HABER/AYDIN UYSAL 

Açılış törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, Kurum Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Siyasi Parti Başkanları, muhtarlar, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

KİRAZ HAYVANCILIKTA İDDALI İLÇELERİN BAŞINDA YER ALIYOR 

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptığı konuşmada şunları söyledi,
“Güzel bir ortamda güzel bir vesile ile bir aradayız. Buraya baktığımızda başka birisi olsaydı burayı başka amaçlar için değerlendirmeyi düşünürdü. Belediye başkanımıza ekstradan teşekkür etmek istiyorum. O burayı üreteme yönelik, üretime teşvik amacıyla kullanmış burayı. İzmir dışarıdan bakıldığında 3. Metropol büyük şehri. Ama İzmir’i bu Metropolden ayıran önemli hususiyetler var. Bunlardan birisi sanayide ticarette, turizmde iddialı olduğumuz kadar aynı zamanda tarımda da hayvancılıkta da iddialı olmamızdır. İzmir olarak biz tarımsal üretimde 9’ucu büyük iliz. Büyükbaş hayvancılıkta bazen 1’inci, bazen 2’inci oluyoruz. Büyükbaş Hayvancılıkta bizi iddialı hale getiren ilçelerin başında da Kiraz geliyor.106 bin Büyükbaş hayvan varlığı ile Kiraz İzmir’in en büyük 3’üncü üretim merkezi. Kiraz çalışkan güzel üretken insanların yaşadığı bir ilçemiz. Türkiye’nin gelişmişlik noktasında böyle güzellik sağlıklı güzel çevresi ile düzenlenmiş hayvan pazarları, üretimi teşvik eden, üretici teşvik eden hususlar. ET ve süt fiyatları yüksek diyoruz, bunu nasıl aşağı çekeceğiz, üretimi artırarak. Arz talep dengesini sağlayarak. Üretimi çoğaltacağız, fiyatlar dengesini sağlayacak. Onun yolu da üretimi teşvik edecek bu gibi tesislerin yapılmasından geçiyor. İçişleri Bakanlığımızın sağladığı kaynaklarla Belediye Başkanımız yerli yerinde çalıştı. Zamanlama açısından da Kurban Bayramı öncesi olması da çok güzel. Çalışan, üreten bütün üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun.”

BİZ SİZLER İÇİN ÇALIŞMAYI İLKE EDİNDİK 

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu yaptığı konuşmada şunları belirtti,
“6 ay gibi kısa bir sürede sizlerin desteği ile olmayan bütçemizle biz bu işi tamamladık ve Kirazlı Hemşerilerimize hediye ettik. Hemşerilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bizler çalışmayı kendimize ilke edindik. İsmini koyarken de şöyle düşündük çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz Mehmet Türkekul abimiz bu işle uğraştığı için ismini buraya uygun gördük. İsmiyle beraber burada yaşayacak. Bugüne kadar bizlere destek veren herkese emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

İLÇEMİZİ HAYVANCILIK ÜRETİM ÜSSÜ OLARAK TANIMLADIK 

Kiraz Kaymakamı Onur Titiz yaptığı konuşmada şunları ifade etti,
“İlçemizde göreve başladığımız bugüne bölgemizi hayvancılık üssü olarak tanımladık. Hep birlikte hayvancımızı layık olduğu değerlere ulaşması için çabalıyoruz. Hayvancılık anlamında Bizler gerek İzmir’de büyük bir potansiyele sahip olmakla hem de hayvan sayısı bakımından bu tesisimiz hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı desteklediğini düşünüyorum. Bugün yaptığımız Hayvan Satış Pazarımızla hem ilçemize hem hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Bu tesis bölge ekonomisine büyük katkılar sunacağına inanıyorum. Bu tesiste emeğe geçenlere teşekkür ediyorum.”

Editör: Tutku İç