YERELGÜÇ/SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Park Kafe önünde yapılan aşure etkinliğine Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Belediyesi başkan yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş’te bulunan Oda başkanları, siyasi Parti ilçe başkanlarının yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Muharrem ayı İslam inancına göre kutsal günlerin yaşandığı günler bu günler Peygamber efendimizin yaşadığı günlerde On gün, On birinci günde de mutlaka aşure ile tüm insanlarla paylaşma, aşurenin içinde de evde var olan bütün nimetlerin buluştuğu ve ikram edildiği bir tatlımız diyelim. Aşure bizim için bu anlamda kutsal bize özgü bir tat ama bunu yemek değil bizim derdimiz aşure gününde Muharrem ayında da özellikle Hz. Hüseyin ile birlikte bütün ailesinin sabesinin, arkadaşlarının da İslam’ın kendi içinde yaşanan o acılarda katledilmesi ve unutulmamalıdır. Yani Müslümanın, Müslümana kıymasının da anıldığı bir gün bunun tabii olmamasını diliyoruz. Bugünde yaşadığımız günlerde Muharrem ayının yine kardeşlik ayı, sevgi ayı, beraber olma yan yana gelebilme ve dostlukları büyütme paylaşma anlamında da bunu önemsiyoruz.

İlçemiz de de yine tüm Ödemişimizin, geçmişe intikal etmiş bütün hemşerilerimizin arkadaşlarımızın dostlarımızın ailemizin ama özellikle de bu güzel ülke için toprağa verdiğimiz tüm şehitlerimizin Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının yine ilçemiz özelinde Başbakanımız Şükrü Saraçoğlu gibi devlete büyük hizmetleri dokunmuş, Milletvekilimiz geçmişe intikal etmiş Belediye Başkanlarımızın yani önde olmuş ailemize temsil etmiş insanlarımız ve Belediye’de hizmeti geçmiş Ödemiş’e hizmeti dokunmuş tüm ölmüşlerimizi bu vesileyle anıyoruz. Tüm İslam aleminde böyle kutlanıyor ama her halde en iyi de yaşanabilir  şekliyle Ülkemiz de yaşanıyor ve kutlanıyor. Muharrem ayının acıları da yad ediliyor. Paylaşılıyor. Diliyoruz ki Müslümanların İslam coğrafyasında yaşadığı acılar da son bulsun. Duamız böyle olur ülkemizin huzur, mutluluk, barış, sevgi, kardeşliğinde büyüdüğü günleri yaşayalım ve büyütelim yalnız bu günlere özgü olmasın Ödemiş ilçemiz de de yine gördüğünüz gibi tüm oda  başkanlarımız, yine gelen siyasi parti temsilcisi arkadaşlarımız değerli müdürlerimiz oda yönetiminden  arkadaşlarımız ve burada bulunan tüm insanlarımıza kime nasip olduysa bu şekilde  onlara da ikram etmiş olduk.  Geçmişimize sevdiklerimize, şehitlerimize birer Fatiha göndermek için bahane günleri bu günler sizlerde tüm basın mensubu arkadaşlarımızı da Muharrem aşure günümüz bu anlamda kutlu olsun. Mübarek olsun duygularınız en yüce duygularla yücelsin. Gönlünüz deki yoktur. Mutlaka ama kötü duygular yok olsun. Daha çok güzel duygularla sevgiyle, dostluk kardeşliğin gönüllüğümüze ruhumuza işlediği günler olsun. İslam ülkesinde de geçmişte yaşanan Hz. Hüseyin ve ailesinin acıları içinde yok edildiği katledildiği günleri de hiç yaşamayalım. Çünkü Müslümanlıkta bir yanda da yanı başımız da savaşlarda da bu değişik şekilde oluyor. Herkeste biliyor bunu o şekilde tanınmasın İslam’ın Müslümanlığın da kardeşlik son din ama en iyi yaşanılabilen insanın barışa sevgiye kardeşliğe dostluğa ayrımcılığın olmadığı duygularla yaşatabiliyorsak dünya ya böyle örnek olabiliyorsak ve İslam’ın yine en iyi şekilde Mustafa Kemal Atatürk ‘ün cumhuriyeti kurmasıyla birlikte en iyi şekilde yaşanabiliyor olmasında yine bizim bu günlerimize kadar taşıyan onların inançlı duruşlarıdır onların ülkemize kurtuluşu yönüyle inançlarıdır. Birlikteliğidir.  Yine bu günlerde de hala işte Suriye’den duyuyoruz. Ülkemiz içinde çok olmasa da birçok şeyi şehitlerimiz geliyor bu şehitlerimizin de son bulmasını bir daha yaşanmasını istemiyoruz ama ülkemizin birliği bütünlüğü ve bütünlüğü tehdit eden unsurlarında savaşması yönünde kendilerini feda eden şehitlerimize en başta da en yakın zamanda verdiğimiz şehidimiz Turgut İçen kardeşimizi bir kez daha ve diğer şehitlerimizi de Rahmet, Minnet ve sevgiyle anıyorum” dedi.

Editör: Haber Merkezi