YEREL GÜÇ/ BURCU TUNÇ

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş kurum müdürleri, daire amirleri, STK temsilcileri ve Ödemişliler bir araya geldi. Anma töreninin başlaması ile birlikte Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve kaymakam Fatih Aksoy sırayla çelenklerini Atatürk anıtına sundular. 

Çelenk sunumunun ardından hep birlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş burada yaptığı konuşmada, “Bugün güneş bir başka doğdu şehrimize. Bir başka gururla, bir başka huzurla açtık gözlerimizi yeni güne. Mustafa Kemal’in “özgürlük ve bağımsızlık” ışığı aydınlattı yüreklerimizi. Çünkü işgale karşı "İlkkurşun Direnişi" ile ayağa kalkıp, Kuvayı Milliye destanını yazan tarihi toprakların, Ödemişimizin kurtuluş bayramına uyandık hep birlikte.
Canımız gibi sevdiğimiz evimiz, şehrimiz Ödemiş’in kurtuluşunun 101. Yılı, Kurtuluş Bayramı hepimize kutlu olsun!
Bugün bu meydanlarda gökyüzüne gururla bakmayı, özgürce soluk almayı borçlu olduklarımız var elbette. 
Mangal Dağı’ndan, Metristepe’den, Duatepe’den, Kocatepe’den, Çiğil Tepe’den, Dumlupınar’dan Bozdağlar’a coşkun bir sel gibi akıp bize özgürlüğümüzü getirenler sayesinde buradayız…
“Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”  diyen Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle durmadan dinlenmeden koşanlar sayesinde buradayız…
İsmet Paşa’nın, Fevzi Çakmak Paşa’nın, Kazım Karabekir Paşa’nın, Mürsel Paşa’nın, Fahrettin Paşa’nın, Yarbay Zeki’nin, Binbaşı Salih Bozok’un, Yüzbaşı Şerafettin’in ve adını buradan sayamadığım tüm kahraman komutanlarımızın sayesinde buradayız…
Çiğil Tepe’yi yarım saat içinde almak için Mustafa Kemal Paşa’ya verdiği sözü tutamadığı için canına kıyan büyük vatansever Albay Reşat Çiğiltepe sayesinde buradayız…
Dumlupınar’da baba-oğul şehit olan Çetmili Kara Ali Çavuş ve oğlu Mehmet Onbaşı gibi nice isimsiz kahramanın sayesinde buradayız…
Kurtuluş yolunda ölümü göze alan Kuvayı Milliyecilerin sayesinde bugün buradayız.
O kahraman Kuvayı Milliyeciler ki, bağımsızlık ateşini “İlkkurşun Direnişi” ile Ödemiş’ten yakmıştır…
İşgale geçit vermemek için Hacı İlyas Tepeleri’nde yüreklice direnen Yiğit Ordusu’nun komutanı Ali Orhan İlkkurşun ve yiğitlerinin sayesinde buradayız.
İtilaf devletlerine "Artık biliniz ki kalem değil, silah konuşacaktır." diye telgraf çeken Kaymakam Bekir Sami Bey’in, direniş fikrini ateşleyen Yüzbaşı Tahir Bey’in, İlkkurşun savaşında sahra hastanesi kuran Koca Doktor Mustafa Bengisu’nun sayesinde buradayız.
Mursallı’da Galip Hoca takma adıyla Kuvayı Milliye’yi örgütleyen Kuvvacı kahraman Celal Bayar’ın, vatanı işgal altındayken silahını kuşanıp dağlarda savaşan Efe Başvekil Şükrü Saracoğlu’nun sayesinde buradayız.
Anadolu’daki isyanları bastırıp düşmanla çarpışırken şehit olan Çanakkale Gazisi Bozdağ Cephe Komutanı Poslu Mestan Efe’nin,
Mursallılı İsmail Efe’nin Çaylılı Koca Mehmet Efe’nin, Birgili Karaerkek Mehmet Efe’nin, Kelesli Murat Efe’nin, Çamlıcalı Hüseyin Efe’nin, Bademyeli Kör Bayram Efe’nin, Adagideli Kara Hüseyin Efe’nin, Ketendereli Mustafa Efe’nin, Hanaylıoğlu Mehmet Emin Efe’nin sayesinde buradayız. 
Son mermisine kadar direnip şehit olan Gökçen Hüseyin Efe’nin sayesinde buradayız.
“Toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranların” sayesinde burada olduğumuzu hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Unutturmak isteyenlere de var gücümüzle karşı koyacağız.
Geleceğimize yön vermek, ancak geçmişimizi bilmekle, anlamakla ve asla unutmamakla mümkün olur. 
Her karışı Kuvayı Milliye kokan, şehit kanıyla sulanan bu topraklarda, Mustafa Kemal’in açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz!
3 yıl 3 ay 3 gün süren karanlık işgalin ardından aydınlığa kavuşan Ödemiş’in kurtuluşu aynı zamanda Cumhuriyetimize giden yolun önemli kilometre taşlarından birisidir.  
3 Eylül’de Ödemiş’in, 9 Eylül’de İzmir’in dağlarına doğan güneş Cumhuriyet ile sonsuzluğun ışığına dönüşmüştür.
Tarihe öncü şehir olarak adını yazdıran Ödemişimiz, 1923’ten bugüne kadar olduğu gibi, önce Atatürk ilke ve devrimlerinden, sonra da aklın ve bilimin yolundan asla ayrılmayacaktır.
Bizler yaşımız kaç olursa olsun Mustafa Kemal’in izinde yürüyen Türk Gençliği’nin birer ferdiyiz. 
Zor zamanlardan geçiyoruz. Ancak var olan hiçbir zorlu koşul, vatan topraklarına düşman çizmelerinin değdiği günlerden daha zor değildir.
Şartlar ne olursa olsun Ödemişliler, “İlkkurşun ruhu” ile Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde de işaret ettiği gibi Türk İstiklal ve Cumhuriyeti’ni ilelebet koruyacaktır.
Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na kavuşma onurunu yaşadığımız bu tarihi günlerde çocuklarımızın şanlı tarihimizden aldığımız güç ve ilhamla yetişmesini kendimize bir görev biliyoruz. Bastığımız yerleri toprak diyerek geçmiyor, bu büyük mirası yarınlara taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. 
Bizler biliyoruz ki; zaferi ancak inananlar ve kazananlar kutlar! 
Zaferi ancak “geldikleri gibi giderler” diyen yürekliler kutlar!
Zaferi ancak “sen başlat bitiren bulunur” diyerek yola çıkanlar kutlar!
Kurtuluş Bayramımızın bu güzel sabahından, Ay-Yıldızlı şanlı bayrağımızın gölgesinde yaşamaktan gurur duyanlara, Mustafa Kemal’in izinde durmadan yürüyenlere, sınır boylarında vatan sevgisiyle atan yüreklere selam olsun.
Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Kuvayı Milliye’nin yiğit efelerini, vatanını canından aziz bilen şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. 101 yıl önceki heyecan ve gururla Ödemişimizin kurtuluş günü, özgürlük günü, bayram günü kutlu olsun” dedi. 

Daha sonra törende sırasıyla Ödemiş Belediyesi halk oyunları ekibi, milli mücadelede destanlar yazdıran kadın kahramanlara ithafen Ege Üniversitesi halk oyunları ekibi, bu toprakları vatan kılan tüm şehitler ve gazilere ithafen Ödemiş İlkkurşun Efeler Derneği ekipleri birer Zeybek gösterisi sergilediler.

Editör: Tutku İç