YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMLARI İÇİN İKRAMİYE SÖZNÜ ALDIK

3. İKRAMİYE VE SÖZLEŞME İÇİN 15 MAYIS’I BEKLEYECEĞİZ

İzmir TÜM- BEL- SEN 1 Nolu Şube Başkanı Buse Engin Yerelgüç’e yaptığı açıklamada, “Bugün buraya Ödemiş Belediyesi emekçileri ile toplantı yapmaya geldik. 2023 Yılı toplu iş sözleşmesi ile ilgili olarak daha önce idareyle bir görüşmemiz olmuştu. Seçim takviminin yoğunluğundan dolayı uzun süredir görüşememiştik. Bugün Sayın Başkan Mehmet Eriş ile bir görüşme daha gerçekleştirdik. Bu ekonomik şartlarda çalışanların talepleri gayet makuldü ve biz bunu idareye sunduk. Başkanımız mevcut siyasi denklemlerin belediye ekonomilerine nasıl yansıdığını açık bir tablo ile aktardı. Ancak arkadaşlarımızın zaten çok büyük talepleri yok. Yoksulluk sınırının 32 bin TL olduğu bir ülkede 13 bin TL bandındaki bir memur maaşı ile 4 kişilik ailenin geçinmesi mümkün değil. Bizde KESK ve TÜM-BEL-SEN’in fikri mücadeleleriyle kazanılmış olan topu sözleşme hakkıyla ilgili olarak belediyeler ile görüşmeler yapıyoruz. Şu an ki talepler belediyenin bütçesini çok sarsmayacak sadece emekçilerimizin daha rahat geçinmesini sağlayacak taleplerdir. Bugünkü toplantıda başkanımız Kurban ve Ramazan bayramları için ikramiye sözü verdi. 3.ikramiye ve toplu sözleşme içinde 15 Mayıstan sonraki bir tarihte, ülkemizdeki cehennem kapılarını kapadıktan sonra görüşmek için sözleştik. Bu emekçiler tarafından olumlu karşılanmasına rağmen bugün emekçinin alması gereken yani devlet tarafından verilmesi gereken ücret yoksulluk sınırı kadar olmalıdır. Umarım mücadelemizi 15 Mayıstan sonra da tüm kamu emekçileri olarak omuzlarız” dedi.

MESAİ ARKADAŞLARIMIZA EN İYİ KOŞULLARDA DAHA FAZLA MAAŞ VERMEK İSTERİZ. İNŞALLAH PAZARTESİDEN SONRA YENİ BİR DÖNEM GELECEK

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş konuşmasında şunları söyledi, “14 Mayıs bu ülkenin değişim günü olacak. Bu değişim gerçekleştikten sonra ben elimden geleni yapacağım. Şu an için ne kadar oranda iyileştirme yapacağız bilmiyoruz. Gerçekleri konuşmak lazım. İstediğimiz oranı verebilme şansımız ancak değişimle olacaktır. Yerel yönetimlerin gelirlerinin arttırılması için başvuru yaptık. Mesela şu an 2 belediyede 2 aydır maaşlar ödenmiyor. İŞKUR destekli 150 personel istedim 1 kişi bile alamadım. Belediyeye gelir getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Örneğin Otamış marketimizin 2.sini de geçtiğimiz günlerde Birgi’de açtık. Örneğin burası kendi personelinin maaşını çıkaran bir yer. Mesai arkadaşlarımıza en iyi koşullarda daha fazla maaş vermek isteriz. İnşallah Pazartesiden sonra yeni bir dönem gelecek ve ekonomik olarak da milletçe refaha ulaşacağız” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu