YERELGÜÇ/ SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şube Başkanı Ümran Akça Ateş tarafından yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi, "Cumhuriyetin Geleceğinde Gençlerimizin İzi Olacak!Bugün, ikinci yüzyılına bir adım kalan Türkiye Cumhuriyeti 99 yaşında! Tam 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, Cumhuriyet’in kurulmasıyla kazandığımız laiklik, çağdaşlık, bağımsızlık ve demokrasi değerlerini korumak ve yaşatmak için verdiğimiz sözü yineliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, yaşamı boyunca savunduğu “özgür, bağımsız ve çağdaş bir ulus” ülküsünden asla vazgeçmeyerek bizlere en büyük emanetini, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni bıraktı. Ulusal bağımsızlık düşüncesinin, işgal altında kalmış yorgun ve ümitsiz bir ulusu terk etmeye başladığı günlerde ulusal kurtuluş mücadelesine yön veren Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyeti ilan ederek “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” sözleriyle Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine seslendi.

Çünkü hak, özgürlük ve yeniliklerin sağlayıcısı olacak  "Cumhuriyet" fikri, yıkılmakta olan bir imparatorluktaki Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları gibi o zamanın gençleri olan ve ülke bütünlüğü için mücadele eden edebiyatçıların, eğitimcilerin, doktorların; Türk gençliğinin hayali, çağdaşlık ideali olarak ortaya çıktı.

Tüm cephelerde kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı demeden herkesin mücadele ettiği cumhuriyet yolculuğunda, "ulusal egemenlik" ve "ulusal irade" kavramlarının sağlam temeller üzerine inşa edilmesini sağlayanların ve cumhuriyet değerlerini bugünlere taşıyanların başında yine gençler yer aldı.”