HABER/ AYDIN UYSAL 

7. Geleneksel Küçük Menderes Efesini Arıyor Yarışması yapıldı.

Ödemiş Kaymakamlığın yürüttüğü  “Yarınlara İz Bırak” projesi kapsamında Ödemiş Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan 7. Geleneksel Küçük Menderes Efesini Arıyor  Yarışması yapıldı.

Açılış konuşması yapan Ödemiş İlçe Gençlik Spor Müdürü Cafer Cebeci, şunları söyledi: 
“Bir milleti millet yapan en önemli özelliklerinden birisi geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe ulaştıracak olduğu kültürel değerlerdir. Tarih göstermiştir ki vatanına, milletine, bayrağına, tarihine, kültürüne, inançlarına, örf ve adetlerine sahip çıkmayan bir devlet tarih sahnesinden silinip gitmiştir. Bizler biliyoruz ki, gelecek gençlerimizin elindedir. Bunun yolu eğitimden geçmektedir. Ödemiş İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz bütün faaliyet ve etkinliklerimiz de kültürel değerlerimizi geleceğimizin sahibi olan gençlerimize öğretmeyi amaçlıyoruz. Bize katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Kaymakam Aksoy, “Sorgulayan üreten gençlik yetiştirmek hedefindeyiz”


Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy yaptığı konuşmada şunları ifade etti “Bu etkinliği hazırlayan katkı koyan bütün hocalarımıza emeğe geçenlere teşekkür ediyorum. Bu etkinlikler sayesinde kötü alışkanlıklardan uzaklaşıp manevi değerleri yüksek ve sorgulayan üreten gençlik yetiştirmek hedefindeyiz. Bu tür etkinlikler birlikte gençlerimizin kendine olan özgüvenleri de gelişmiş oluyor. Efe kültürünün bu bölgedeki değerini yaşatmak adına yarışmalar büyük önem taşıyor. Yarışmaya katılan bütün gençlerimize yürekten başarılar diliyorum” dedi.

RESİM SERGİSİ AÇILDI 

Ressam Mustafa Ali Kasap’ın Zeybekler Resim Sergisi açıldı

Ödemiş Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan 7. Geleneksel Küçük Menderes Efesini arıyor yarışması kapsamında Mustafa Ali Kasap’ın resim sergisi açıldı. Sergide Efe figürleriyle yapılmış resimler sergilendi.

EFE VE ZEYBEK PANELİ YAPILDI 

Ödemiş Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan 7. Geleneksel Küçük Menderes Efesini arıyor  yarışması kapsamında Prof. Dr. Metin Ekici, İsmail Özboyacı ve Nebi Kayan’ın katıldığı Halk Bilimi İçinde Efeler ve Zeybek Kültürünün Yeri adlı Panel  gerçekleşti. Panelde Efe ve Zeybek kültürünün tarihçesi günümüze kadar geliş şekilleri, Yöremizdeki Efe ve zeybeklerin oluşumu tarihsel süreçte yaşayışları hakkında konuşmalar gerçekleştirildi.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI 

Ödemiş Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırlanan 7. Geleneksel Küçük Menderes Efesini arıyor  yarışması kapsamında Hastane  Caddesi üzerinde Kortej yapılarak çeşitli okulların öğrencileri yürüyüş düzenlendi.

YARIŞMAYI KAZANANLAR BELLİ OLDU

Minikler (8-14 yaş arası)
1. Ahmetcan Korkmaz 2. Arda Zek 3. Mehmet Can Özçetince 

Gençler (15-17 yaş arası)

1. Ahmet  Bora Aslan, 2. Harun Ata, 3. Bedirhan Yusuf Bozdağ 

Büyükler (18-30 yaş arası)

1. Alp Yapıcı, 2. Samet Özdeniz, 3. Yağız  Özdemir

Editör: Tutku İç