HABER:DİLEK ACAR GÜLEÇ

Kiraz’da üretimi yapılan Çavuşdağı kuru fasulyesi için coğrafi işaret başvurusunun kabul edilmesi Kiraz’ın Hisar Sosyal Tesislerinde düzenlenen lansman ile duyuruldu.

Toplantıya Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, Kiraz İlçe Tarım Müdürü Engin Özpınar, Kiraz Belediye Başkan Vekili Erol Çomak ve muhtarlar katıldı. 

Havza ve üreticiler adına sevindirici bir adım daha atıldığını söyleyen Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, “Markalaşma adına ilk adımı atmış bulunmaktayız. Coğrafi işaret tescili almamız bir başlangıç. Bundan sonraki süreçte değerli üreticilerimiz bu ürüne sahip çıkarak, daha çok üreterek gelişmesine katkı sağlayacaktır. Üreticilerimiz Çavuşdağı Kuru Fasulyesinin kıymetli olduğunu bilerek satışa sunmalı. Bizler de oda olarak kendilerine destek vermeyi sürdüreceğiz. Coğrafi işaret süreci büyüyerek devam edecektir. Tüm üreticilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kiraz İlçe Tarım Müdürü Engin Özpınar, “Çavuşdağı Kuru Fasulyesi ilçemizde altı mahallemizde yetişiyor. Yetiştirilen Çavuşdağı Kuru fasulyesinin gördüğü tek su çiftçimizin alın teri. Şu an için fazla üretimimiz yok. Ama artması için çalışmalarımız devam edecek” açıklamalarında bulundu.

Kiraz Belediye Başkan Vekili Erol Çomak, Kiraz’ın böyle değerli bir ürünle anılmasından dolayı duydukları memnuniyeti getirerek, üreticilere gereken desteği vereceklerini söyledi.

Çavuşdağı Kuru Fasulyesi üretimi yapan Süleyman Top, Mevlüt Kuzu, Sezai Sezer, Nevzat Küçük, Şakir İlgen’e plaket verildi.

ÇAVUŞDAĞI FASULYESİ NEREDE YETİŞİR?

İzmir’in Kiraz ilçesinde rakımı 900’ün üzerinde olan Çavuşdağı bölgesi olarak bilinen yayla köylerinde yetişmektedir. Lezzetini de yetiştiği bu bölgeye özgü topraktan almaktadır. Tamamen doğal şartlarda, yaylada oksijeni bol yerde yetişerek herhangi bir ilaçlama gübreleme ve sulama olmadan üretilmektedir.

ÇAVUŞOĞLU FASULYESİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Çavuşdağı kuru fasulyesinin diğer fasulyelerden kendini ayıran en önemli özelliği de kabuk atmaması, suyunun daha parlak ve duru olmasıdır.

Küçük taneli olmasına rağmen, yapılan analizlerde protein ve şeker oranının yüksek olduğu görülmüştür. Besleyici bir özelliği olmasından dolayı da insan sağlığına dokunmaması en önemli özelliklerinden birisidir.