Tezgahlarında közde pişirilen kestane kebabının kilosu 400 TL’den satışa sunuluyor. Ege Bölgesi’nin önemli üretim noktalarından olan Ödemiş’in Belediye Başkanı Mehmet Eriş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu yıl kestanenin çiçek döneminde yaşanan olumsuz iklim koşullarından dolayı üretim az fiyatı ise Antep Baklava ile yarışıyor” dedi. Başkan Eriş ayrıca piyasaya sürülen ithal Çin Kestanesi için de vatandaşları uyardı.

Ege Bölgesi’nde etkili olan kuraklar ve kestanenin çiçek tutma döneminde yaşanan olumsuz iklim şartları nedeniyle bu yıl kestanede ciddi rekolte düşüklüğü yaşandı. Ege Bölgesi’nin en önemli üretim noktalarından birisi olan Ödemiş’te de kestane üreticileri zor bir dönem geçirdi. 

ÖDEMİŞ HASTANESİNE İLERİ UZMANLIK GEREKTİREN POLİKLİNİKLER İSTENİYOR ÖDEMİŞ HASTANESİNE İLERİ UZMANLIK GEREKTİREN POLİKLİNİKLER İSTENİYOR

ÜRETİM AZ, FİYAT YÜKSEK 
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, bu yıl kestane üretiminin yetersiz olduğunu ifade ederken vatandaşları da Çin Kestanesi’ne karşı da uyardı. Eriş, “İyi bir kestanenin kilosu 150- 200 TL’ye satılıyor, közlemesiyle birlikte fiyatlar 400 TL’yi buluyor. Yanına yaklaşmak zor. Çiçek zamanı yaşanan iklim olumsuzluğu nedeniyle üretim az. Kestanenin kilosu Antep fıstıklı baklava ile yarışıyor. Geçtiğimiz yıl 60-70 TL iken bu yıl 120-150 TL arasında değişiyor.” dedi.

ÇİN KESTANESİ TİPİNDEN BELLİ OLUYOR 
Vatandaşları geçtiğimiz yıllarda bazı tüccarlar tarafından piyasaya sürülen Çin Kestanesi’ne karşı uyaran Eriş, “Fiyatı ucuzsa bilinsin ki Çin kestanesidir. Tipinden bile belli oluyor. Bizim kestanemiz in daha iri ve tane büyüklüğü fazladır. Vatandaşlarımızın pazarlarda yerli kestaneyi tercih etmesini isteriz. Çin Kestanesi tarımsal olarak bize zarar veriyor. Bunu Tarım ve Orman Bakanlığı, gümrük denetlemeli” ifadelerine yer verdi.

Editör: Tutku İç