Gelen zammı İzmirli belediye başkanları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile gelen ve Resmi Gazete’de yayımlanan benzin ve motorinin ÖTV fiyat artışını İzmirli belediye başkanları değerlendirdi. 

BELEDİYELER OLARAK VERGİDEN PAY ALMAMIZ LAZIM

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise şunları söyledi: Bizim belediyeler olarak oradan vergilerden yüzde 6 pay almamız gerekiyor. Olması gereken bu zaten. Yasa teklifi verilirken, belediyelere verilmesin diye öneri verilmiş. Bu, hangi akla hizmettir, çözemedim. Belediyeler, o vergi gelirlerinden pay alırsa, ben o parayı belediye olarak alırım, yatırım yaparım. Belediyeler de sonuçta bir kamu kuruluşudur. Camilere, okullara bakıyoruz, fakir fukaraya da yardım ediyoruz. Vatandaşa hizmet ediyoruz. Bu sorun sadece
CHP’li belediyeler için değil, AK Partili belediyeler için de geçerli, MHP’li, İYİ Partili belediyeler için de geçerli.
2003 yılı Şubat ayından beri belediyelerin kaynaklarının artırılacağı konuşulur. Bunu ben 20 yıldır dinlerim. Belediyeler Birliği toplantısında gündeme gelmişti ve eğer artırılırsa, ben de çıkar çiftetelli oynarım, demiştim. Özel sektöre vergi affı getiriliyor, bazı muafiyetler tanınıyor, teşvikler veriliyor. Aynı şekilde bu imkanlar belediyeler için de tanımlanmalı. Yılmaz Büyükerşen hocamız, ÖTV’nin kamu hizmeti veren kurumlardan alınmamasını senelerdir savunur, böyle olduğu takdirde devletin hizmet elinin belediyelere dokunacağını söyler.
BUNDAN SONRA DAHA ÇOK TASARRUFTA BULUNACAĞIZ 
Zaten üst düzeyde tasarruf yapan bir belediyeyiz, bundan sonra daha çok tasarrufta bulunacağız. Hangi projeyi yavaşlatarak tasarruf yapabiliriz, ona bakacağız. Asgari ücret arttı, akaryakıt, elektrik fiyatları arttı. Biz devlet gibi bir bütçeye sahip değiliz ki, biz sonuçta bir ilçe belediyesiyiz. Devlet, ihtiyaç duyduğunda para da basabilir ama bizim öyle şansımız yok! Biz bankalardan kredi kullanamıyoruz. 74 kırsala hizmet veren bir belediyeyiz. Yani herhangi bir belediye değiliz. İzmir merkezdeki belediyelerden farkımızdır bu. Bu durumda bizim ek bütçe yapmaktan başka şansımız kalmıyor. Mecburen ek bütçe yapacağız. Devlet bile ek bütçe yapıyor, bizim yapmamız son derece normal. Bu zamlarla, bu rakamlarla belediyecilik, sürdürülebilir olmaktan çıkmış durumda. ÖTV’nin bize yansıması üç ayı bulur. 100 liraya yapabileceğimiz işi 150 liraya yapacağız demektir. Önünü göremediği için müteahhitler, ihalelerimize girmek istemiyor.”
