YERELGÜÇ/ SÜLEYMAN GÜLEROĞLU

Kaymakçı Jandarma Komutanlığı önünde başlayan fener alayı Şehit Hasan Uyar Cumhuriyet Meydanında sona erdi.

Fener alayına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, CHP Ödemiş İlçe Başkanı Hamdi Halis,  CHP Ödemiş Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kaya Görgülü ve Kaymakçı halkı katıldı.

“CUMHURİYET TÜRKİYE’DİR”

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakçılı gençlerden organizatör Anıl Şahan yaptı. Şahan yaptığı konuşmada, “99 yıldır sahip çıktığımız, hiçbir baskı ve etki altında kalmadan kutladığımız bu bayram, bizim bayramımız. Nice bedeller ödenerek, nice şehitler verilerek, büyük emekler harcanarak kurulan Cumhuriyetimizi korumak, yaşatmak, Cumhuriyetimize gereken ihtimamı göstermek hepimizin sorumluluğudur. Peki, nedir Cumhuriyet? Atamızın bize armağan ettiği Cumhuriyeti gelin beraber tekrar hatırlayalım. Cumhuriyet, 19 yaşındayken eşiyle beraber Kuvayı Milliye güçlerine katılmış ve 22 yaşındayken gençliğinin baharında Akhisar’da şehit düşmüş Gördesli Makbule’dir. Düşman askerlerinin 3 Türk kadınına saldırıp peçelerini açmak istemeleri üzerine düşmana ilk kurşunu atan ve Kahramanmaraş’ın kurtuluş hareketini başlatan Sütçü İmam’dır… Cumhuriyet, 9 Yaşında Cephede savaşmaya başlayıp, 12 yaşında on başı rütbesi alan Nezahat Onbaşıdır. Aydın’da, Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vuran ve bölgedeki istiklal mücadelesini başlatan Yörük Ali’dir. Vatan müdafaasına göğsünü siper eden, düşmanın kahpe süngüsünden şanla, şerefle, onurla, gururla damlayan Türk’ün asil al kanıdır. Fabrika bacasından tüten dumandır, köy kahvesindeki çay ocağının buharıdır. Evini cennete çeviren anadır, çoluk çocuğunun rızkını helalinden kazanan babadır. Parktaki banklarda oturup uzaklara dalan emekli amcadır. Her sabah koşar adım okuluna giden minik öğrencidir. Dükkânının kepenklerini açan esnaftır. Anadolu insanının ruhuna işlemiş saflıktır, onurdur, gururdur, çalışkanlıktır, üretkenliktir, fedakârlıktır. Zalimlerin korku zincirlerine her zaman bir halka daha ekleyen, gözlerinden yanaklarına akan yaşlarla değil, kalbine gömdüğü gözyaşları ile zalimin karşısında güvenilecek, dayanılacak sağlam bir duvar, sığınılacak koca bir kaledir. Cefa çekmenin dikenleri yüreğini acıtsa da o güle âşık olandır Cumhuriyet.  Fikirdir, eylemdir, kalplerde tomurcuklanan türküdür, ağıttır, neşedir, elemdir, kederdir. Bozbulanık ırmaktır, sazdır, kavaldır, dosta yakılan Türküdür, kerpiç duvardır. Güneydoğu’da ağıttır, Karadeniz’de horondur, Ege’de Zeybektir, İç Anadolu’da Halaydır, Trakya’da çiftetellidir. Medeniyettir, hürriyet aşkıdır, vatan sevdasının adıdır. Kardeşliğin ormanı, dayanışmanın deryasıdır. İnsan olmanın yurdu, fedakârlığın zirvesidir. Kısacası dostlar Cumhuriyet, bize bu toprakları yeniden vatan yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun şanlı şerefli ordusudur. Kuvayı Milliye’nin ta kendisidir. Türkiye’dir Türkiye’dir. Bendir, sendir, odur, hepimizdir. Birliktir, dirliktir, beraberliktir… Türk yurdunu ilelebet payidar kılacak olan ufuktan doğmuş bir güneştir” dedi.

ERİŞ, “CUMHURİYET KAYMAKÇININ KADINLARIDIR, ANNELERİMİZDİR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Cumhuriyet Kaymakçının Kadınlarıdır. Buradaki annelerimizdir. Ablalarımız kardeşlerimizdir. Büyüklerimizdir. Yiğidimiz Gökçen Efedir. Ve her şeyden önce bu ülke için bu güzel topraklar için canını vermiş kanını akıtmış Kaymakçının evladı Hasan Uyardır. Bunları unuttuğunuz zaman Cumhuriyet, Cumhuriyet değildir” dedi.

Konuşmalar sonrası Sanatçı Tolga Çandar Kaymakçılı gençleri söylediği şarkılarla coştururken, şarkılara Kaymakçılılar da eşlik etti.