YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Seçimin 2. Turu 2 Cumhurbaşkanı adayı arasında yapılacak.

Bu seçim için de Millet İttifakı bileşenleri çalışmalarına tekrar başladı. ‘Umudumuz var, gençliğimiz var. El ele, hep birlikte başaracağız!’ Diyerek Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için seçim startını, 28. Dönem İzmir Milletvekilli Rahmi Aşkın Türeli’nin ve Millet İttifakının bileşeni partilerin ilçe başkanlarının katılımıyla yeniden başlatan CHP Ödemiş ilçe teşkilatı bir toplantı düzenledi.

BİZ SEÇİMİ KAYBETMEDİK, KARŞI TARAFTA KAZANMADI!

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Ödemiş İlçe Başkanı Mustafa Turan, “Biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. turda. Biz ertesi günden itibaren neler yapabiliriz diye düşündük ve karara bağladık. Alanda daha güçlü ve kararlı olmak için hem genel merkezimizin hem de bizim tespitlerimiz oldu. Yolumuza o şekilde devam edeceğiz. Biz seçimi kaybetmedik, karşı tarafta kazanmadı. Sandığa gitmeyen seçmenleri hesapladığımızda mevcut yönetimi ve Cumhurbaşkanını tasvip etmeyen yaklaşık % 55 ‘lik bir kitle var ve biz bunun içerisindeyiz. Biz alanda daha güçlü ve fazla olduğumuzu bilerek daha fazla çalışacağız” dedi.

TERÖRLE YANYANA YÜRÜYENLER BİZE TERÖRİST DİYOR

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Biz bu maçı kaybetmedik. Her şeye rağmen kaybedenin kim olduğunu gördük. Biz de nerde eksik kaldık diye kendimizi toplayacağız. Sandığa gitmeyenler kimler neden gitmediler? Bu insanlar kim? Komşumuz mu kardeşimiz mi biz mi ulaşamadık? Bunları tespit edip yarın 19 Mayısla birlikte tekrar adım atacağız. Biz İlk kurşunun atıldığı toprakların çocuklarıyız. Bizi terörle bağladılar. O zaman Türkiye’nin yüzde 50’si terörist. Bizim hiçbir terör örgütüyle bağımız yoktur. Konca Kuriş İslam’ı çok iyi bilen İslam’ın güler yüzünü anlatabilen bir kadındı. Ona bile tahammül edemediler. Kadını kaçırıp domuz bağıyla bağlayıp öldürdüler ve bir evin bodrum katına gömüp üstüne beton döktüler. Onlarla yan yana yürüyenler bizi terörle suçluyorlar. Terörle kim işbirliği yapıyor bunu araştıralım öğrenelim. Diyarbakır AK parti milletvekili Galip Ensarioğlu biz yılardır İmralı’daki terör örgütü ile görüşüyoruz diyor. Bunu söyleyen biz değilizki. Millet ittifakı 28 Mayıs’ta alınacak yetkiyle beraber 29 Mayıs’tan itibaren bu ülkeyi yönetecek taslağı hazırladılar. Henüz hiçbir şey bitmedi. Hep beraber elimizden geleni yapacağız. Bizim AK Parti ve MHP ile bir derdimiz yok. Bizim derdimiz yoksulluk nasıl yenilir? Yolsuzluk nasıl önlenir? İşsiz gençliği nasıl is sahibi yaparız? Tarladaki kadını nasıl sigortalı yaparız?” dedi.

28 MAYIS’A KADAR KENETLENECEĞİZ

Saadet Partisi İlçe Başkanı Şahap Bozkurt ise, “Maç penaltılara kaldı bitmedi. 28 Mayıs’a kadar daha çok kenetleneceğiz. Bu birlikteliği daha da kuvvetlendireceğiz. Şartlar eşit değildi. İki ittifak eşit şartlarda yarışmadı. Nerdeyse tüm ulusal basın millet ittifakına çalıştı. Demek ki burada iş bize düşüyor herkese ulaşmamız lazım” dedi.

28 MAYIS’TA ZAFERE ULAŞACAĞIZ

Demokrat Parti ilçe Başkanı Mutahhar Ateş ise “28 Mayısta zafere ulaşacağız. Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı yapacağız. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Herkesi desteğe bekliyoruz” dedi.

KİMSE BİZİM MİLLİYETÇİLİĞİMİZİ SORGULAYAMAZ!

