Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Haziran ayı toplantısı gerçekleştirildi
“MADEN UĞRUNA DOĞA VE İNSAN HAYATININ TEHLİKEYE ATILMASINA İZİN VEREMEYİZ” 
Ödemiş’e bağlı Horzum merkezli 18 bin 800 dekar ve Çobanlar’ı kapsayan 8 bin 600 dekarlık sahada 4. grup maden arama ihalesi yapılması üzerine Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu konuyu gündeme alarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bir basın açıklamasıyla ilk tepkisini gösterdi. 
Yine 5 Haziran 2023’te Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısına Ödemiş Kent Konseyi adına Başkan Mehmet Taşlı katıldı. Bölgenin doğal güzelliği, verimli toprakları, yerüstü ve yer altı su kaynakları açısından maden ve mermer ocağı gibi faaliyetlere uygun olmadığını değerlendiren Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, konuyu 8 Haziran 2023 tarihli toplantısında detaylı şekilde irdeledi. 
KÜÇÜK MENDERES DÜNYANIN EN GÜZEL, EN VERİMLİ BÖLGESİNDE
Maden uğruna doğa ve insan hayatının tehlikeye atılmasına izin verilemeyeceğini vurgulayan yürütme kurulu, bölgede 4.grup maden arama ihalesinin yapılmış olmasının hiçbir açıdan kabul edilemeyeceğini belirtti. 1985 tarih ve 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 2.maddesinde sayılan 4.grup madenler arasında Uranyum, Toryum, Radyum maddeleri içeren radyoaktif minerallerden, ağır metallere kadar üretim sürecinde çevrede büyük tahribat yaratabilecek maddelerin yer aldığına dikkat çeken Yürütme Kurulu, ihale kesinleşme tarihinden önce yapılacak itirazın önemini vurguladı. 
İhaleye itiraz süreciyle ilgili bilgi veren Başkan Taşlı, “Daha henüz başlangıç aşamasında yapacağımız bu itirazın sonuç getirebileceğini düşünüyorum. Bunun için Haziran 12’sinde ihale kesinleşme tarihinden bir hafta önce itiraz dilekçelerimizi Ödemiş, Turgutlu, İzmir ve Manisa’da ilgili resmi makamlara ileteceğiz. Yıllardır bölgemizde verilen çevresel mücadelede hep haklı ve başarılı çıktık. Bu ihaleler konusunda da başarılı olacağımızı düşünüyorum. Küçük Menderes Havzası dünyanın en güzel, en verimli bölgesinde. Buradaki mükemmel dengeyi ve doğal güzellikleri sonuna kadar korumakta kararlıyız. Yerin üstü altından daha değerli. Havayı, suyu, toprağı ve canlıyı korumaya devam edeceğiz” dedi. 
İZMİR’DE OKULLARA İMAM GÖREVLENDİRİLMESİ PROJESİ TARTIŞILDI 
Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısının ikinci kısmında kamuoyunda okullara imam görevlendirilmesi projesi olarak bilinen proje tartışıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İzmir İl Müftülüğü arasında üç yıl önce imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi’ ile İzmir’in 30 ilçesinde ilk olarak imam hatip mezunu 842 kişinin okula görevlendirme yapıldığının altı çizildi. 
Yürütme kurulu üyesi Öğretmen Selim Şahan, konuyla ilgili bilgilendirme yaparak şunları söyledi: “Konuyla ilgili eğitimci arkadaşlar tam olarak bilgi sahibi değil. Basından takip edebildiğimiz kadarı ile İzmir’deki okullarda imam, Kur’an kursu öğreticisi, vaiz ve din hizmetleri uzmanı görevlendirilmesi söz konusu. Bunun bizim açımızdan anlaşılabilir bir yanı yok. Okullarımızda danışmanlık ve yönlendiricilik yapan rehberlik öğretmenlerimiz var. Bildiğimiz kadarı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni eksiği de yok. Projenin seçimden sonra kamuoyuna yansımasını da anlamlı buluyoruz. Öğrendiğimiz kadarı

ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Müftülüğü arasında imzalanan protokol kapsamında, İzmir’deki 842 okulda imam, Kur’an kursu öğreticisi, vaiz ve din hizmetleri uzmanı görevlendirildi.

Eğitimde pedagojik formasyon dersi almayan eğitim fakültesi mezunları bile öğretmenlik yapamazken, ÇEDES projesi olarak adlandırılan bu projede görevlendirilen din görevlilerinde pedagojik formasyonun aranmayışı da önemli bir çelişkidir. Ayrıca okullarımızda hem birikmiş fiziki sorunlar var hem de eğitimci eksiği söz konusu. Kadrolu memur ve hizmetli ise yok denecek kadar az. Asıl sorunları çözmek yerine bu gibi projelere öncelik verilmesi eğitimciler arasında da huzursuzluk yaratıyor. Bizim ‘manevi danışman’ adı altında Diyanet İşleri’nden gelecek vaiz, imam hatip, Kur’an kursu öğreticisi gibi görevlilere değil, asıl işi öğretmenlik olan eğitimcilere ihtiyacımız var.”
Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.

Editör: Tutku İç