ÖDEMİŞ’TE BAŞKASININ YERİNE SINAVA GİREN 3 KİŞİ YAKALANDI! ÖDEMİŞ’TE BAŞKASININ YERİNE SINAVA GİREN 3 KİŞİ YAKALANDI!

YERELGÜÇ/ BUSE BAĞCI

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Ödemiş Muhtarlar Derneği Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenledi.

İlki 2015 yılında kutlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Ödemiş’te Hükümet Konağı önünde Muhtarlar Derneği’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle kutlandı.


 
Törene, Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkan Vekili ve Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Kızıler, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cihan Gültekin, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Özge, Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, siyasi partilerin ilçe başkanları ve muhtarlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırının bir an önce durmasını dileyen Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, “19 Ekim Muhtarlar Günü’müzün bu yıl 9.sunu kutlamaktayız. Bu kutlamaları her yıl aksatmadan Kaymakamlığımız ve Belediyelerimizin ilgili birimlerinin temsilcileriyle komisyon oluşturarak yürütmekteyiz. Bu yıl da oluşturulan komisyon ile kutlama programı hazırlayarak günümüzü en güzel şekilde kutlamak için gerekli planlamaları yaptık. Kutlama programını sizlere arz etmeden önce Ülkemizin yanı başında devam eden ve her saat masum sivillerin katledildiği İsrail’in Filistin saldırısını ve bu saldırıları seyreden, bilhakis destekleyen ABD ve Avrupa Üyesi Ülkeleri şiddetle kınıyorum ve bu insanlık dışı saldırının bir an önce durmasını diliyorum” dedi.


YEREL SEÇİMLERİN ŞÖLEN HAVASINDA GEÇMESİNİ DİLİYORUM
Yerel seçimlerin şölen havasında geçirilmesi gerektiğini söylen Başkan Savuran, “Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre sonra yani 31 Mart 2024 Tarihinde Ülkemizde yerel seçim heyecanı yaşayacağız. Öncelikle yerel yönetimlere aday olan öncelikle Belediye Başkan Adaylarımıza, Belediye Meclis Üyelerimize ve tüm muhtar arkadaşlarıma bugünden başarılar dilerim ve inşallah gelecek yıl yine burada Muhtarlar günümüzün 10. Yılını hep birlikte kutlamayı temenni ediyorum. Bilindiği üzere Demokratik rejimlerde seçimler “Demokrasinin Şöleni”dir. Kendi camiamız adına söylüyorum; bizler de bu seçimleri lütfen şölen havasında geçirelim. Mevcut muhtarlarım başta olmak üzere, aday olan diğer tüm vatandaşlarımızın birbirlerine karşı saygılı, duyarlı ve anlayışlı davranmalarını önemle rica ediyorum. Bu yarışı ekonomik ve sosyal bir kazanım mücadelesinden çok bir gönül işi, bir halka hizmet yarışı olarak görelim. Bu yarışın kaybedeni olmadığının farkında olalım. Kazanan her zaman halkımız olsun. Seçimleri ve sandıktan çıkacak sonucu her ne olursa olsun bu pencereden baktığımız sürece kimseyi kazanmış veya kaybetmiş olarak değerlendiremeyiz. Ülke yönetiminin en uç neferleri olarak bizler bu hoşgörüyü, birlikteliği ve kucaklaşmayı gösterdiğimiz sürece umuyorum diğer siyasi platformlardaki adaylara da örnek olacağımızı düşünüyorum. Çünkü değişim bireylerden gruplara, gruplardan topluluğa, topluluktan daha büyük halk kitlelerine uzanarak tamamlanır. O nedenle biz de bu toplumun en uç noktasındaki yöneticiler, kanaat önderi kişiler olarak davranışlarımızın ve tavırlarımızın çok önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