Deva Partisi İlçe Başkanı Murat Ceylan ise “Genel başkanımızın bir sözü var. ‘Endişeye mahal yok’. Evet, Sayın Muharrem İnce adaylıktan çekildi. Ancak binlerce kişi ona oy verdi. Bende rica ediyorum. Etrafımızdaki insanlara nasıl oy kullanmamız gerektiğini anlatın. Halkımız PKK ile neden aynı masadasınız? Diye soruyor. Böyle bir şey yok. Kimse bizim milliyetçiliğimizi sorgulayamaz. Bizler Atatürk milliyetçileriyiz. Ülkemiz yararına tüm hazırlığımızı yaptık. Eğitimden sağlığa, sanayiye tüm çalışmalarımız hazır. Bazı insanlardan baskı görebilirsiniz. Buna karşı koyun. Hep birlikte elele verip güzel bir sonuca ulaşalım” dedi.

Türeli, “Eskiden seçim öncesi 3 bakan istifa ederdi”

CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, “Bu sistem ülkeye uygun bir sistem değildir. Yüzde 50 olanın + 1 ile kazandığı, yüzde 49 olanın -1 alıp kaybettiği bir sistem doğru bir sistem değildir. Meclis parlamento geleneği bizim için önemlidir ve bugün bundan çok uzağız. Baktığımız zaman sonuç olarak bugün 2. tura geçildi. Demorelize olmaya gerek yok. 1. turda almak istedik ancak olmadı. Bakanlar son güne kadar devletin tüm imkânlarını kullanarak seçimi yönlendirdiler. Halbuki eskiden seçim öncesi 3 bakan istifa ederdi. Yandaş medyaya yaratıldığı gibi TRT'nin nasıl bir yol izlediğini hep birlikte gördük. Suçlayıcı iftiralar atarak yürüttükleri bir seçim kampanyası söz konusu. Tamamen kötüleme üzerinden, iftira atarak, bizi terörle yan yana göstererek seçim sürecini yürüttüler. Bizim 6 okumuz var. Biri de milliyetçilik demektir. Terörle işimiz olmaz. Biz Türkiye'nin sorunlarını birlik beraberlik içinde çözmeye talibiz. Hep yapıcı bir muhalefet durumunda olduk. EYT çıktığında, emekliye ikramiye çıktığında biz öyle dememiştik. Biz çözümlenemeyen sorunları çözmek üzere geleceğiz. Vatandaşı canından bezdiren bir ekonomik kriz var cebinizdeki parayı günden güne eriten. Esnafın, çiftçinin, çalışanın ne zor durumda olduğunu biliyoruz. Bugün bu iktidarın Türkiye'ye vereceği hiçbir şey kalmamıştır. Bu yüzden iktidar olmak istiyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'na oy veren seçmenleri tekrar sandığa bekliyoruz. 8.4 milyon kişi sandığa gitmedi onları sandığa götürmeliyiz. İptal edilen oyların da yeniden sandığı yansıyacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki 9 günü çok iyi değerlendirmeliyiz .Biz Türkiye'yi önümüzdeki dönemde 4 eksen etrafında yöneteceğiz. 1.’si gerçek bir demokrasi çerçevesinde. 2.’si  Türkiyeyi tekrar üretime yönlendireceğiz. Ülke kaynaklarının doğru kullanılmasını sağlayacağız. Tarımı yeniden ayağa kaldırarak esnafımızı yeniden ayağa kaldıracağız. 3.’sü adaletli paylaşım yapacağız. Herkes bu ülkenin kaynaklarından hak ettiğini alacak. Aile destek sigortası adı altında herkesi bir çatı altında toplayacağız. Kamu sağlığı ve eğitimi ücretsiz olacak. Sosyal güvenliği olmayan hiç kimse kalmayacak. Dünyadaki tüm emekliler ülkeleri gezerken bizimkiler kapısının önünden ileriye gidemiyor. 4.’sü sürdürülebilirliği sağlayacağız. Eğitim ona göre olacak. Herkes çalışacak ve sosyal güvencesi olacak. Aydınlık bir gençlik yetiştireceğiz. Her alanda inanılmaz bir israf var. Sarayda yaşayan bir Cumhurbaşkanı var. Bugüne kadar sarayda oturan Cumhurbaşkanı var mı? Türkiye'nin kaynaklarını doğru kullanacağız. Bunlar için tek ihtiyacımız olan ikinci turu almaktır. Bunu ancak sizlerle birlikte başarabiliriz. Eğer bir yerlerde aksaklık, yanlışlık olduysa bunları da düzeltelim. Sandıklarımıza sahip çıkalım. Türkiye'nin geleceği çok aydınlık olacak bunu göreceksiniz” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu