YERELGÜÇ/SILA AVŞAROĞLU

436 milyon borcu olan Ödemiş Belediyesi’nin soluk alabilmesi için Ödemiş Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında belediyenin 50 milyon kredi talebinde bulunacağı gündem maddeleri arasındaydı. 50 milyon kredi talebi oy birliği ile kabul edildi.
AK PARTİ ve DEMOKRAT PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ KREDİYİ DEĞERLENDİRDİ
AK Parti Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Davran, “Başkanım biz bu durumda belediyenin içerisinde bulunduğu borç yükü göz önünde bulundurularak gelecek nesillere daha borçlu bir belediyeyi devretmemek açısından bu kadar büyük bir meblağın bir borç yükü altına girilmesine karşıyız. Fakat yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle personelimizin maaşını alacağını düşünerek, Ödemişli esnaflarımızın da alacakları olduğunu düşünerek bu meblağın daha küçültülerek ve sizin de görevinize yeni başlamış olmanız hasebiyle 25 milyon TL gibi olursa destekleyeceğimizi bildiriyoruz” dedi. 
Daha sonrasında AK Parti Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Davran “Başkanım yeni seçilmiş olmanız ve yeni bir Belediye Başkanı olmanız sebebiyle biz aslında hiç uygun görmediğimiz halde bu krediyi belediye meclis üyelerine ve şahsınıza da saygı duyarak kabul ediyoruz” dedi. 
Ardından Demokrat Parti Belediye Meclis üyesi Hasan Çetin söz alarak şunları söyledi, “Bu ekonomik krizdeki sıkıntılardan dolayı vermiş olduğunuz 50 milyon TL sıkıntılı bir süreçten geçildiği için biz bunu onaylamak istiyoruz. Ama ileride ki günlerde bu harcamaların nerelerde kullanıldığını bizlerin bilmesi şartı ile biz onay veriyoruz” dedi. 
Ak Parti Belediye Meclis üyelerinden olan Özgür Önel, “2 ay sonraya bir planımız var mı? Yani bu çektiğimiz krediden sonra bile 2 aylık bir sürece yeteceğini söylüyorsunuz, arkasından planımız yok evlerin yetişeceğini onları satacağınızı söylüyorsunuz. Ayrıca 20 milyon lira icraya verilmesin diye bir firmaya ödeme sözü verdiğinizi söylüyorsunuz. Kaldı ki belediyenin tek borcu bu firmaya değil yarın bu meclisi dinleyip de diğerleri de kapıya avukatla dayandığı zaman ne yapacağız” dedi. 
Demokrat Parti Belediye Meclis üyelerinden Oya Korkmaz söz alarak şunları dile getirdi, “Personel giderlerinin çok fazla olduğunu söylüyorsunuz. Bununla ilgili bir çözümünüz var mı? Biz sayısı çok olduğunu düşünüyoruz. Haksız kazanç elde eden insanların olduğu düşüncesindeyiz bununla ilgili çözümünüz var mıdır” diye sordu.

BU KREDİDEN SONRA BAŞKA ÇARE ARAYIŞI İÇERİSİNDEYİZ

Başkan Turan “Bizim hem personel maaşları hem de ödenmesi geçen ciddi borçlarımız var. Sürdürülebilirliğimiz sıkıntılı ve bu rakamın şu anda imkanlar dahilinde bankalarda alabilecek olduğumuz şu günlerde 50 milyon değil 35 milyonunu kullanabileceğiz. Çünkü bir borç limitleri var. 35 milyonunu kullanabileceğiz ama daha sonradan ihtiyaç duyulduğunda da 50 milyonu da tamamlayacağız. Şu anda bir firmaya ödeme yapmamız gerekiyor çünkü uzun zamandır ödeme almayan bir firma var bu firma da alacağın tahsili konusunda yasal yollara başvurma eğilimindeydi. Biz şu anda sadece bunu önlemek için bu krediyi çekmek durumundayız. Belediyemizin bütçesinin %50’si oranında bir borcu var. Bu borcu geçtiğimiz mecliste sizlere evrak olarak verdik daha sonrasında da tamamen şeffaf olarak bu borcu bütün kamuoyuyla paylaştık. Bizim niyetimiz bu parayı har vurup harman savurmak değil çünkü gideceği yer peşinen bellidir. Biz eğer 35 milyonu ilk etapta alamazsak maaşlarımız konusunda da sıkıntı yaşayacağız. Önümüzdeki günlerde başka çareler üretmeye çalışıyoruz. Mümkün mertebe bütün harcamalarımızı öncesinden de söz verdiğimiz gibi neredeyse sıfıra indirme telaşındayız. Bu kredi bundan sonrası için değil önceki borçlarımızı kapatmak için. 20 milyonunu direkt olarak söz verdik. Yoksa eğer yasal takip başlarsa bu bahsettiğimiz 20 milyon civarında bu paranın bize ekstra maliyeti olacak bu konuda sıkıntıdayız. Sizlerin de bu konuya anlayış göstermenizi istiyoruz