SOSYAL MEDYA KANALLARINDA MUHTARLIKLARIN KALDIRILMASINA YÖNELİK DÜZENLENEN KAMPANYALARA KARŞI HAKLARIMIZI SAVUNMAMIZ VE BU MÜESSESEMİZİ CANLI TUTMAMIZ GEREKİYOR
Sosyal medya kanallarında muhtarlıkların kaldırılmasına yönelik düzenlenen kampanyalarla ilgili konuşan Nihat Savuran, “Değerli Muhtar arkadaşlarım son dönemlerde Muhtarlık müessesine yönelik bazı değerlendirmelerden söz etmek istiyorum. Sosyal medya kanallarının bazılarında; muhtarların yaptığı herhangi bir hizmetin kalmadığını, muhtarlıklarca verilen belgelerin diğer kurumlardan alınabildiği için “Muhtarlıkların Kaldırılması Kampanyası” düzenlemektedirler. Toplum nezdinde sadece bazı belgeleri veren veya bazı kurumların sosyal işlerine bakan kişiler olarak görünmemeliyiz. Buna meydan veremeyiz. Muhtarlık Müessesesinin klasik evrak işlerinin dışında, mahallesinde önemli bir pozisyonu olduğunu, mahalle halkını bilinçlendiren, kamu kurum ve kuruluşları ile iletişimde köprü vazifesi gören, ülke sorunlarından haberdar eden, yaşamakta olduğu ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal sıkıntıların kaynağının ne olduğunu bildiren sosyal iletişim yüksek yöneticiler olarak kendimizi fark ettirmemiz gerekiyor. Haklarımızı savunmamız ve bu müessesemizi canlı tutmamız gerekiyor. Aksi takdirde Muhtarlıkların geleceği çok parlak görünmüyor” dedi.


BU GÜNÜN ‘’MUHTARLAR GÜNÜ’’ İLAN EDİLMESİNDE BAŞTA CUMHURBAŞKANIMIZA, HÜKÜMETİMİZE, GAZİ MECLİSİMİZE VE GENELGENİN YAYINLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN TÜRKİYE DEKİ TÜM MUHTAR DERNEKLERİ FEDERASYONLAR VE MUHTARLAR KONFEDERASYONLARINA ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ
19 Ekim Muhtarlar Günü programıyla ilgili açıklama yapan Savuran, “Bu yılın programına 18 Ekim Çarşamba Günü Sayın Kaymakamımız Sayın Fatih Aksoy’a ziyaretiyle başladık. Ardından Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’i ziyarette bulunduk. Daha sonra görevi başında iken vefat eden Küçükavulcuk Mahallesinin eski Muhtarı merhum Mustafa Sorkun’un kabrine, ardından yine görevi başında iken vefat eden Ovakent Mahallesinin eski Muhtarı merhum Hüseyin Buldan’ın kabrine ziyarette bulunduk. İlçemiz Kültürpark Karşısı Kongre Salonunda Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’in katılımıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılarak ilk gün programını tamamladık. 19 Ekim Perşembe yani bugünkü programımıza Çelenk sunma töreni ile başladık ve İzmir Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı yemek programımız Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İsrail'in Gazze'de düzenlediği ve 500 kişinin ölümüne yol açan saldırı sonrası Türkiye 3 gün ulusal yas ilan edildiğinden, İzmir programımız İPTAL edilmiştir. Bu nedenle kutlamamıza burada tamamlayacağız. Bu günün ‘’Muhtarlar Günü’’ ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye deki tüm muhtar dernekleri Federasyonlar ve Muhtarlar Konfederasyonlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Bizlerle birlikte olup, yol gösteren ve yardım eden başta Sayın Kaymakamımız Fatih Aksoy ve Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet eriş olmak üzere tüm kurum amirlerimize huzurlarınızda teşekkür ederim. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutladığımız bugünlere gelmemize vesile olan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına saygı ve minnetle anıyorum. Kutlama Programına katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Tüm Muhtarımın 19 Ekim Muhtarlar günü tekrar kutlu olsun” dedi.