Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın elektronik ÇED sisteminde yer alan verilere göre 2023 yılında İzmir sınırlarında yer alan toplamda 595 proje için çevresel etki değerlendirme duyurusu yayımlandı.

“234 ÇED SÜRECİ”
 
Sitede yer alan verilere göre geçtiğimiz yıl 234 proje için çevresel etki değerlendirme süreci başlatıldı. 2022’de bu rakam 243 idi. 234 projenin 63’ü enerji ve 37’si taş ocakları ve jeotermal kaynak arama ilgiliydi. Öte yandan 41 sanayi, 26 kimya, 24 atık, 21 gıda, 7 turizm, 5 hayvancılık, 6 kıyı ve 3 konut projesi için ÇED süreci başlatıldı. 

“179 PROJE ÇED’DEN MUAF” 

Bakanlık verileri açıkladı... İzmir'e kaç turist geldi? Bakanlık verileri açıkladı... İzmir'e kaç turist geldi?

Yine 49 sanayi projesi ve 20 taş ocağı ve jeotermal kaynak arama süreci, çevresel etki değerlendirme süreci işletilmeden ‘ÇED Gerekli Değil’ kararı verildi. Geçtiğimiz yıl bu rakam 126 idi. ÇED’den muaf tutulan projeler içinde Bornova, Kemalpaşa ve Bergama’da açılacak ya da kapasitesi artırılacak taş ocakları da yer aldı. Ayrıca 22 güneş enerji santrali projesi için de bakanlık ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verdi. GES onayı verilen kentler arasında Bakırçay Havzası öne çıktı. Yine 27 gıda, 27 kimya, 12 atık, 7 turizm projesi de ÇED sürecinden muaf tutuldu.

“28 PROJEYE ÇED ONAYI”
Bakanlık 28 projenin de çevresel etki değerlendirme sürecinin tamamlayarak ‘ÇED olumlu’ kararı verdi. Verilen ÇED olumlu kararları arasında Sabancı’nın Tire ve Bergama’daki RES projeleri, Lodos Karaburun’un GES projesi, mahkemeden dönen Küçük Menderes Enerji Şirketi’nin Seferihisar’daki JES projesi de yer aldı. Ayrıca Eksim Enerji, AYEN Enerji, Üçgen Enerji, Uçak Tekstil, Polyak ve Orjin Gayrimenkul’un GES ve RES projeleri de onay aldı. Kardemir Çelik’in Aliağa’daki cüruf depolama tesisi, Bergama Kozak Yaylası’ndaki mermer ocağına ve Seferihisar’daki kalker ocağı projesi de ÇED olumlu kararı aldı. 

“23 PROJEYE İPTAL”
Bakanlık ayrıca yıl içerisidne kamuoyunda tepkilere neden olan 23 projenin de ÇED süreçlerini sonlandırdığını duyurdu. Bu projeler arasında Kozak Yaylası’ndaki taş ocakları, Karaburun’daki Yaylaköy şirketinin RES kapasite artışı, Yamanlar Tabiat Ormanı sınırındaki taş ocağı, Kemalpaşa’da Spil Dağı Tabiat Parkı’na komşu taş ocakları, Selçuk’taki JES projesi, Koza Altın’ın Dikili ve Ödemiş’teki altın madeni ocakları da yer aldı.

Editör: Tutku İç