ATA, “KEŞKE ÖDEMİŞ SANAYİ SİTESİ ESNAFI ONLAR İÇİN HAZIRLANAN BU TOPLANTIYA KATILIM GÖSTERSEYDİLER”

ERİŞ, “KONUŞUYORUZ BOŞA KONUŞUYORUZ”

Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Ali Bozkan tarafından düzenlenen toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı,  İESOB Başkanı Yalçın Ata, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Muhammed Şen ve yönetim kurulu üyeleri,  MHP Ödemiş İlçe Başkanı Ceyhun Kınlı ve yönetim kurulu üyeleri ile oda başkanları katıldı.

ATA, “KEŞKE ÖDEMİŞ SANAYİ SİTESİ ESNAFI ONLAR İÇİN HAZIRLANAN BU TOPLANTIYA KATILIM GÖSTERSEYDİLER”

İESOB Başkanı Yalçın Ata ‘ Bugün burada sanayi sitemizde faaliyet gösteren kıymetli esnaflarımız ve oda başkanlarımızla bir araya geldik. Ancak gördüğüm kadarıyla katılım çok az. Biz az önce vekilimizle de bunu konuştuk. Keşke Ödemiş Sanayi Sitesi esnafı onlar için hazırlanan bu toplantıya katılım gösterseydiler.  Buraya iadeyi ziyarette bulunmak ve sanayi sitesinin sorunlarını yakından görmek üzere geldik. Ziyaretimize Ödemiş’ten başladık. Esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarını dinlemek ve yakından görmek için ziyaretimize Ödemiş’ten başladık. Daha önceki görüşmelerimizde sayın vekilimiz bize bu konularda yardımcı olacağını söylemişti ve sözünde durdu. Kıymetli belediye başkanımız da bu projede bize yardımcı olacağını söyledi kendisine çok teşekkür ediyorum. Sayın kaymakamımıza da destekleri için çok teşekkürler’ dedi.

BOZKAN, “ŞUBAT AYINDA YAŞANAN BÜYÜK DEPREMDEN SONRA DAHA ÇOK ENDİŞELİYİZ”

Ödemiş Madeni İşler ve Demirciler Odası Başkanı Ali Bozkan, ‘ Öncelikle esnaflarımızın sağlıklı, güvenilir ve depreme dayanıklı olacak şekilde iş yerleri olsun istiyoruz. Şu anda esnaflarımızın %90'ında lavabo dahi yok. Sanayi sitemizde sayın başkanımızın dediği gibi çevre yolu üzerinde orta ölçekli iş yerlerinin yapılması ivedilikle gerekli. İkinci etabı 1978 yılında yapılan sanayi sitemizin çok yıprandığını, eksikliklerinin olduğunu ve depreme dayanıklı olmayacağını düşünüyoruz Burada çıraklarıyla, kalfalarıyla 5 bin, 6 bin civarı çalışan var. Şubat ayında yaşanan büyük depremden sonra daha çok endişeliyiz. Bu anlamda herkesin üstüne düşeni yapmalı. Sanayi esnafımıza bu toplantıya katılmaları için pek çok yerden ulaştık ancak katılımın az olduğunu gözlemliyorum’ dedi.

 “SİYASİ PARTİLERİMİZİN EKSİK OLDUĞUNU GÖRÜYORUM”

“Burada bulunan herkese teşekkür ederken siyasi partilerimizin eksik olduğunu görüyorum” diyen oda Başkanı Ali Bozkan tarafından toplantıya davet edilen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  ‘Ödemiş Sanayi Sitesi var olduğu haliyle 34 hektar. Bunun yanında bizim sanayi gelişim alanı dediğimiz ve tamamlanmamış bir alan daha var. Sanayi Sitesi içerisindeki mülklerin fiyatı ise yüksek. Demiryolu çevresinde 2 hektar büyüklüğünde 24 parsel olabilecek şekilde küçük sanayi alanı oluşturulabilir. Tüm alanı topladığımızda 55 hektarlık bir alan söz konusu. Şu an mevcut sanayi sitemizin içerisindeki iş yerlerimizin %95'i içinde barınılacak durumda değil. Burada bir değişim yapılması şarttır. Şimdi burayı boşaltırsak tüm esnafı bir yere yerleştirmemiz gereklidir. İş yeri taşınacak peki nasıl taşınacak? Burada otoparklarımız var ancak buralara taşıyabiliriz. Aklıma ilk gelen şey de bu’ dedi.

Projenin taslağı üzerinde açıklamalarını sürdüren Belediye Başkanı Eriş hangi alanların bu projeye uygun olabileceğini katılımcıları anlattı ve biz belediye olarak üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız’ dedi.

ERİŞ, “KONUŞUYORUZ BOŞA KONUŞUYORUZ”

Eksik bilgi ile doğru yola varmamız mümkün değil diyerek, anlattıklarının dinlenilmediğini söyleyen Eriş, “Biz bu işi 20 yıldır biliyoruz, 20 yıldır yapıyoruz. Konuşuyoruz boşa konuşuyoruz”

ÇANKIRI, “DEVLETİMİZ ESNAFIN HER ZAMAN YANINDADIR”

İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı,  ‘Burada belli bir yerde bu taşımayı etap etap yaparsak hiç kimseyi mağdur etmeyiz. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürümüzle de Çıraklık Eğitim Merkezi için görüştüm. 2023 yılında Çıraklık Eğitim Merkezi’nin yeni eğitim yılına yetişeceğini söyledi. Sizler daha sonra sayın kaymakamımız ve belediye başkanımızla yine bir toplantı yapın. Bugün burada istediğimiz şey esnafın sesini duymaktı. Ödemiş üretimin kalbidir ve devletimiz esnafın her zaman yanındadır. Çalışma alanlarını da daha ağır, hafif sanayi gibi ayırarak düzenlemeliyiz. Bu plan gerçekten o zamana göre çok güzel düşünülmüş ve ihtiyaca cevap veren bir planlama. Gerekirse emsal artışlarla birazcık daha hizmet alanlarında büyüterek desteğimizi vereceğimizin altını çiziyoruz. Ben de Ankara'da bunun takipçisi olacağım. Umarım en kısa zamanda müjdeli haberleri sizlere vereceğiz’ dedi.

Editör: Tutku İç