KISA VADEDE BELEDİYENİN GELİRLERİNİ ARTTIRMAK SÖZ KONUSU DEĞİL
Turan, “Bundan sonraki süreçte biz belediyenin menfaatleri neyse öncesine sonrasına bakmadan en iyi şekilde savunacağız. Söz verdiğimiz gibi gelirlerimizi daha düzenli hale getirip harcamalarımızı tamamen törpüleyeceğiz. Hep beraber yöneteceğiz hep beraber konuşacağız. Mevcutta belediyenin gelirlerini ciddi şekilde arttırmak gibi kısa vadede bir şey söz konusu değil. Ama daha önce bu süreç belli noktada satışlarla gerçekleşti. Arazi satışları oldu, toprak satışları oldu. İlk 3 ay 2 ay idare ederiz şu andaki durumumuz bundan ibaret. Sizlere getirecek olduğumuz öneriler var bunları grup sözcüleri grup başkanlarıyla önümüzdeki süreçlerde görüşeceğiz. Belediyemizin alacağı 50 milyona yakın bir alacağımız var. Mayıs ayında Haziran ayında emlak vergileri ayı olması nedeniyle biraz daha gelirlerimizi artacaktır. Ondan sonraki süreçte kendimize yeten bir belediye haline geliriz ama mevcut durumda tabii ki maaş farkları da olacak bunlar ciddi sıkıntı. Burada borcun fazlasından şikâyet etmiyoruz. yani enkaz edebiyatı yapmıyoruz ama sürdürülebilir bir ekonomi yaratmak için bundan sonra her ayın 15’i geldiğinde maaşları nasıl öderiz sıkıntısı inanın bütün personelden veya bütün meclis üyelerinden daha fazla benim sıkıntım. Bunu çalışıp bir daha kredi almadan mümkün mertebe nasıl verebiliriz buna yoğunlaşmalıyız. Bu krediyi kullandığımızda bir daha bize kredi vermeyecekler dolayısıyla biz bu çektiğimiz krediden sonra borçlarımızı biraz daha ödemenin yoluna gireceğiz.” 


SGK BORCU VE SGK BEDELİ MAALİYETİ AĞIR YÜK
Turan, “150 milyona yakın Sosyal Güvenlik Kurumu borcumuz var bunun faizi ve şu anda 10 milyon küsur olan yatırdığımız sigorta bedeli ciddi bize maliyet. Bunlar da peşin ödemelerde %15 indirim oluyor. En azından bu sigorta borcumuzu kapatabilecek keşke ciddi bir edinim olsa sonraki süreçte de bu %15’lik her ay 1 buçuk milyon TL, 1 milyon 600 bin TL, 1 milyon 700 bin TL’lik bu indirimden faydalanabilsek. Biz gerekli önlemleri alıyoruz alacağız harcamalarımızı mümkün mertebe kısıtlayacağız. Yollarda, sokaklarda, caddelerde bütün yatırımlarımızı asfaltımızı, taşımamızı, parkemizi veyahut da dağa yollarının yapılacak olan işlerimizi biz Büyükşehir’e yönlendirmek zorundayız. Dolayısıyla oralardan arttırdığımız ile bir şeyler yapacağız.” 

ÖDEMİŞ’TE ‘GEÇMİŞİN İZİNDEN’ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI ÖDEMİŞ’TE ‘GEÇMİŞİN İZİNDEN’ FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI


MAAŞ YÜKÜ ÇOK FAZLA
Turan, “Bizim iştiraklerimiz var, şirketlerimiz var. Çalışan kafeler, restoranlar buralarda çalışan ciddi personelimiz var. Personel sayımız 2019’un Nisan ayında 627 kişiydi maaşı ödenen, 140 kişi de İŞKUR’dan ödenen maaşlarla belediyemizde hizmet ediyordu. Şimdi 989 kişi yani bu sayı sürdürülebilir olmaktan uzaklaştırılmış. Geçtiğimiz yıllardan beri tabii ki İŞKUR’un bizlere personel desteği olmadığı için bunu ödemek durumunda kalmışız ve maaş yükü ciddi fazla ama biz de bu süreçte gereken önlemleri alacağız. Belediyemizi kendi kendine yeten en azından ayın 15’inde maaş ödeme zorluğu çekmeyen bir duruma getirmek için çalışmalar yapacağız. Bu konuda da bütün siyasi partilerle de görüş alışverişinde bulunacağız.” 


İŞÇİLERİN EKMEĞİ İLE OYNAMAK İSTEMİYORUZ
“Şu anda net düşündüğümüz bir şey yok. Bunu biraz da zamana bırakacağız kimsenin ekmeğiyle oynamak durumunda değiliz ama şartlar ne getirir bilemiyoruz. Bir yandan da tasarruf tedbirleri anlamında çalışmalarımız olacak bu süreçte.”
 

Editör: Tutku İç