YERELGÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine harekete geçen AKP kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma başlatmıştı. Ödemiş’teki hayvanseverler hayvanların uyutulmasını öngören yasa teklifine karşı durmak için Pazar günü Salı Pazarı’nda bir araya geldi. Hayvanseverlerden Anaokulu Öğretmeni olan İlayda Ovacık ve öğrenci Sude Kaya basın açıklamasında bulundu. Açıklamaların ardından İnsan Kaynakları Uzmanı olan Gözde Dinçer Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan’ın mesajını basın mensuplarıyla paylaştı. 


Hayvanseverler arasında Anaokulu Öğretmeni olan İlayda Ovacık, “Değerli basın mensupları ve sevgili hayvanseverler bugün burada toplumumuzun en savunmasız ve masum bireyleri olan sokaktaki dostlarımızı korumak için toplandık. Hepimiz biliyoruz ki bir toplumun medeniyet düzeyi o toplumun en zayıf bireylerine nasıl davrandığı ile ölçülür. Sokakta ki dostlarımız ne yazık ki en zayıf üyeler arasında yer alıyor. Son günlerde gündeme gelen uyutma adı altında katletmek konusu gündeme gelmiş durumda. Bu karar dostlarımızın hayatını tehlikeye atmakla kalmayıp toplumumuzun vicdanını da derinden yaralıyor. Hayvanları uyutmak, sorunları çözmek yerine halının altına süpürmekten başka bir şey değildir. Bu hakların ihlali karşısında sessiz kalamayız kalmamalıyız. Uyutmak yerine çözüm insani bir çözüm bulmalıyız. O da şöyle; 4 milyon köpek, 1399 belediye, 264 iş günü, günde 11 kışırlaştırma ve 1 yılda 4 milyon kışırlaştırma ile bu sorun çözülmektedir. Aynı zamanda barınakların iyileştirilmesi ve sahiplendirme teşvik edilmelidir. Unutmayalım ki sokak hayvanları bizim sorumluluğumuzdadır. Onlar bizlerin sevgi ve korumasına muhtaç canlılardır. Bugün burada toplandık çünkü onların sesi olmayı, haklarını savunmayı kendimize görev bildik. Bizler bu karara karşı durarak daha insani ve vicdanı bir çözüm arayışındayız. Sokak hayvanlarının uyutulmasını durdurmak için toplumun her kesiminden destek bekliyoruz. Birlikte hareket edersek daha güzel ve daha yaşanabilir bir dünya yaratabiliriz. Sokak hayvanlarımızın yaşam hakkını savunmak için kararlılıkla mücadele edeceğimizi bildirmek istiyorum. Sözlerimi bitirmeden yıllık verilerden bahsetmek istiyorum. Köpek saldırısı 182, kadın cinayeti 315, cinayet ortalaması 876, çocuk istismarı 23 bin, cinsel istismar 29 bin, ölümlü trafik kazası 286 bin. Gücünüz köpeklere mi yetiyor? Acizsiniz! 182 köpek saldırısı için 30 milyon köpeği öldürmek isteyenler 23 bin çocuk istismarına kör ve sağır zalimsiniz!”

Benzin ve motorine bu gece çifte zam geliyor! Benzin ve motorine bu gece çifte zam geliyor!


Hayvansever gönüllüsü olan öğrenci Sude Kaya, “Ülkemizde hızla yayılan şiddet salgınıyla birlikte son dönemde hem kamu görevlileri hem de bir takım dernekler tarafından 5199 sayılı kanunu yok sayan hukuka aykırı demeçler sokakta hayvan olmamasına, sokak hayvanlarının belediye barınaklarında yaşaması gerektiğini ifade eden kanuna, yönetmeliğe ve ortak yaşam ilkelerine aykırı söylemler, basın ve medya yoluyla yapılan dezenformasyon nedeniyle usulsüz ve kanunsuz şekilde toplama haberleri daha fazla gündeme gelmeye başladı. Oysa 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun 6. Maddesi son derece nettir. Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakım evlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların müşahededen sonra aşılanıp, kısırlaştırılıp, kaydedildikten sonra alındıkları yere bırakılmaları gerekir. Yaşadığımız olumsuzlukların sebebi de sokak hayvan popülasyonunun kontrolsüz artmasıdır. Bunun asıl sorumluları da cins hayvan üretim ve satışını tamamen yasaklamayan, evde bırakılan hayvanları sokağa terk edenlere veya kurumlara idari veya adli yaptırım uygulamayanlardır. Yerel yönetimler sokakta yaşayan hayvanların kısırlaştırılmaları, aşılanmaları gibi kanunla tanımlanmış görevlerini yerine getirdiğinde sokak hayvanı popülasyonu zaten azalacaktır. Bunun için yasada zorunlu kılınan bakım evleri yapılmalı yeterli hekimler istihdam edilmelidir. Biliyoruz ki bilimsel, vicdani, etik, ülkemize yakışacak tek çözüm kısırlaştırma seferberliğidir. Bunun için tüm kurum ve kuruluşlar işbirliği yapmalıdır. En başta biz hayvanseverler her türlü işbirliği ve göreve hazırız. Öldürme yaşat diyoruz ve tüm vicdanlı insanların desteğiyle de bu yasayı sonuna kadar reddediyoruz. Bugün burada son derece önem arz eden konu için toplanan herkese can dostlarımızın öpücüğünü iletiyorum hepinize teşekkür ediyorum” dedi.


İnsan Kaynakları Uzmanı olan Gözde Dinçer Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan’ın mesajını iletti. Şehir dışında olduğu için katılamadığını belirten Turan mesajında şunları ifade etti, “Bu dünya hepimize yeter diyerek hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.  Sokakta yaşayan hayvanları uyutmak yerine kontrol altına alınmalarını sağlamak, kısırlaştırma oranlarını arttırmak ve yuvalandırma kampanyaları gibi etkin çözümleri konuşmamız gerekiyor. Sokak hayvanlarının kontrolü, kısırlaştırılması, aşılanması ve yuvalanması ulusal politika konusu olup ilgili bakanlıklar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarında çözüm olacağı bir sistem oluşturulmalıdır. Kimsenin hiçbir canlının zarar görmeyeceği bir sistem kurmak önceliğimiz olmalıdır.”

Editör: Gülçin Kargaoğlu