EK BÜTÇE KAÇINILMAZ BİR SON OLARAK GÖZÜKÜYOR
Yakıta son olarak yapılan ÖTV zammının belediyeye etkisini tarif edecek bir kelime bulamadığını  söyleyen Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Yakıta son yapılan ÖTV zammını tarif edecek kelime bulamadık. Geçen sene mazot 6 TL’ydi. Bir buçuk sene içerisinde bu fiyatlar olur mu? Şuanda sadece 6 lira zam geldi bunu nasıl tarif ederiz ki… Bu yapılan zamlar bireysel olarak herkesi etkiliyor ancak, kamu kurumu olan bizleri çok fazla etkiliyor. İller Bankası’ndan aldığımız para aynıyken, mazot fiyatları uçtu gitti dünyanın parası oldu. İşçilik arttı tüm bunlar nasıl olacak? Bu yapılan zammın belediyemizin vatandaşlarımıza sunduğu hizmeti etkilememesi için mücadele veriyoruz. Bugün ilk mesai saatleri itibarıyla hemen müdürlerimiz, idari personelimiz ile toplanıp bu süreçten sonra ne yapabiliriz, nasıl tasarruflar uygulayabiliriz konusu üzerine çalışacağız ve elbet bir tedbir alacağız. Hükümetten de, en azından kamu hizmeti veren bizim gibi yerel yönetimlere ÖTV indirimi, İller Bankası’ndan gelen payların arttırılması çağrımız var.
Yoksa belediyelerin hepsi zor durumlarda kalacak. Ardı ardına neredeyse her kaleme gelen zamlardan sonra belediyemizin ekonomik durumu şuanda ek bütçe talep edecek bir halde gözükmüyor ancak, böyle devam ederse ileride mutlaka olacak gibi gözüküyor. Her türlü fiyatlar arttı, biz ek bütçe yapmamak için mücadele veriyoruz ancak sanırım bu senede yapacağız. Ne yazık ki böyle giderse ek bütçe kaçınılmaz bir son olarak gözüküyor” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYELER ÖTV’DEN MUAF TUTULSUN
Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, belediyelerin bu zamlardan mahrum bırakılması gerektiğini söyleyerek, “Bunlar artık belediyelerin dayanabileceği yükler değil. Bu sorunla ilgili köklü çözümler üretilmesi lazım. Belediyelerin ÖTV’den muaf tutulması gerekir. Neticede biz de kamuyuz, kamu görevi yapıyoruz. Kamuya hizmet ediyoruz. Dolayısıyla ÖTV’nin bırakın yeni gelen zamları, tümünün kaldırılması lazım. Bu gelirlerle, bu giderlerle belediyeleri yürütmekle zorlanacağımız açıktır. Bu gerçek, tüm belediyeler için geçerlidir. A Partili B Partili belediye diye ayırmıyorum, hepimiz için geçerlidir. Hiçbir belediye, bu yüklerin altından kolay kolay kalkamaz. Belediyeler için ÖTV konusunda yeni bir düzenlemenin yapılması zaruri olmuştur. Tasarruf konusunda çok hassasiyet gösteriyoruz ama bugün kıyıya sınırı olan kentler anlamında biz bugün en az 700 bin nüfusa hizmet ediyoruz. 50 bin nüfuslu ilçeyiz ama yaz nüfusumuz 700 bin… Bu durumda nasıl tasarruf edebilirsiniz ki? Park Bahçeler, Temizlik İşleri personelimiz 7/24 çalışıyor. Bu tam kapasite çalışmanın da belediyemize bir maliyet getirisi var. Aynı şekilde araçlarımız da bir dakika durmuyor, sürekli aktif halde çalışıyor. Bakalım, bu şartlarda hizmetlerimizi nereye kadar götürebileceğiz, bilemiyorum. Et bütçe yapıyoruz mecburen. Yıl ortası gelmeden bütçeler bitiyor çünkü” dedi. 

FARKLI YERLERDEN KISITLAMAYA GİTMEMİZ GEREK!
Yakıt fiyatlarında son olarak gelinen tabloda, belediyenin Menderesli vatandaşlara sunduğu hizmetin etkilenmemesi için mücadele verdiklerini söyleyen Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan, “Yakıta yapılan ÖTV zammı herkesin bütçesini etkileyeceği gibi yerel yönetimlerin de bütçesini ciddi manada etkileyecektir. Belediyemizin, hemşerilerimize sunduğu hizmetlerin etkilenmemesi için mücadele vereceğiz çünkü mutlaka hizmet etmek zorundayız. Belediye mecburen kendi görevlerini yerine getirecek, ancak farklı yerlerden kısıtlamaya gitmemiz gerekecek. İlerleyen günlerde tüm birimlerimizden gelecek olan raporları önümüze alacağız ve bir inceleme yapacağız. Bu raporlar neticesinde ise ne yapabiliriz diye bir toplantı gerçekleştireceğiz. Hükümete önceden beridir belediyeler birliği olarak da yapılan çağrılar var.
