsuru oluşturdu” dedi.

Üreticinin ekonomik şartlardan dolayı sektörü terk ettiğine de değinen Güler, “Üretici arkadaşlarımızda aslında son 2-3 yıldan beri maliyetlerin çok hızlı artmasıyla yaptığımız süt ve et üretimin neredeyse zarar boyutuna inmesinden dolayı çok düşük motivasyonla çalışıyor veya sektörü terk ediyor. Bu dönemin artık son bulma dönemi olduğuna inanıyorum ve kötü günlerin geride kaldığını umut ediyorum“ dedi.

YEMDE TEDARİKÇİYİZ

Aynı zamanda yem satışı da yapan Süt Hanı Tarım’ın imalatçı değil tedarikçi olduğunu ifade eden Güler, “Firmamızda yem satışı da var ancak biz imalatçı değiliz, tedarikçi konumundayız. Büyük baş ve küçükbaş yem üreten firmalardan bölgemizin hayvancılık niteliğini, üretim kapasitesine uygun nitelikteki yemleri tedarik edip bunları üretici ile buluşturma noktasındayız” diye konuştu.

Üreticilerin Süt Hanı Tarım’a sosyal medya üzerinden de ulaşabileceklerini kaydeden Ferhat Güler, “İş yerimiz Ödemiş Sanayi Sitesi 42. sokakta, herkesin kolaylıkla ulaşabileceği adresteyiz. Üç ayrı şube olarak Aydın Kuyucak, Bozdağ, Ödemiş merkezde faaliyet halindeyiz” şeklinde konuştu.