Memleket Partisi Tire İlçe Başkanı Mimar Nihat Koç, üç ilçe başkanı ile kahvaltı programında bir araya geldi.

Otel Tiremde gerçekleşen programa Türkiye İşçi Parisi Tire İlçe Başkanı Mehmet Ali Öztürk, Zafer Partisi Tire İlçe Başkanı Nedim Kaplancan, Zafer Partisi Mahalli İdarelerden Sorumlu danışmanı Turhan Güraksın, Saadet Partisi Tire İlçe Başkanı Mehmet Ekmen katılım gösterirken, ilçe başkanlarının uzun uzun sohbet etme imkanı bulduğu programda konu Tire’nin sorunlarıydı. 

Toplantıda konuşma yapan Memleket Partisi Tire İlçe Başkanı Mimar Nihat Koç, “Sevgili ilçe başkanlarım, Tire’nin Gönül Dostları. En büyük STK’lar partilerdir benim gözümde. Partiler Gönüllülük esasına dayanan, zamanımızı, paramızı, eğlencemizi, uykumuzu feda edebildiğimiz bir kurum partiler. Bu nedenle parti yöneticileri hep fedakarlık yaparlar, stresini de taşırlar yükünü de taşırlar. Peki bunları niçin yaparlar? Cevabı çok basit, İçinde yaşadığımız bu coğrafyaya hizmet etmek için. İlçe başkanlarımı bu toplantıya davet ederken, şunu söyledim, bu toplantı siyasi bir toplantı değil, ama partilerin yerelde yaşadıkları coğrafyaya hizmet açısından kendi görüşleri vardır. Siyasal bakış açıları bu görüşleri etkileyebilir, bu ayrı bir şey ama asıl olan yerelde halka hizmet etmektir. Bu toplantının amacı budur. Amacımız bu kente hizmet etmek, ben genç yaşımdan itibaren bu kentte gördüğüm iyi şeyleri alkışladım, gördüğüm kötü şeyleri de eleştirdim. Bu nedenle şunu açıkça söyleyebilirim ki hiçbir belediye başkanı beni sevmedi. Ama ben çok önemsemiyorum, saygı duyuyorum görüşlerine. Çünkü ben ne yaptıysam onları eleştirmek için yapmadım, bu kente yapılan iyi yada kötü hizmeti göz önüne getirmek için yaptım. 

Başkan Okuroğlu, belediye personeliyle bayramlaştı Başkan Okuroğlu, belediye personeliyle bayramlaştı

TİRE’DE SON KIRK YILDA HİÇBİR SEY DEĞİŞMEDİ!
Tire’nin son kırk yılına baktığımda değişen hiçbir şeyin olmadığını söyleye bilirim. Önümde duran bir çalışma var, bu çalışma 2009 yerel seçimlerine ait. 2009 yılında Tire’nin nüfusu 49 bin, ve Tire’de 10 bin motorlu taşıt kaydı vardı. 2009 yılında TOSBİ yüzde 20 doluluk oranına sahipti. Ben o zaman yaptığım açılamada Tosbi’nin yüzde yüz doluluk oranına ulaştığında 12 bin işçi çalışacağını ifade etmiştim. Ben Nihat Koç olarak 2009 yılında yaptığım açıklamada 2030 yılına kadar köyden kente yoğun bir göç olacağını ifade etmiştim, buna karşı çıkanlar olduğunu da çok iyi hatırlıyorum. O tarihlerde köy nüfusu 26 bin civarındaydı, bu gün 16 bin. Yani 10 bin nüfus kaybetmiş köylerimiz. 

KALDIRIM TAŞINI DEĞİŞTİRMEK BU KENTE KORSE GİYDİRMEKTİR!
Bugün Tire’nin nüfusu 87 bin civarında yine yaptığım hesaplamalara göre 2030 yılında 102 bin civarında olacak. Niye böyle söylüyoruz, çünkü Belediye başkanı göreve geldiği zaman kaldırım taşı değiştirmeyi düşüneceğine, Tire’nin gelecek 5 yılını, 10 yılını ve hatta 30 yılını düşünmesi gerekiyor. Yine söyleyebilirim ki, 2050 yılında Tire’nin nüfusu 150 bin olacak, fakat caddeler hiç değişmiyor, genişlemiyor. Kaldırım taşlarını değiştirmek bu kente sadece korse giydirmektir. Oysa farklı şeyler düşünmek lazım, geleceğe yönelik yatırımlar yapmak lazım. 2009 yılında Tire’nin bazı ana caddelerinin dikkate alınması gerekiyor, trafik açısından park yeri açısından gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor. Ama bugün baktığımızda o caddelere tek sıra parklar yapıldığında trafik çıkmaz bir hale geliyor. Nüfus artıyor, taşıt sayıları artıyor ama yollar caddeler hep aynı değişen hiç bir şey yok. Bunun çözümü için atılan tekbir adım bile yok. Belediye başkanlarının asıl görevleri bunlardır. Tire imar planı 1980 yılında onandı, onanan imar planı 100 bin nüfuslu Tire içinde bugün ki nüfus 87 bin. Sonuç olarak ortaya şu çıkıyor. Tire’nin imar planı dolmuş durumda. Bu konuların masaya yatırılıp çözüm üretmek gerekiyor. Ben bunları yıllardır söylüyorum ve bu sebepten dolayı hep eleştirildim.” Dedi.
Diğer İlçe başkanlarının da fikirlerini beyan ettiği toplantı sonunda Başkan Nihat Koç’un görüşlerine katıldıklarını aktaran Zafer Partisi Tire İlçe Başkanı Nedim Kaplancan ve Saadet Partisi Tire İlçe Başkanı Mehmet Ekmen, yerel seçimlerde Tire’nin daha iyi yerlere gelmesi adına birbirlerine destek verebileceklerinin sinyallerini de verdiler.  
Tire İşçi Partisi Başkanı Mehmet Ali Öztürk ise,  Bu toplantı bir ittifak toplantısı değil ancak, Tire’nin sorunları, ülke sorunlarından ayrı olmamakla birlikte, Başka Nihat Koç’un Tire konusundaki düşüncelerine katılıyorum. İfadelerini kullandı.
 

Editör: Tutku İç