HABER/ BURCU TUNÇ 

Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen programa  Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Şener, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Cihan Gültekin, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Faruk Tutar, Ödemiş İlçe Müftüsü Mustafa Türköz, oda başkanları, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 

MESLEK LİSELERİ %100 İŞ  GARANTİLİDİR

Açılış programının ilk konuşmasını ev sahibi okul Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Sıddık Kaya yaptı.Kaya konuşmasında, “Mesleki eğitim veren kurumlarımız geleceğe dair endişeleri olmayan, kendine güvenen, mesleğine hakim, ülkesine ve dünyaya faydalı işler yapabilecek kalifiye ve vizyonu yüksek meslek elemanları yetiştirme misyonu edinmiştir. Kalifiye elemanların bilgi ve yeteneği bir ülkenin ekonomik başarısını gösterir. Mesleki eğitimin iki amacı vardır. Kişilerin başarılı bir meslek sahibi olmalarını sağlamak ve ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek vasıflı elemanlar yetiştirmek. Meslek liseleri  öğrencilerine pek çok avantaj sunmaktadır. Öğrenciler staj imkanları ile okulda öğrendiklerini pekiştirebilmekte   ve aile bütçelerine katkı sunabilmektedir. Öğrencilerin iş yaşamında, akademik kariyer planlamasında meslek liseleri önemli bir rol oynamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları da eleman tercihlerinde meslek liselerini tercih etmektedir. Meslek lisesinden mezun olan öğrenciler diğerlerine göre daha çabuk iş bulabilmektedir. Ayrıca diplomanın yanında iş yeri açma belgesi almaktadırlar. Meslek liseleri %100 iş  garantilidir. Liste tercihini yapacak ortaokul öğrencilerinin meslek liselerini tercih etmesini öneririz.Çocuklarımızın geleceğini şekillendirmek için velilerimizi de meslek liselerine davet ediyoruz. Bu fuarın düzenlenmesinde emeği geçen başta Sayın Kaymakamız Fatih Aksoy olmak üzere tüm idareci öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

MESLEK LİSELERİ İŞGÜCÜ PİYASASININ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTA ÖNEMLİ ROL OYNAR

Başkan Turan Muhtarlarla Buluştu “Hep Birlikte Başaracağız” Başkan Turan Muhtarlarla Buluştu “Hep Birlikte Başaracağız”

Meslek liselerinin önemine deyinen Ödemiş Ilçe Milli Eğitim Müdürü Sunullah Desticioğlu ise "Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ve endüstrinin sürekli değişen ihtiyaçları önemli rol oynuyor. Bu taleplerin karşılanmasında en büyük rol meslek liselerinindir. Meslek liseleri teknik beceriler ve deneyimler kazandırır.Ara eleman kazandırma da  meslek lisesinin rolü büyüktür. Meslek lisesi  bu anlamda işgücü piyasasının ihtiyaçlarını karşılamakta önemli rol oynar. Ama meslek liselerinin sadece işgücü piyasasına eleman yetiştiren bir kurum olarak görülmemesi gerekir. Kimi öğrenciler üniversite eğitimi için uygun olmayabilir. Ama meslek lisesi onlara pratik beceriler  kazandırarak kendi alanlarında başarılı olmalarını sağlar. Dolayısıyla meslek liseleri öğrencilerin potansiyelini keşfetmesinde ve kendi yolunu çizmesinde önemli bir faktördür. Bu nedenle meslek liselerine gerekli desteği sağlamalıyız. Burada emeği geçen tüm idarecilerimize, öğretmenlerimize , öğrencilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

İLÇEMİZDE MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİMDE İVME KAZANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUM

Programın son konuşmasını yapan Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy "2022 yılından itibaren tüm okul ve kurumlarımızda hep birlikte 'Yarınlara İz Bırak' adıyla projeler üretmeye başladık.Geçtiğimiz yıl 340 bu sene 380 projemiz var. Geçtiğimiz yıl projelerimiz hayata geçirildi. Bu sene de Haziran ayına kadar kalan tüm projelerimiz hayata geçirilecektir. 2022 Yılı itibari ile meslek liselerimiz mesleki eğitim merkezi adını aldı.Toplam yedi mesleki eğitim merkezi ile öğrencilerimizin velilerimizin mesleki ve teknik eğitime yönelmesi adına bir araya geldik .Ortaokullarımız meslek liselerini, meslek liselerimiz orta okulları ziyaret etti. Tüm meslek liselerinde görev yapan idareci ve öğretmenlerimize ve bu projede emeği geçen öğrencilerimize teşekkür ediyor ilçemizde mesleki ve teknik eğitime yeni ivmeler kazandıracağımıza inanıyorum" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından yerli üretim elektrikli arabanın tanıtımı yapıldı. 
Öğrencilerin zeybek gösterisi sunduğu etkinliğe katılan okullar ise şöyle : Ödemiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gazi Umurbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İlkkurşun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ovakent Çok Programlı Anadolu Lisesi, Birgi Fazlı Alpay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezi.

Fuar 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde açık kalacak.
 

Editör: Tutku İç