İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyeri sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada belediyenin Mayıs ayı icraatlarını paylaştı. 

Başkan Soyer açıklamasında “Seçim süreci boyunca benimle ilgili paylaşılan komik içeriklere epey güldüm. Şimdi bunları bir kenara bırakıp sadece Mayıs ayında yaptığımız icraatları sizinle paylaşmak istiyorum” diyerek belediyenin yaptığı çalışmaları şu şekilde sıraladı:

YAŞAYAN KÖRFEZ

“Yaşayan Körfez hedefinde, tarihimizin en yoğun çalışmalarını yürütüyoruz. Çiğli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nin kapasitesini artıracak 600 Milyon TL'lik yatırımımızın en önemli adımını attık. Türkiye'nin en büyük arıtma tesisi, Körfezimize nefes aldırmaya geliyor”

NARLIDERE METROSU

“Olmaz denilen Narlıdere Metrosu'nu tamamen kendi imkânlarımızla oldurmayı başardık. 285 Milyon Euro maliyetli Narlıdere Metromuzun test sürüşünü, geçtiğimiz günlerde başarıyla gerçekleştirdik”

ÇEŞME’YE 1 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

“Çeşme tarihinin en büyük yatırımında sona yaklaştık. 1 Milyar TL’ nin üzerindeki yatırım miktarı ile Çeşme'nin içme suyu, altyapı ve üstyapı kapasitesini, çok uzun yıllar müdahale gerektirmeyecek hale getirdik”

HALKKONUT PROJESİ

“İzmir Türkiye’nin en dirençli kenti olacak dedik, o yolda hızla ilerliyoruz. Karşıyaka, Karabağlar, Gaziemir ve Bayraklı'da yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projelerimiz, bu ay bitiş çizgisine daha da yaklaştı. Halk Konut'ta ise 18 kooperatife ulaştık”

BUCA METROSU

“Kendi maliyetini karşılayacak Buca Metrosu'nda dev köstebeğimiz Mayıs'ta sahaya iniş yaptı. İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımını tam vaktinde bitireceğiz”

FIRAT YAŞAYAN PARK

“İzmir’de kişi başına düşen yeşil alan miktarını 16 m²’den 30 m²’ye çıkarma hedefimizde çok büyük bir yol kat ettik. Fırat Yaşayan Parkı'nı Bucalılara kazandırdık”

HASKÖY ATIK SU ARITMA TESİSİ

"Hasköy Atık Su Arıtma Tesisi'miz ile Türkiye tarihinde bir ilki daha gerçekleştirdik. Atık suyu geri kazanarak çiftçimize tarımsal sulama için ücretsiz vermeye başladık"

NARLIDERE METROSU DENEME SEFERİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

"Olmaz denilen Narlıdere Metrosu'nu tamamen kendi imkânlarımızla oldurmayı başardık. 285 Milyon Euro maliyetli Narlıdere Metromuzun test sürüşünü, geçtiğimiz günlerde başarıyla gerçekleştirdik"

OTOGAR VİYADÜĞÜ

Mayıs'ta İzmir trafiğini büyük derecede rahatlatan Otogar Viyadüğü'müzü hizmete aldık. Çok büyük bir yatırımla tamamladığımız proje, Buca ile Bornova’yı kesintisiz birbirine bağlıyor.

DEPREMZEDELER

Depremzedelerimizin üzerinden elimizi bir an olsun çekmedik. İzmirli üreticilerimizin yetiştirdiği 20 bin zeytin fidanını, Osmaniyeli çiftçilerimize dağıttık. 5’er tonluk süt tanklarını Hatay'a ulaştırdık. Kurduğumuz konteyner kentlerimizin içlerini doldurmaya devam ediyoruz.

ASFALT SERİM ÇALIŞMALARI

Üstyapı çalışmalarımızda hiç hız kesmedik. İZBETON ekiplerimiz, mahallerimizdeki sıcak asfalt serim çalışmalarını kesintisiz sürdürerek vatandaşlarımızın yaşam konforunu yükseltmek için canla başla çalıştı.

HALKIN KASABI

Ekonomik darboğazda vatandaşımızın cebine ve mutfağına destek olmaya devam ettik. Sağlıklı ve uygun fiyatlı etlerle hemşehrilerimizi buluşturan Halkın Kasabı, 11. şubesinde hizmet vermeye başladı.

İZMİR95

Her çocuğumuzun hayata eşit başlamasına katkı sunan İzmir95 ile bu ay da binlerce ailemize eriştik.

ACİL ÇÖZÜM EKİBİ

Mahallelerimizde kapı kapı dolaşarak vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını tespit eden Acil Çözüm Ekiplerimiz, yine hızlı çözümler üretmeye devam etti. Ekiplerimiz sadece Mayıs ayında 9 mahallemize doğrudan hizmet verdi.

KARAKILÇIK BUĞDAY

İzmir üreticisinin ihracat hedefini başarıyla gerçekleştirdik. Tescilli markamız Karakılçık Buğdayı, okyanusu aşarak Kanada marketlerinde yerini alıyor.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

Mayıs ayında Büyükşehirler arasındaki en iyi çalışma şartlarını sağlayarak 18.927 çalışma arkadaşımızı enflasyona ezdirmedik. Ekonomik krize rağmen işçimizin hakkını her şeyin önünde tuttuk, toplu iş sözleşmelerinden alnımızın akıyla çıktık.

İZMİR GENÇLİK FESTİVAL

Maraton İzmir’de Cumhuriyet için koştuk, İzmir Gençlik Festivali'nde birbirinden yetenekli gençlerimizle buluştuk. Müzik, tiyatro, dans, spor ve daha pek çok aktivite ile Mayıs ayında baharın tadını doyasıya çıkardık.

'BİRLİKTE DAHA GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ'

Tüm bu saydıklarımın yanı sıra sizinle yeri geldi mahalle parklarında, yeri geldi sempozyumlarda buluştuk. Dertleştik, çözüm aradık, gururlandık, sevindik. Birlikte İzmir ve Türkiye için daha çok güzel işler başaracağız. Hazır olun!

Editör: Gülçin Kargaoğlu