Özellikle açık alanda görev yapan işçiler, emeklerinin karşılığını almak istiyor.
İzmir Belediye İşçi Sendikası 4 Nolu Şubesine üye olan Ödemiş Belediyesi’nin 500 işçisi maaşlarına en az yüzde 34’lük zam istiyor.
Geçtiğimiz gün Sendika Temsilcileri ile Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş bir araya gelerek ek protokol görüşmeleri yaptı.
Yapılan görüşmeler sonrasında Başkan Eriş’in, zam yapıp yapmayacağı konusunda görüş bildirmediğini söyleyen Belediye İş Sendikası 4 Nolu Şube Ödemiş Belediyesi İşçi Baş Temsilcisi Adnan Gezertekin, sendikaya üye yaklaşık 500 işçiye bilgilendirme toplantısı yaptı.

BİZİM BAŞKANIMIZ BİZİ NAMERDE MUHTAÇ ETMESİN 

Gezertekin, “Bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız her zaman. Haklarımızı her zaman savunmayı bileceğiz. Herkesin derdi tasası şu anki enflasyondur. Aldığımız maaşlar enflasyon karşısında eridi, tükendi, bitti. Biz sendika olarak başkanımızın makamına çıktık. Başkanımız zam yapmayacağını söylemedi. Ama bize vereceği zam bu günkü şartlarda, her gün, her şeye zam gelirken bu zam bizi hiçbir şekilde tatmin etmeyecek. Biz bunu haykırmak için buradayız. Biz şunu istiyoruz. Bizim başkanımız bizi hiç namertte muhtaç etmesin. Biz asgari ücrete gelen yüzde 34’lük zammı ek protokol olarak istiyoruz. Sizin adınıza bu zammı istedim.”

BİZİM DE İNSAN GİBİ YAŞAMAYA HAKKIMIZ VAR

“Hak ettiğimiz maaşı istiyoruz” diyen Gezertekin, “Tire Belediyesi gibi, Ödemiş’in yavrusu olan bir Belediye en düşük maaşı 15 bin yapıyorsa, bizim hakkımız 15 bin değil, biz çok zor şartlar geçirdik. Yıllardır asgari ücrette çalıştı bu belediye personeli. Yeri geldi evine ekmek götüremedi. Ama artık yeter! Bizim de insan gibi yaşamaya hakkımız var. Yıllar boyu sustunuz, susturuldunuz. Şirket üzerinden Diyarbakır’dan Van’dan Kayseri’den gelen yani diğer illerden gelen bilmediğimiz insanların üzerine çalıştık. Maşımızı ayın 15’inde yatırılması gerekirken 25’inde yatırdı. Ağzımıza açıp bir şey diyemedik. Mevcut gelen başkanlar bu insanlar nasıl geçiniyor, hangi şartlarda yaşıyor, ne olmasını gerektiğini bizleri hiçbir zaman göstermediler. Burada bir şeyleri eleştirirken Mehmet Başkanımızı da şunu demek istiyorum. Toplu İş Sözleşmesinde bize babalığı yaptı. Bize her zaman sahip çıkmaya çalışıyor. Bizim rızkımızı çoğalttı, bizi üzmedi. Biz ekonomiyi, enflasyonu böyle olacak diye hiçbir şekilde hayal etmedik. Bizim asgari ücretle aramızda 4500 TL fark vardı. Aramızda  artık hiçbir fark kalmadı. Biz Sendikalı işçiyiz belli haklarımız var. Kimseyi namertte muhtaç etmeyeceğiz” dedi.

Editör: Tutku İç