İzmirli ünlü kasaplardan Cumali Barak, önümüzdeki hafta karkas etin fiyatının 105 lira olacağını belirterek, “Bugünleri arar hale geleceğimizi düşünüyorum. Bugün 170 lira olan bir kilo dana kıyma, bu hayvan yokluğunda yılbaşında 200 lirayı bulursa, kimse şaşırmasın” dedi.

Ege bölgesinde hayvancılık yapan üreticiler, süt yemi fiyatlarındaki artışın durdurulmaması yüzünden süt veren hayvanlarını kesime göndermeye devam ediyor. Kurban Bayramından sonra karkas et fiyatının 98 lira olarak hiç değişmediğini belirten üreticiler, kesimlik hayvan sayısının iyice azaldığını, karkas et fiyatının yakında 105 liraya çıkacağını öne sürüyor. 35 yıllık kasap Cumali Barak da kırmızı et fiyatının yılbaşına kadar hızlı bir yükseliş göstereceğini öngördüklerini, bugün 170 lira olan bir kilo dana kıymanın Ocak ayında 200 liraya çıkacağının tahmin edildiğini söyledi.

KOCAKANAT: HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE KÜÇÜLME HIZLANDI

Ödemişli besici Tevfik Kocakanat, geçen yıl eylül ayında ahırında 20 büyükbaş hayvan olduğunu, yüksek maliyetleri karşılayabilmek için sata sata 14 hayvanının kaldığını dile getirdi.

Oysa hayvan sayısının artması gerektiğini anlatan Kocakanat, “20 litrenin altında süt veren hayvanlar kesime gönderilir. Ben ve benim gibi pek çok arkadaş yeri geldi, 20 litre süt veren hayvanını da kesime gönderdi. Bize başka çare bırakmadılar. Yakında içecek süt, yiyecek et bulamaz hale geleceğiz diye endişeleniyorum” dedi.

Bu işten en çok kazananın aracılar olduğuna vurgu yapan Kocakanat, hayvancılık sektörünün küçülme eğiliminin hızlandığını sözlerine ekledi.

BARAK: HAFTADA SATTIĞIMIZ ET, 250 KİLOYU GEÇMEZ

Et satışlarının adeta dip yaptığını belirten Kasap Cumali Barak ise, “Pandemi döneminde bile böylesine sıkıntılı bir süreç yaşamamıştık” itirafında bulundu. Geçen yıl haftada 450-500 kilo et satışı yaparken, son iki ayda yaptığı satışın 250 kiloyu geçmediğini belirten Barak, “Bunlar iyi günlerimiz. Bugün 170 liraya sattığımız bir kilo dana kıyma, yılbaşında 200 lira olursa hiç kimse şaşırmasın” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Dolabımızdaki askıda üç, dört, hatta beş hayvan asılı olurdu. Şimdi bir ya da iki hayvan oluyor.

Bugün bir kilo dana kıyma 170 lira. Kuşbaşı 185, biftek 220, bonfile 275 lira. Bir aydır ete zam yapılmadığı halde, müşterilerimin yüzde 40’ını bu pahalı tarife yüzünden kaybettim. Eskiden haftada 1 kilo kıyma alan müşterim, artık iki haftada yarım kilo alıyor. 100 gram kıyma isteyen bile var. Biz eti satacak müşteri bulamıyoruz, mezbahalar ise kesilecek hayvan bulamıyor.

Karkas etin kilosu bugün itibariyle 98 lira ancak önümüzdeki hafta 105 lira olması bekleniyor. Neden? Çünkü kesimlik hayvan sayısı çok azaldı. Devletin bu soruna köklü bir çözüm bulması lazım. Yoksa et kıtlığı başlayacak.”