YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ

Denizli merkezli bir madencilik şirketi tarafından kazanılan ihalelerde iki alan ihaleye çıkarıldı ve ihale edildi.

Yerelgüç Gazetesinde yayınlanan ‘Ödemiş’e Maden Sahası’ haberimizin ardından harekete geçen Ödemiş’teki Sivil Toplum Kuruluşları maden sahasını bölgede istemedikleri yönünde açıklamalar yaptılar.

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, KozaDer Başkanı Selahattin Bağlı ve Yönetim kurulu üyelerinden Muharrem Önder‘in katılımıyla Horzum’da halka açık bir kahve toplantısı gerçekleştirildi. Horzum’da yapılacak olan maden sahasının mahalleye vereceği olumsuz etkilerin dile getirildiği toplantıda çevre mahallelerden 4 muhtarın öncülüğünde yaklaşık 200 kişi katıldı.

MADENCİLİK ŞİRKETİ AĞIR MADEN GRUBU İÇİN İZİN ALMIŞ

Konuyla ilgili olarak Yerel Güç’e bir açıklama yapan KozaDer Başkanı Selahattin Bağlı, “Bölgemizin en yüksek noktalarından olan Horzum ve Çamyayla mahallelerinde Denizli merkezli bir maden şirketi yüzde 80‘i orman, geri kalan bölümü ise tarım arazisi olan bu alanda arama yapmak için ruhsat almıştır. Biz bu kadar geniş bir alanda yapılacak olan çalışmanın ağır madenler üzerine olacağını düşünüyoruz ki nitekim şirket de 4. grup yani ağır maden grubu için izin almıştır. Bunlar kurşun, altın, kobalt gibi madenlerdir.

ALTIN ARANACAKSA SİYANÜR KULLANACAKLAR

Eğer şirket altın bulmak için bir arama yapacaksa mecburen çok zehirli olan siyanür maddesini kullanacaktır. Siyanür maddesinin o bölgeye, suya, toprağa, ürünlere vereceği zararı düşünemiyoruz bile. Bu nedenle geçtiğimiz gece mahalle sakinlerimizle bir toplantı gerçekleştirerek olabilecekler konusunda kendilerini uyardık. Mahalle sakinleri burada yaşayanlar olarak böyle bir girişim için kendilerinden niye fikir alınmadığını soruyorlar. Altın değil kurşunsa onun da zararlarını anlattık. Bugün en iyi, en temiz tarımsal ürünlerin yetiştiği bu bölgede bu sürecin sonundaki acı tabloyu kendilerine gösterdik. Mahalleliler bu konuda çok tepkililer.

5 HAZİRAN‘DA TEPKİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN HORZUM’DAYIZ

5 Haziran Dünya Çevre Gününde saat 14.00‘de Horzum Mahallesinde geniş bir halk katılımıyla gerçekleştireceğimiz tepki buluşmasına herkesi davet ediyoruz” dedi.

Editör: Gülçin Kargaoğlu