Pek çok ili etkileyen deprem İzmir'de de hissedildi. Bursa'da ise bir kişi apartmanın ikinci katından atlayarak, hayatını kaybetti.

AFAD Deprem Dairesi, Çanakkale-Yenice merkezli 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Depremin 10,44 km derinlikte oluştuğu aktarıldı. Deprem İzmir ve İstanbul'da da hissedildi.

Bakan Yerlikaya: Saha taramalarına başlandı
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, meydana gelen depremin ardından olumsuz bir durum olmadığını duyurdu. Yerlikaya’nın x hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Çanakkale Yenice’de 4.9 büyüklüğünde meydana gelen depremde AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Çevre illerden de deprem hissedilmiştir. An itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun.”

AFAD'dan yapılan açıklamada da, şöyle denildi:
"Çanakkale ilimizin Yenice ilçesinde saat 21.38’de meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki #deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Ekiplerimiz teyakkuz halinde olup saha tarama çalışmaları devam etmektedir. Etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız."

Prof. Dr. Ercan'dan açıklama
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da, İstanbul'da da hissedilen depremle ilgili X hesabından şu bilgileri verdi:

"Bursa, M. Kemalpaşa, Ulubat, Manyas, Gönen üzerinden Yenice’ye sarkan Kuzey Anadolu Kırığının en güney kolu Edremit kırığıyla Akçay batısında birleşerek Bababurnu’na uzanmaktadır. Bu kırık üzerinde 1964 Manyas, 1964 Gönen, 1953 M7,2 depremleri olmuştur. Yenice, Kalkım, Altınoluk arasında deprem boşluğu vardır. Bugün Yenice-Karasu’da, 14 km’lik odakta M4,9’luk deprem burada biriken gerginliğin bir belirtisidir. Bu aralık M6,8 ile M7,4 arasında bir depreme gebedir."

DEPREMDE PANİKLE İKİNCİ KATTAN ATLAYAN 1 KİŞİ ÖLDÜ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çanakkale’nin Yenice ilçesinde meydana gelen ve geniş bir bölgede hissedilen 4.9 büyüklüğündeki depremde Bursa'da bir kişinin apartmanın ikinci katından atlayarak, hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakan Koca, "Bu akşam Çanakkale Yenice'de meydana gelen; Çanakkale yanı sıra Balıkesir ve İstanbul’da da hissedilen 4.9 büyüklüğündeki depremde, Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki bir vatandaşımız, korku sebebiyle ikinci kattan atlayarak ağır yaralanmış; ambulansla kaldırıldığı Çekirge Devlet Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Allah hepimizi afetlerden korusun" dedi.

'EKİPLER SAHADA ÇALIŞMALARINA BAŞLADI'
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise "Çanakkale Yenice'de meydana gelen ve İstanbul başta olmak üzere çevre illerden de hissedilen 4,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İl Müdürlüğü ekiplerimiz tüm kurumlarımızla birlikte sahada çalışmalarına başladı. Rabbim, ülkemizi her türlü afetten korusun" ifadesini kullandı.

Editör: Tutku İç