Yerel yönetimlere ÖTV-KDV indirimi çağrılarımız var. Bu karar tabi ki hükümetin alacağı bir karar, hükümetin meclisten bu kararı alması gerekiyor. Belediyelerin gelirlerinin de arttırılması gerekiyor. ÖTV-KDV indirimleri olmalı, çünkü çok ciddi rakamlar tutuyor. Genel sorunlar neredeyse her zaman aynı. Belediyelerin neredeyse tümü ek bütçe yapmak zorunda kalacak çünkü giderler durmuyor. Bir yere bir yatırım yapıyorsun, 10 liraya başladığın şey bitirişe 25 TL’ye çıkıyor. Hükümet bile ek bütçe yapmaya gerek duyacaktır, bu şekilde sürdürülebilir bir kamu hizmeti yapmamız imkânsız” dedi.
BELEDİYEYE GETİRDĞİ YÜK İNANILMAZ
Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, daha geçen hafta tasarruf üzerine plan yaptıklarını ancak bu görüşmelerin üzerine akaryakıt fiyatlarında ÖTV fiyatlarına zamlandığını dile getirerek, “Yakıt fiyatlarına son yapılan ÖTV zammının belediyemize getirdiği yük inanılmaz.
Geçen hafta belediye yönetimimiz ile yaptığımız toplantıda, nereden tasarruf yapabiliriz diye görüşmeler yaptık. Güzelbahçe Belediyesi olarak öğrencilerimizi ücretsiz servis ile okullara taşıyoruz. Yakında okul dönemi açıldığında tekrar öğrencilerimizi taşımaya başlayacağız.
Toplum yararına birçok ücretsiz hizmetler veriyoruz. Bunlar karşılığını alamadığımız toplumsal hizmetlerimiz. Doğal olarak da bu zamlar bizim gibi belediyeleri direkt olarak etkiliyor. Sadece hizmet araçlarımız ile yaklaşık olarak yüz bin kilometre yol yapıyoruz. Ve sadece buradaki kullandığımız otobüslerde tasarruf etmeyi deneyeceğiz. Diğerlerinde tasarruf edecek bir konumda değiliz. Sonuçta iş makinesinden ne kadar tasarruf edebiliriz ki? İnsanlar hizmet bekliyor. Belediyemiz zaten uzunca bir süredir, tasarruf tedbirleri uyguluyor ancak bizi bu yakıt giderleri inanılmaz derecede etkiliyor. Biz 2022 Ekim ayında yaptığımız fiyatlandırma ile hizmet ediyoruz. Oysa bu süreçte otobüs biletleri, su zammı, çay zammına kadar her türlü kaleme zam geldi. Belediye hizmetlerimiz ise hala daha o bütçeye göre idare ediliyor. Bu son artıştan sonra meclisten ek bütçe talep etmemek için sonuna kadar mücadele edeceğim. Fiyatlarımı arttırmamaya çalışacağım. Hükümettin, Kamusal hizmet veren yerel yönetimlere yönelik çalışmaları olmalı, gelen vergi zamlarından ÖTV zamlarına kadar birçok kalemde indirime gidilmeli. Hizmette tasarruf olmayacak ama hükümet vergide tasarruf yapsın bizlerde insanlarımıza verdiğimiz hizmeti büyütelim” dedi.
