Hattın, General Asım Gündüz - Halkapınar ayağı ise olumsuz kurum görüşü nedeniyle iptal edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent trafiğini rahatlatmak için hayata geçirmek istediği Menderes-General Asım Gündüz-Konak Hattı projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi.

2030 İzmir Ulaşım Master Planı’nda “İzmir HRS 6. Aşama Eski İzmir Hattı” olarak yer alan proje mevcut işletmedeki hatlarla ve yapımı devam eden 5. Aşama Buca hattı ile entegre olacak şekilde planlandı.

25,4 milyar TL’ye mal olacak hat; Menderes İlçesi’nden başlayıp, Adnan Menderes Havalimanı, ESBAŞ, Gaziemir, Karabağlar ve Konak’a ulaşım imkânı sağlayacak.  24,5 uzunluğundaki hatta 18 duracak yer alacak.  Güzergahının maksimum işletme hızı saatte 80 kilometre olacakken tek yön seyahat süresi ise 27 dakika olacak.

GÜNDE 18 BİN YOLCU
Projenin inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Projeksiyon çalışmalarına göre proje ile 2030 yılında saatte maksimum 18.494 yolcu, 2050 yılında ise saatte maksimum 23.532 yolcu taşınması hedefleniyor.

GÜZERGAHTA REVİZYON
Öte yandan olumsuz kurum görüşleri nedeniyle projenin General Asım Gündüz- Halkapınar ayağı iptal edildi. Plan açıklama raporunda açılması planlanan Gürçeşme İstasyonu ile İstikbal İstasyonu’nun afete maruz bölgede kaldığı belirtildi.

İzmir Valiliği’nin görüş yazısında “Afete Maruz Bölgelerin imar planları dışında bırakılması ve planlanmaması veya planlama içerisinde kalması halinde ise Afete Maruz Bölgelerin aynen korunmak suretiyle planların yapılması ve/veya planların revize edilmesi ve Afete Maruz Bölge olarak gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında "Afete Maruz Bölge", yapı ve ikamete yasaklanmış alan olduğundan, söz konusu alanlarda herhangi bir inşai faaliyetin yapılmaması da gerekmektedir” ifadesi yer aldı.

General Asım Gündüz- Halkapınar arasındaki bölge daha sonra tekrar değerlendirilecek.
 

Editör: Tutku İç