YERELGÜÇ/BURCU TUNÇ
Geçtiğimiz akşam Kiraz Öğretmenevinin bahçesinde açılışı gerçekleştirilen yılsonu sergisine Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar Kutlu, halk eğitim merkezi usta öğreticileri ve öğrencileri ile Kirazlı vatandaşlar katıldı. 

Kiraz Belediyesi halk oyunları ekibinin sunduğu zeybek gösterisinin ardından Türk sanat müziği konseri ile taçlandırılan serginin açılışı konserin bitimi sonrası kurdele kesimiyle gerçekleştirildi.

Kiraz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şerif Emre Akın yaptığı açılış konuşmasında, “Deprem süresince hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bu süreçte bu yolda çalışmaya devam eden usta öğreticilerime, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. 9 yıllık hizmet süremiz boyunca Kiraz Halk Eğitim Merkezini kursiyer, kurs sayısı, Avrupa Birliği projeleri gibi alanların hepsinde 2023 yılının ilk 6 ayında İzmir genelinde yine 1. sıraya taşıdık. Çok gururluyuz. 3 idareci ve 152 eğitmenimiz ile merkez ve 52 mahallemizde eğitim öğretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sayın Kaymakamımız Sayın Belediye Başkanımız ve tüm amirlerimizin bize verdiği destek ile çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

ÖĞRENMENİN YAŞI YOKTUR

Kiraz Kaymakamı Onur Titiz, “Öğrenmenin yaşı yoktur deriz. Halk eğitim merkezlerimiz de bu sözü doğrulayan kurumlardır. Usta öğreticilerimiz, idari kadromuz ve öğretmenlerimiz aracılığıyla merkez ve tüm mahallelerimiz ile İzmir’in birincis olmanın gururunu yaşıyoruz. Halk eğitim merkezimizin idari kadrosuna, usta öğreticilerine, öğrencilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Kiraz Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Nermin Aşık, “Çocuklarımız becerikli. Engelli olabilirler ama yetenekleri var. Bu ürünlerden harçlıklarını çıkartıyorlar. Bizlerde anneler olarak destekliyoruz” dedi.

Kiraz Halk Eğitim Merkezi Giyim öğretmeni Sevgi Kolcu, “Bizim branşımız dikiş. Hanımların evde yapabilecekleri onarım, basit dikişler gibi işlemleri öğretiyoruz. Hem kendi giysilerini dikebiliyor hem de aile bütçesine katkıda bulunabiliyorlar” dedi. 

Ahşap Boyama Usta Öğreticisi Rabia İnan, “Kursumuza hanımların katılımı yoğundu. Bu yıl genellikle geri dönüşüm üzerine çalıştık. Eski ürünleri yeniledik” dedi.

Özel Eğitim Öğretmeni Pelin Bulut ve El Sanatları Öğretmeni Burçin Avcu, “Bu masada gördükleriniz 20 yaş üzeri özel öğretim öğrencileri tarafından hazırlandı. Onların el emeği göz nuru. Kız, erkek toplamda 5 öğrencimiz var. Hem sosyalleşiyorlar, hem üretmenin mutluluğunu yaşıyorlar, hem de eğleniyorlar” dediler.

El Sanatları Teknolojisi öğretmeni Hümeyra Yılmaz, “Özellikle bu yıl çalıştığımız kitre bebekler hanımların çok ilgisini çekti. Biraz uzun süren ve sabır isteyen bir iş. Ayrıca punch nakışları yaptık. Alanımız geniş olduğu için pek çok iş üzerine çalıştık. Kirazlı kadınların kurslarımıza ilgisi güzeldi. Hem sosyalleşmek, hem de üretmek için Kirazlı kadınlarımızı kurslara bekliyoruz” dedi.

Kiraz öğretmenevi bahçesinde 2 gün daha devam edecek olan yıl sonu şenliği bu akşam da piyano, gitar, bağlama konseri, halk oyunları gösterisi ve tekvando gösterileri ile sürecek.

Editör: Tutku İç