Altıntaş açıklamasında “Yargıtay’ın anayasa mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması ve Can Atalay kararını yok sayması anayasal düzenimizi ortadan kaldırma girişimidir. Yargıtay siyasete alet edilmekte, yargı bağımsızlığı bilinçli şekilde zedelenmektedir. Cumhurbaşkanı baş danışmanı başta olmak üzere iktidar çevrelerinin Yargıtay kararına hararetle sahip çıkması kararın siyasi olduğu izlenimini kuvvetlendirmektedir.


Yargıtay üyeleri bu kararla cübbelerine sadece düğme değil bir de AKP rozeti takmışlardır. Anayasayı yorumlama yetkisi münhasıran anayasa mahkemesindedir. Bu yetki yok saymak mahkemeyi etkisiz hale getirme niyetinin bir yansımasıdır. Yargıtay’ın AYM üyeleri hakkındaki suç duyurusu ise yetki aşımı ve anayasayı ilga etme girişimidir.
Yargıtay kendisini anayasadan ve anayasa mahkemesinden üstün göremez.
 Anayasaya başkaldıran Yargıtay’ın ilgili daire mensupları hakkında derhal yasal işlem başlatılmalıdır. 

LA NİNA ETKİSİ BAŞLIYOR! HAVA BİRDEN DEĞİŞECEK, ANİ YAĞIŞLAR YAŞANACAK LA NİNA ETKİSİ BAŞLIYOR! HAVA BİRDEN DEĞİŞECEK, ANİ YAĞIŞLAR YAŞANACAK


TBMM başta olmak üzere tüm siyasi aktörle,r barolar, sivil toplum örgütleri ve milletimiz anayasal düzene ve Anayasa Mahkemesine sahip çıkmalıdır. 
Anayasal düzeni yıkmaya yönelik tüm çabalara rağmen Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olarak kalmaya devam edecektir“ dedi.

Editör: Tutku İç