Koza Altın Madeni şirketinin göle 3 kilometre uzaklıkta altın madeni açmak için yaptığı başvurunun ardından bu sefer de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı göle 2,5 kilometre uzaklıktaki başka bir maden sahası için ihaleye çıkma kararı aldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) ülke genelinde 351 maden sahasının daha ihaleye çıkılacağını duyurdu.

MAPEG tarafından açıklanan ilana göre Ödemiş’den bir saha daha bulunuyor. Ödemiş’te Gölcük mahallesinde bulunan 833, 94 hektarlık alan, maden şirketlerinin önüne çıkarılacak.
İlçenin Çobanlar Köyü sınırlarını içine alan maden sahası orman ve tarım arazileri ile dolu. Ruhsat aynı zamanda Ödemiş’in incisi Gölcük Gölü’ne ise yaklaşık 2 buçuk kilometre uzaklıkta yer alıyor.
Sahada 4. Grup maden araması yapılabilecek. Bu madenler arasında linyit, taşkömürü, uranyum, toryum, radyum gibi enerji hammaddeleri ve altın, gümüş, platin, bakır, demir, krom, titan ve alüminyum gibi metalik madenler yer alıyor
504 bin TL bedel biçilen bölgenin ihalesi 27 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan şirket, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurarak ÇED sürecini başlatabilecek.

KOZA ALTIN DA BAŞVURMUŞTU

Öte yandan Darbe girişimi sonrasında TMSF tarafından el konularak kayyum atanan Koza Altın İşletmeleri Şirketi de, Gölcük Gölü’ne yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan başka bir ruhsat sahası için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Ancak Bakanlık süreci ÇED sürecinden kaçırmaya çalışan şirket için ‘ÇED Gerekli’ kararı vermişti. Şirketin yeniden başvurması gerekiyor.
Şirket Gölcük Mahallesi’nde yer alan 20,04 hektarlık alanda 3 yıllık proje boyunca toplamda 205 bin ton cevher çıkarmayı planlıyordu. Öte yandan açılmak istenen altın madenine karşı Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi, mahalle muhtarları ve vatandaşlar eylem yapmıştı.
Eylemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ‘Cenneti Cehenneme Çevirme’ çağrısında bulunmuşlardı.

Editör: Tutku İç