Bozdağlar'dan Aydın Dağları'na dek geniş bir coğrafyaya sahip Ödemiş'e su ve kanalizasyon hizmetleri sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Bozdağlar'ın bağrındaki Kemer'in doğal kaynak sularını şebekeye kazandırmak için zorlu arazi şartlarına meydan okudu.

Kemer Mahallesinin içmesuyu ihtiyacının karşılandığı doğal kaynak suyu gözlerinde bakım çalışmalarına imza atan İZSU Genel Müdürlüğü ekipleri, su depolama alanları olan mevcut kaptaj ve maslakların tamiratlarını gerçekleştirdi. Mevcut gözlere ek olarak yeni doğal kaynak suyu gözleri bulunarak yeni kaptaj ve maslak imalatı ile elde edilen su debisi arttırıldı. 

DAĞLARI KAYALARI AŞIP YENİ İLETİM HATTI OLUŞTURDULAR

Doğal kaynak sularından elde edilen suyun sisteme dahil edilmesi amacıyla ekonomik ömrünü tamamlamış mevcuttaki yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki kaynaksuyu iletim hattı yenilendi. Ayrıca zorlu arazi koşullarına rağmen yaklaşık 2.5 km yeni kaynaksuyu iletim hattı oluşturuldu. 
İçmesuyu ihtiyacının kesintisiz şekilde karşılanması için yatırımlarını sürdüren 

YATIRIMLAR SÜRECEK 
İZSU Genel Müdürlüğü, doğal kaynak sularına ek olarak bir adet derin sondaj kuyusu açmak ve sisteme dahil etmek üzere çalışmalarına devam ediyor. 
İZSU’nun hizmetleri sadece içmesuyu özelinde değil aynı zamanda yağmursuyu ve kanalizasyon sistemleriyle de sürüyor. Ödemiş'in 99 mahalllesinde ekonomik ömrünü yitiren hatların yenileme çalışmaları önümüzdeki dönemde devam edecek.

DOĞAL KAYNAK SULARI ŞEBEKEYE KAZANDIRILIYOR
İZSU Ödemiş Teknik Şube Müdürlüğü yetkilileri temel yaşam kaynağımız olan suyun korunması ve vatandaşlarımızın bilinçli su tüketimi yapması gerektiğini belirterek, İZSU olarak bir damla suyun boşa akıtılmaması gerektiği bilinci ile Ödemiş'e bağlı tüm mahallelerde ki doğal kaynak sularının mahalle halkına sunulması vizyonu ile ilerlediklerini söyledi.

Editör: Tutku İç