SIKACAK KEMER KALMADI
Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, ÖTV zammı ile ilgili olarak, “Sabah zam gündemi ile hemen toplantı yaptık. Bir yılık bütçemizde mazot giderlerimizi belirlemiştik. Ancak gelen zamlarla bu bütçeyi bitirdik. Zamları öngöremiyoruz. Belediye hizmetimiz sürüyor ve araçlarımız çalışıyor. Temizlik olsun, fen işleri olsun, hasta hizmeti olsun bunlar asli görevlerimiz. Ve zamlar ciddi anlamda belediyelere yük getirdi. Kamu hizmeti veren belediyelerin en azından vergi konusunda muaf tutulması gerekli olduğunu düşünüyorum.
Basit açıdan mali sorumluluk ve yük getiriyor. Ekstra bütçe yapma şansımız da yok. Gelir artmayınca açıklar oluşuyor. Her gün çöp toplamak zorundayım. Hasta taşıyoruz araçlarım ve araçlar hiç boş kalmıyor. Vatandaşa bu hizmetleri vermek zorundayız. Elimizden geldiğince tasarruf etmeye çalışıyoruz. Belediyenin asli görevlerinden tasarruf edemeyiz. Her gün çöpü toplamak zorundayım. Kemer sıkma politikası deniyor. Sıkacak kemer kalmadı. Kemer son delikte şu an ve başka delik kalmadı” ifadelerini kullandı
AÇIKLANAN ZAMLAR BELİMİZİ BÜKTÜ
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal zamlarla ilgili olarak şunları söyledi: Artan enflasyon rakamları ve buna bağlı olarak açıklanan zamlar hepimizin belini büktü. Sıradan vatandaşın mutfağına yangın düşüren artışlar, yerel yönetimleri de derinden etkiledi. Özellikle akaryakıta gelen zam oranları, belediyelerin günlük faaliyetlerini bile etkileyebilecek düzeyde. Temizlik, altyapı çalışmaları ve ulaşımda yaşanacak olan zorluklar, vatandaşlarımızın kaliteli hizmet almasının önüne bir engel olarak çıkacak. Giderlerimiz her geçen gün artarken, gelirlerimizin sabit kalması elimizi kolumuzu bağlıyor. Yerel yönetimlerin kullandığı akaryakıtta ÖTV muafiyetinin sağlanması ve İller Bankası gelirlerimizin artırılması çok önemli. Bu konuda da gerekli adımların atılmasını bekliyoruz”
YÜKSEK VERGİLER HAKSIZLIKTIR
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, akaryakıta yapılan büyük ÖTV zammının, yerel hizmetlerin önemli kısmında yakıt kullanmak zorunda olan belediyelere ağır bir yük getireceğine dikkat çekti. Tugay, “Belediyelerin yakıt tüketimi büyük oranda temizlik, alt yapı hizmetleri, sosyal hizmetler ve ulaşım hizmetlerinde kullanılıyor. Bu hizmetlerde kullanılan araçların yakıtlarından yüksek vergiler almak haksızlıktır. Uzun süredir maruz kalınan yüksek enflasyon ve artan maliyetlerin üzerine, önceki gece gelen ÖTV zammı; Temizlik, ulaşım ve altyapı hizmetleri araçlarında akaryakıtı enerji kaynağı olarak kullanan belediyelerin elini kolunu daha da fazla bağlayacaktır. Karşıyaka Belediyesi olarak kentimizde karbon ayak izimizi azaltmak için bu kalemde azami oranda tasarruf sağlıyoruz. Fakat yapılan ÖTV artışıyla gelen zam karşısında tasarruf önlemi alma gibi bir şansımız ne yazık ki yok. Belediyelerin akaryakıtı yerel hizmetlerde kullandığı göz önünde bulundurularak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen'in de altını çizdiği gibi; yerel yönetimlerin kullandığı akaryakıtta ÖTV muafiyeti sağlanmasını bekliyoruz. Bir kamu kurumu olan ve şehirlerde halkın en temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan belediyeler açısından hizmette sürekliliğin esas olduğu unutulmamalı ve hükümet bu çağrımızı mutlaka değerlendirmelidir” dedi.

Editör: Tutku İç